WASZA SCENA MUZYCZNA

Kochasz Musicale? My też!

Jakie są najpiękniejsze musicale z najlepszymi piosenkami? Ta lista zawiera kilkanaście najlepszych musicali jakie kiedykolwiek powstały, w dużej części są to musicale pełne niesamowitych piosenek, które są w nich zawarte. Te filmy to te, przy których się zatrzymujesz i śpiewasz, bez względu na to, gdzie jesteś i co robisz. Piosenki z filmów są niesamowicie ważne. Filmy z najlepszymi ścieżkami dźwiękowymi są ikonami światowej muzyki. Piosenki z musicali „Czarnoksiężnik z Oz” czy „Somewhere Over the Rainbow” to już prawdziwa klasyka. Na naszej liście znajdują się filmowe adaptacje najlepszych broadwayowskich musicali, jakie kiedykolwiek powstały. Każdy z tych filmów zawiera wiele zapadających w pamięć piosenek.

Każdy z wymienionych tu filmów może być łatwo uznany za jedne z najlepszych filmów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały.

Jeśli kochasz filmy i muzykę, na pewno sprawdzisz tę listę filmów z najlepszymi ścieżkami dźwiękowymi w historii i najlepszymi filmami muzycznymi na świecie.

The Sound of Music

The Sound of Music to musical z 1965 roku wyprodukowany i wyreżyserowany przez Roberta Wise’a, w którym występują Julie Andrews i Christopher Plummer z Richardem Haydnem i Eleanor Parker. Film jest adaptacją musicalu scenicznego o tej samej nazwie z 1959 roku, skomponowanego przez Richarda Rodgersa z tekstem Oscara Hammersteina II.

Beauty and the Beast

Beauty and the Beast to amerykański animowany musical, film fantasy – romantyczny z 1991 roku, wyprodukowany przez Walta Disneya Feature Animation i wydany przez Walt Disney Pictures. Trzydziesty pełnometrażowy film animowany Disneya, a trzeci wydany w okresie Disneyowskiego Renesansu, oparty jest na francuskiej baśni o tym samym tytule z 1756 roku autorstwa Jeanne-Marie Leprince de Beaumont

Singin' in the Rain

Singin’ in the Rain to amerykański musical, komedia romantyczna z 1952 roku w reżyserii i choreografii Gene’a Kelly’ego i Stanleya Donenów z Kelly’m, Donaldem O’Connorem i Debbie Reynolds. Przedstawia Hollywood pod koniec lat dwudziestych XX wieku, z trzema gwiazdami przedstawiającymi wykonawców uwikłanych w proces przechodzenia od filmów niemych do „mówionych”.

The Lion King

The Lion King to wyprodukowany w 1994 roku przez Walta Disneya amerykański animowany musical fabularny, którego premiera odbyła się nakładem Walt Disney Pictures. Jest to 32. animowany film fabularny Disneya i piąty film animowany wyprodukowany w okresie znanym jako Disney’owy renesans. The Lion King został wyreżyserowany przez Rogera Allersa i Roba Minkoffa, wyprodukowany przez Don Hahna, a jego scenariusz przypisuje się Irene Mecchi, Jonathanowi Robertsowi i Lindzie Woolverton.

 

Mary Poppins

Mary Poppins to amerykański musical fantastyczny z 1964 roku w reżyserii Roberta Stevensona, wyprodukowany przez Walta Disneya, z piosenkami napisanymi i skomponowanymi przez Sherman Brothers. Scenariusz tworzą Bill Walsh i Don DaGradi na podstawie serii książek P. L. Traversa „Mary Poppins”. W filmie, łączącym w sobie akcję na żywo i animację, w swoim debiucie fabularnym występuje Julie Andrews jako  tytułowa Mary Poppins

The Wizard of Oz

The Wizard of Oz to amerykański musical fantastyczny z 1939 roku wyprodukowany przez Metro-Goldwyn-Mayer. Powszechnie uważany za jeden z najwspanialszych filmów wszechczasów, jest najbardziej udaną komercyjnie adaptacją powieści fantasy dla dzieci L. Franka Bauma z 1900 roku The Wonderful Wizard of Oz. Wyreżyserowany przez Victora Fleminga.

Grease

Grease to amerykański romantyczny musical komediowy z 1978 roku, oparty na musicalu z 1971 roku o tym samym tytule autorstwa Jima Jacobsa i Warrena Caseya. Napisany przez Bronte Woodard i wyreżyserowany przez Randalla Kleisera w jego teatralnym debiucie fabularnym. W filmie występują John Travolta jako Danny, Olivia Newton-John jako Sandy i Stockard Channing jako Betty Rizzo.

Aladdin

Aladdin to amerykański animowany musical fantasy z 1992 roku wyprodukowany przez Walt Disney Feature Animation i wydany przez Walt Disney Pictures. Film jest 31. animowanym filmem fabularnym Disneya i był czwartym wyprodukowanym podczas ery filmów Disneya, znanej jako Disneyowski Renesans. Został wyprodukowany i wyreżyserowany przez Rona Clementsa i Johna Muskera. W obsadzie występują Scott Weinger, Robin Williams, Linda Larkin, Jonathan Freeman, Frank Welker, Gilbert Gottfried i Douglas Seale. 

The Little Mermaid

The Little Mermaid to amerykański musical romantyczny z 1989 roku, wyprodukowany przez Walta Disneya Feature Animation i Walt Disney Pictures. 28. animowany film fabularny Disneya i pierwszy film w serii The Little Mermaid oraz drugi w chronologii opowieści biegnącej przez serię, luźno oparty na duńskiej bajce o tym samym tytule z 1837 roku autorstwa Hansa Christiana Andersena.

Les Misérables

Les Misérables to musical – dramat z 2012 roku w reżyserii Toma Hoopera, oparty na francuskiej powieści Victora Hugo z 1862 roku o tym samym tytule.

West Side Story

West Side Story to amerykański musical dramatyczny z 1961 roku w reżyserii Roberta Wise’a i Jerome’a Robbinsa. Film jest adaptacją musicalu Broadway’owego z 1957 roku o tej samej nazwie, który z kolei został zainspirowany sztuką Williama Shakespeare’a „Romeo i Julia”. Występują w nim między innymi Natalie Wood, Richard Beymer, Russ Tamblyn, Rita Moreno i George Chakiris.

Mamma Mia!

Mamma Mia! (promowany jako Mamma Mia! The Movie) to muzyczna komedia romantyczna w formie szafy grającej z 2008 roku w reżyserii Phyllidy Lloyd, napisana przez Catherine Johnson na podstawie musicalu o tej samej nazwie z 1999 roku, napisanego również przez Johnsona, który jest oparty na piosenkach grupy popowej ABBA, w tym na piosence tytułowej, z dodatkową muzyką skomponowaną przez członka ABBY Benny’ego Anderssona. W

Annie

Annie to amerykański komediodramat muzyczny z 1982 roku oparty na broadwayowskim musicalu o tej samej nazwie autorstwa Charlesa Strouse’a, Martina Charnina i Thomasa Meehana, który z kolei oparty jest na komiksie Little Orphan Annie stworzonym przez Harolda Graya. Wyreżyserowany przez Johna Hustona, a napisany przez Carol Sobieski, w roli tytułowej występuje Albert Finney, Carol Burnett, Ann Reinking, Tim Curry, Bernadette Peters, Geoffrey Holder, Edward Herrmann i Aileen Quinn.