WASZA SCENA MUZYCZNA

5 najlepszych codziennych ćwiczeń wokalnych dla wokalistów!

Wokalne rozgrzewki i ćwiczenia są kluczowe, gdy uczysz się śpiewać. Tak jak sportowcy rozciągają swoje ciała i mięśnie przed wielkim meczem, tak wokaliści muszą rozgrzać swój głos przed występem lub próbą. Wystarczy 10 minut z tymi pięcioma prostymi rozgrzewającymi ćwiczeniami, aby utrzymać zdrowy głos. Po prawidłowym rozgrzaniu można śpiewać przez dłuższy okres czasu przy mniejszym wysiłku. Te ćwiczenia wokalne sprawdzą się zarówno u początkujących, jak i zaawansowanych wokalistów, więc nie wahaj się spróbować, bez względu na to, gdzie jesteś w swojej artystycznej podróży. Dodaj te ćwiczenia do codziennej rutyny, a będziesz profesjonalistą w śpiewaniu swoich ulubionych piosenek w mgnieniu oka!

1. Lip Buzz

Aby rozgrzać wokal, po prostu wibruj ustami. Pomoże to zbudować Twoje wsparcie oddechu i wytrwałość podczas śpiewania.

Następnie spróbuj dodać wysokość dźwięku brzęczenia ust i przytrzymaj go na dowolnym dźwięku od 3 do 5 sekund. „Pitch” może iść w górę, w dół, lub pozostać na jednej nucie. W nosie i innych rezonatorach (na czole, policzkach, itp.) powinno pojawić się łaskotliwe uczucie. Jeśli masz problem z wydaniem dźwięku brzęczenia, możesz umieścić palce wskazujące na środku policzków, aby nadać ustom więcej „luzu”.

 

Jeśli brzęczenie warg nie zadziała, możesz osiągnąć ten sam efekt poprzez obrócenie języka. Nazywa się to techniką „tongue trill” i występuje często w takich językach jak hiszpański czy włoski. Większość piosenkarzy uważa, że brzęczenie warg jest łatwiejsze niż „tongue trill”, ale warto skorzystać z obu możliwości.

2. Mah-May-Me-Mo-Moo

Jest to kolejna z rozgrzewek, która pomoże Ci wydobyć więcej ze swojego głosu! Pozostając na jednej nucie, śpiewaj „mah-may-me-mo-moo” ładnie i powoli. Powinno to brzmieć jak pierwsze ćwiczenie w poniższym filmie.

Zacznij nisko i śpiewaj w górę skali do oktawy wyżej. Poświęć trochę czasu i sprawdź, czy potrafisz zaśpiewać to ćwiczenie w jednym oddechu. Skup się na intonacji, aby stworzyć najlepszy dźwięk wokalny. Nie rób tego ćwiczenia „na siłę” – ta rozgrzewka wokalna powinna być przyjemna i relaksująca.

3. Solfege

Wszyscy powinniśmy znać „Do Re Mi Fa Sol La Si Do”. Zaczynając od środkowego C, śpiewajcie przez solówkę w górę i w dół skali, poświęcając swój czas na słuchanie każdego dźwięku.

Zobacz, czy możesz spróbować tej rozgrzewki wokalnej bez fortepianu (acapella), ponieważ pomoże to w treningu słuchu. Ćwiczenie solfeżu jest nie tylko doskonałym narzędziem dla Twoich uszu, ale także poprawi Twoje widzenie i dokładność śpiewania. Nadając nazwę interwałom nuty, nie będziesz miał żadnych wątpliwości co do tego, którą nutę „wydobyć z siebie”, gdy przyjdzie czas na śpiew.

4. The Siren

Jest to najprostsze ćwiczenie wokalne spośród wszystkich rozgrzewek wokalnych na tej liście. Pomyśl o dźwięku przejeżdżającego wozu strażackiego i naśladuj go swoim głosem. Zacznij od najniższej nuty w swoim zakresie, a następnie przesuń się przez każdą nutę na szczyt swojego zakresu. Jeśli potrafisz śpiewać niskie i wysokie nuty, to wiesz, że jesteś w dobrej formie wokalnej!

Oto filmik, w którym omówiono „syreny” i inne pomocne w śpiewaniu rozgrzewki.

„Syreny” to dobry sposób, by stwierdzić, czy Twój głos nie jest zbyt zmęczony lub przeciążony. Jeśli nie jesteś w stanie zaśpiewań niskich czy wysokich dźwięków, najlepiej nie naciskać zbyt mocno. Zacznij od jak najmniejszej głośności i wysiłku, a następnie stopniowo buduj dynamikę w miarę jak się rozgrzewasz. Możesz spróbować tego rozgrzania również w odwrotnym kierunku, zaczynając od szeroko otwartych ust, przechodząc od wysokich do niskich tonów.

5. I Love to Sing

Jest to jedno z ćwiczeń śpiewania, które możesz wykorzystać do rozwinięcia swojej skali, ponieważ zawiera arpeggio. Zaczynając od niskiego poziomu, zamierzasz dosłownie śpiewać „I love to sing” z uśmiechem na twarzy!

To świetny sposób na sprawdzenie swojego zasięgu poprzez duże „skoki”. Można to zrobić szybko i powinno się to zrobić w jednym oddechu. Uśmiech podczas śpiewania pomoże Ci uzyskać bardziej czysty i jasny dźwięk. Pamiętaj, nie krępuj się luźno i dumnie wymówić swoją miłość do śpiewania! Przykład jak wykonać to ćwiczenie, znajdziesz w tym oto filmie. 

Te ćwiczenia wokalne zajmują zaledwie 10 minut dziennie, a pomogą Ci lepiej śpiewać. Dla wokalistów te rozgrzewki wokalne powinny być podstawową częścią dnia, jak mycie zębów lub czesanie włosów! Kiedy już nabierzesz nawyku, pokochasz wolność i elastyczność rozgrzanego głosu.

Jeśli jesteś gotowa/y przenieść swój śpiew na wyższy poziom, nie ma lepszego sposobu niż prywatne lekcje śpiewu. Twój nauczyciel może dać Ci praktyczne informacje zwrotne niezbędne do budowania właściwej techniki i rozszerzenia repertuaru śpiewu. Z każdą lekcją jesteś o jeden krok bliżej do osiągnięcia swoich celów w śpiewaniu!