WASZA SCENA MUZYCZNA

Czym jest Twój głos?

Dźwięk głosu jest wytwarzany przez wibracje fałdów głosowych, często mylnie nazywanymi „strunami” głosowymi, które są dwoma pasmami tkanki mięśniowej gładkiej, umieszczonymi naprzeciwko siebie w krtani. Krtań znajduje się między podstawą języka, a górną częścią tchawicy, która stanowi przejście do płuc (patrz: rysunek). 

Kiedy nie mówisz, fałdy głosowe są otwarte, abyś mógł oddychać. Kiedy jednak nadchodzi czas na rozmowę, mózg organizuję określone procesy. Fałdy wokalne zatrzaskują się, podczas gdy powietrze z płuc wydmuchiwane jest z powrotem, powodując ich wibracje. Wibracje wytwarzają fale dźwiękowe, które przechodzą przez gardło, nos i usta, które działają jak rezonujące jamy, modulując dźwięk. Jakość wysokości, głośności i barwy Twojego głosu zależy od wielkości i kształtu fałdów wokalnych oraz rezonujących ubytków. To dlatego głosy ludzi brzmią tak różnie.

Wiele osób używa swoich głosów do swojej pracy. Śpiewacy, nauczyciele, lekarze, prawnicy, pielęgniarki, sprzedawcy i publiczni mówcy należą do tych, którzy stawiają swoim głosom wielkie wymagania. To naraża je na ryzyko rozwoju problemów z głosem. Szacuje się, że około 18 milionów dorosłych w Stanach Zjednoczonych zgłasza swoje problemy z głosem. Niektórych z tych zaburzeń można uniknąć, dbając o swój głos.

Wskazówki dotyczące zapobiegania problemom z głosem:

1. Dbajcie o nawodnienie organizmu. Pijcie dużo wody. Zaleca się sześć do ośmiu szklanek dziennie. Należy ograniczyć spożycie napojów zawierających alkohol lub kofeinę, które mogą powodować utratę wody w organizmie oraz powodować wysychanie fałdów głosowych i krtani. Alkohol podrażnia również błony śluzowe, pokrywające gardło.

2. Korzystaj z nawilżacza powietrza w swoim domu. Jest to szczególnie ważne w zimie lub w suchym klimacie. Zalecana jest trzydziestoprocentowa wilgotność. Należy unikać lub ograniczać stosowania leków, które wysuszają fałdy głosowe, w tym niektórych leków przeciw grypie i alergicznych. Jeśli masz problemy z głosem, zapytaj swojego lekarza, które leki byłyby dla Ciebie najbezpieczniejsze.

3. Utrzymuj zdrowy styl życia i dietę. Nie wolno palić, ale trzeba także unikać „biernego palenia”, czyli starać się nie przebywać z osobami, które palą papierosy. Dym podrażnia fałdy głosowe. Również rak fałdów głosowych jest najczęściej spotykany u osób palących. Unikaj jedzenia pikantnych potraw. Pikantne jedzenie może powodować przesuwanie się kwasu żołądkowego do gardła lub przełyku, powodując zgagę.

4. Włącz do swojej diety mnóstwo całych ziaren, owoców i warzyw. Pokarmy te zawierają witaminy A, E i C. Pomagają one również utrzymać w zdrowiu błony śluzowe wypełniające gardło.

5. Często myj ręce, aby zapobiec przeziębieniu lub grypie.

6. Nie przemęczaj się. Zmęczenie fizyczne ma negatywny wpływ na głos.

7. Ćwicz regularnie. Ćwiczenie zwiększa wytrzymałość i napięcie mięśni. Pomaga to zapewnić dobrą postawę i oddychanie, które są niezbędne do prawidłowego mówienia czy śpiewania.

8. Jeśli masz uporczywą zgagę, porozmawiaj ze swoim lekarzem o zmianach w diecie lub o lekach, które mogą pomóc w jej ograniczeniu.

9. Unikaj płynów do płukania jamy ustnej lub płukania gardła zawierających alkohol lub drażniące substancje chemiczne. Jeśli nadal chcesz używać płynu do płukania ust, który zawiera alkohol, ogranicz jego stosowanie do płukania jamy ustnej. Jeśli konieczne jest płukanie, należy użyć roztworu słonej wody. Unikaj używania płynu do płukania ust w celu leczenia uporczywego nieświeżego oddechu. Halitoza (nieświeży oddech) może być wynikiem problemu, którego nie można wyleczyć za pomocą płynu do płukania jamy ustnej, np. drobnych infekcji w nosie, zatokach, migdałkach, dziąsłach lub płucach, a także refluksu kwasu żołądkowego z żołądka.

10. Używaj swojego głosu mądrze. Postaraj się nie nadużywać swojego głosu. Unikaj mówienia lub śpiewania, gdy Twój głos jest chrypiący lub zmęczony. Odpocznij, kiedy jesteś chory. Choroba kładzie dodatkowy nacisk na Twój głos. Unikaj używania skrajności zakresu wokalnego, takich jak krzyki czy szepty. Zbyt głośne i zbyt łagodne mówienie może stresować Twój głos.

11. Ćwicz dobre techniki oddechowe podczas śpiewania lub mówienia. Wspieraj swój głos głębokimi oddechami z klatki piersiowej i nie polegaj tylko na gardle. Śpiewacy i mówcy często uczą się ćwiczeń, które poprawiają kontrolę nad oddechem. Śpiewanie z gardła, bez podtrzymywania oddechu, bardzo obciąża Twój głos.

12. Unikaj długich rozmów telefonicznych, trzymając telefon w ręce. Przytrzymywanie telefonu między głową a ramieniem przez dłuższy czas może powodować napięcie mięśni szyi. Badania naukowe udowodniły, że ma to też wpływ na nasz głos. 

13. Unikaj rozmawiania z innymi w hałaśliwych miejscach. Próba mówienia głośniej niż hałas w którym się znajdziesz, powoduje obciążenie głosu.

Badania naukowe.

Badacze badają, w jaki sposób mózg kontroluje mięśnie i nerwy krtani i języka oraz jak te struktury poruszają się, aby produkować mowę. Informacje te mogą pomóc innym naukowcom w opracowaniu lepszych metod leczenia stanów takich jak: paraliż fałd głosowych i skurczowa dysfonia, która może uszkodzić głos. Może to również pomóc naukowcom w opracowaniu nowych strategii rehabilitacyjnych, mających na celu poprawę jakości życia osób z poważnymi zaburzeniami głosu.

Innym obszarem zainteresowania naukowców jest rozwój tkanek zastępczych w celu naprawy uszkodzonych fałdów głosowych. Naukowcy testują ludzkie i biologiczne materiały i technologie komórek macierzystych, które mogą być ostatecznie wykorzystane do opracowania nowych tkanek fałdu głosowego, a także metody wspomagające odrastanie nerwów w leczeniu paraliżu krtani.

Badacze poszukują również nowych sposobów oceny zaburzeń wokalnych i testują nowe metody terapii głosowej dla osób z przyrostami na fałdach głosowych. Badają sposoby zapobiegania powstawaniu blizn w fałdzie głosowym po urazie i leczenia blizn wokalnych, gdy one wystąpią. Dodatkowe trwające badania naukowe mają na celu zrozumienie mechanizmów brodawczaka krtani wywołanego przez HPV (human papillomavirus) oraz opracowanie nowych leków na to schorzenie.

Nowe techniki zwalczania związane z wiekiem osłabienia mięśni krtaniowych mogą zapobiec zaburzeniom głosu starzejącej się populacji. Ostatnie wyniki badań naukowych wykazały, że ćwiczenia treningu wokalnego pomogły utrzymać siłę mięśni krtani.

Dbajcie zatem o kondycję i zdrowie Waszego głosu i pamiętajcie, że najważniejsze to ciągły rozwój i edukacja w tym zakresie, rutyna treningowa i zdrowy rozsądek.