WASZA SCENA MUZYCZNA

Leki i suplementy dla wokalistów.

Nasz głos jest wyjątkowym narzędziem psychologicznym i dydaktycznym. Przeciążenie naszego głosu zwykle negatywnie wpływa na jego jakość. Osoby pracujące swoim głosem, jak śpiewacy, nauczyciele, pracownicy centrów telefonicznych często kończą swój dzień łamanym lub ochrypłym głosem lub mówią niskim głosem, co może mieć druzgocący wpływ na pracę więzadła gardła. Problemem dla osób pracujących z głosem na co dzień jest to, że nie mogą zmniejszyć obciążenia głosowego: jest to niezbędna część ich zawodu. Dlatego ich częstymi towarzyszami są: kaszel, swędzenie gardła i chrypka na koniec dnia roboczego. Czasami pojawia się uczucie obcego ciała w gardle, które nie tylko powoduje dyskomfort psychiczny, ale także powoduje dyskomfort fizyczny. Jak temu zapobiec? Oto kilka przydatnych porad. 

Chrypka może być spowodowana nie tylko przeciążeniem strun głosowych, ale także przeziębieniem. Częstym powodem takiej sytuacji jest zapalenie krtani. Warunki żołądkowo-jelitowe mogą również wpływać na jakość dźwięku. Jedną z przyczyn problemów z mową może być zgaga. Sok żołądkowy dociera do krtani przez przełyk, stymulując struny głosowe. Warunki zewnętrzne mogą również mieć niekorzystny wpływ na nasz głos, jak np. suche powietrze z powodu urządzeń grzewczych lub klimatyzacyjnych i zanieczyszczenie środowiska. Osoby skłonne do sezonowych alergii muszą dbać dodatkowo o przestrzeń w której pracują. W każdym razie, bez względu na to, co powoduje chrypkę, należy podjąć środki, aby zapobiec powikłaniom. Skutkiem ignorowania pierwszych oznak problemów może być przewlekłe zapalenie krtani lub tworzenie się guzków na strunach głosowych. W najgorszym przypadku może to wymagać interwencji chirurgicznej i nieodwracalnych zmian głosu. Aby tego uniknąć, możesz zadbać o swój głos za pomocą leków i suplementów specjalnie przygotowanych dla wokalistów. 

Jak możesz pomóc swojemu głosowi?

Ponieważ obciążenie głosem może wyniknąć podczas wykonywania Twojej pracy, warto jest kontrolować swój głos. Osoby posługujące się głosem mają zestaw stałych zasad, którymi się kierują i które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowych strun głosowych i gardła. Traktuj wszystkie przeziębienia poważnie i od razu reaguj. Musisz także zwrócić uwagę na prawidłowe nawilżanie powietrza w pomieszczeniu, w którym pracujesz. Należy również zwrócić uwagę na minimalizowanie prowadzenia rozmów z innymi osobami w zimnym, zakurzonym i hałaśliwym otoczeniu.  Jeśli twoje gardło Cię „drapie”, warto stosować tabletki do ssania gardła, czy spray. Wszystkie te suplementy diety można kupić w aptekach internetowych.

Co powoduje zaburzenia gardła u osób śpiewających?

Choroby układu oddechowego osób pracujących głosem to między innymi: przeziębienia, zapalenia migdałków, zapalenia oskrzeli, zapalenia krtani (chrypa), zapalenia gardła. Nadmierne obciążenie narządu mowy i narażenie na niekorzystne warunki może spowodować zmiany w układzie sercowo-naczyniowym i oddechowym. Wysokie stężenie bakterii i mikroorganizmów w pomieszczeniu w którym przebywamy może zwiększyć częstość występowania wirusowych infekcji dróg oddechowych i grypy.

Suplementy, które pomogą Ci w dbaniu o Twój głos.

Jednym ze sposobów leczenia gardła jest stosowanie wysokiej jakości tabletek ziołowych sprzedawanych w aptekach. Stosowanie preparatu zawierającego ekstrakt z porostu islandzkiego może tworzyć specjalną warstwę ochronną na błonie śluzowej, co może przynieść dobre rezultaty i zmniejszyć uczucie drapania w gardle. 

W przypadku bólu i drapania w gardle pomocne są również tabletki zawierające prawoślaz, tymianek, szałwię oraz wyciąg z aloesu. Pomocny jest także ekstrakt z czarnego bzu, ponieważ ze względu na wysoką zawartość witaminy C ma korzystny wpływ na stan całego organizmu, a jego odporność jest znacznie zmniejszona podczas procesu infekcji. Kiedy pigułki na gardło są nieskuteczne, możesz kupić środki przeciwbólowe i dezynfekujące w aptece. Należy zauważyć, że tabletki do ssania gardła zawierają flurbiprofen, benzydaminę, heksylorezorcynol, chlorek benzalkoniowy, chlorchinaldol, salicylan choliny, chlorowodorek cetylopirydyniowy, chlorheksydynę  i inne substancje, które są bardzo przydatne w leczeniu ostrego bólu gardła. 

Ze względu na działanie przeciwbakteryjne, miejscowe, przeciwzapalne i dezynfekujące, pastylki do ssania zawierające te składniki mogą skutecznie przeciwdziałać ciężkiemu bólowi gardła. Tabletki do ssania, które możemy Wam polecić to między innymi: Cevitt – kupisz tutaj, Laryng Up z mentolem – kupisz tutaj oraz popularne wśród wokalistów Gelovox – kupisz tutaj. 

Płukanie, inhalacja.

Wszyscy wokaliści, który mieli już problemy z gardłem, dobrze wiedzą jak bardzo suchość błony śluzowej powoduje problemy z połykaniem i powoduje dyskomfort. Samemu możemy pomóc sobie w takich sytuacjach przez płukanie jamy ustnej roztworem wody i soli kuchennej, przygotowanie specjalnych płukanej ziołowych (najlepiej sprawdzi się lipa, rumianek i szałwia). Proces płukania należy powtórzyć kilkukrotnie w ciągu dnia i wykonywać przez parę dni. Tak samo bardzo pomocną metodą jest inhalacja. Dzięki niej, możemy nawilżyć błonę śluzową, co bardzo pomoże nam w przypadku bólu gardła. Możemy także dbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w miejscu, w którym żyjemy. Pomoże nam także picie ciepłego mleka z czosnkiem i miodem, rozgrzeje nasz gardło i zmniejszy ból. 

Leki i suplementy dla osób pracujących głosem - syropy, krople, aerozole.

Apteki proponują różne suplementy zwalczające ból gardła. Najbardziej popularną są tabletki do ssania na ból gardła. Są to np. aerozole które pomagają nawilżyć gardło, są także przeciwbakteryjne, syropy ziołowe które pokrywają błonę śluzową i zmniejszają ból oraz krople do płukania. Wybierając takie suplementy warto zwrócić uwagę na skład. Najlepiej jak suplementy będą zawierały taki skład jak: mentol, miód, ekstrakt z ziół, witaminę C. Składniki te znacząco pomogą w ochronie błony śluzowej i pomogą stworzyć kwaśne środowisko w gardle, co zapobiegnie rozprzestrzenianiu się wirusów. Z antybiotyków korzystajcie tylko w ramach konieczności, po konsultacji z lekarzem. Z syropów na gardło możemy polecić Wam między innymi: S-Lab Gardlox – kupisz tutaj, a także Floradix Gardło – kupisz tutaj. 

Korzystaj z naturalnych ekstraktów ziołowych.

Tymianek zawiera olej eteryczny tymolu, który ma właściwości antybakteryjne, bakteriobójcze, dezynfekujące, przeciwbólowe. Ze względu na właściwości ochronne, wykrztuśne i antyseptyczne, napary i wywary z tymianku są używane do płukania gardła w przypadku astmy oskrzelowej, zapalenia krtani, zapalenia gardła, grypy, zapalenia tchawicy. Wywary z tymianku zwiększają wydzielanie gruczołów oskrzelowych. Tymianek jest składnikiem wielu suplementów dla osób pracujących głosem. Także czarny bez, który jest jedną z najstarszych roślin leczniczych, bardzo Ci pomoże w problemach z gardłem. Przez wieki kwiaty i owoce bzu były wykorzystywane do leczenia przeziębienia, gorączki, zapalenia krtani i gardła. Syropy i napary z czarnego bzu bez problemu przygotujesz samemu. Bez czarny można z powodzeniem łączyć z lipą czy malinami. Kwiaty bzu czarnego w postaci wywaru są stosowane w stanach zapalnych jamy ustnej, gardła, zapalenia migdałków i zapalenia krtani. Mniej popularny, a bardzo skuteczny jest także wyciąg z chrząstnicy kędzierzawej. Łagodzi on ból w gardle i osłania przed podrażnieniem. Jest szczególnie polecany dla osób, które zmagają się z dużym obciążeniem strun głosowych i gardła. Ponadto chroni krtań w przypadku kontaktu z zimnym i suchym powietrzem, alergenami oraz dymem papierosowym. Z preparatów dostępnych na rynku możemy polecić: Gardlox Tymianek Podbiał Plus – kupisz tutaj oraz Aronpharma Imoober Syrop Ziołowy – kupisz tutaj. 

Inną alternatywą są spraye do gardła.

Spray do gardła można stosować do nawilżania błon śluzowych jamy ustnej i gardła. Substancje zawarte w aerozolu tworzą warstwę ochronną pokrywającą stymulowaną błonę śluzową, zapewniając jej regenerację. Składniki produktu obejmują: dekspantenol oraz olejek miętowy. Spray ma działanie nawilżające i łagodzące ból gardła podczas infekcji, co objawia się drażniącym bólem lub chrypką. Składniki produktu pokrywają błonę śluzową gardła i wspomagają jej leczenie oraz przyspieszają regenerację. Popularne spraye na infekcje gardła kupisz tutaj: Gardvit A+E, Larimax T Spray oraz Argentin T Spracy

Włącz myślenie!

Pamiętajcie, że najważniejsze to świadomie podejmować działanie. Nie wszystkie produkty, które znajdziecie w aptece będą skuteczne. Sprawdzajcie skład, czytajcie opinię, pytajcie innych o zdanie. Nie ma jednej najlepszej, sprawdzonej metody, która uleczy nasz głos. Najlepiej więc jest dbać o niego każdego dnia, by nie doprowadzić do stanu zapalenia gardła, chrypki, czy przemęczenia głosu. Warto też korzystać z naturalnych możliwości dbania o swoje struny głosowe, korzystając z tego co oferuje nam natura.