WASZA SCENA MUZYCZNA

Smartfony najlepszymi przyjaciółmi Songwriterów?!

Smartfony stały się ważną częścią naszego codziennego życia. Ale czy jako muzyk wykorzystujesz ich pełny potencjał? Mamy dla Ciebie kilka świetnych pomysłów na to, jak Twój telefon komórkowy może stać się istotną częścią Twojej podróży do pisania piosenek! Pisarze i muzycy w dzisiejszych czasach mają wyraźną przewagę dzięki pojawieniu się smartfonów. Niektórzy z artystów używają swojego telefonu do pisania niemal każdego swojego utworu! 

Telefony komórkowe pomagają muzykom wyszukiwać teksty, nagrywać pomysły i dzielić się z kolegami z zespołu pomysłami. Umożliwiają nagrywanie i pisanie muzyki w dowolnym miejscu i czasie, a możliwości są co raz większe. Przez lata organizowania koncertów spotkałem wielu muzyków, a wspólną rzeczą która ich cechowała, było używanie smartfonów do pisania piosenek. Nawet jeśli lubisz pisać teksty w  staromodny sposób za pomocą długopisu i papieru, notatki głosowe w trakcie pisania czy tworzenia, mogą odmienić twój punkt widzenia. Rzućmy okiem na niektóre z aplikacji, które bardzo mogą Ci pomóc!  

Oto aplikacje dla songwriterów, które pomogą w tworzeniu nowych piosenek!

Rhymer's Block

Spotkałem wielu autorów przebojów, którzy korzystają z tej aplikacji. To świetna aplikacja, ponieważ działa bezbłędnie. Wpisujesz nazwę swojej piosenki, a następnie zaczynasz pisać teksty. Aplikacja zacznie rzucać słowa, które rymują się z Twoimi słowami. Jest to pomocne, ponieważ na pewno wzbudzi pewne pomysły. Nie sądzę, że jest to coś, na czym chcesz zawsze polegać, ponieważ zawsze doceniałem wyjątkowe pomysły, jednak zwłaszcza dla raperów piszących wersy, może być to bardzo przydatne narzędzie. 

Jeśli użyjesz tego programu jako środka do znalezienia inspiracji i słów, Rhymer’s Block będzie bardzo pomocny! 

Stronka aplikacji tutaj: LINK

Aplikacja Circle Of Fifths

Ta aplikacja nie zajmuje dużo miejsca na telefonie komórkowym i jest naprawdę łatwa w użyciu. W tej aplikacji możesz ćwiczyć  tyle  akordów, ile chcesz, i jest idealna dla tych, którzy nie rozumieją dobrze teorii muzyki. Czasami występuje  niewielkie opóźnienie dźwięku. Zaleciłbym jednak użycie tego programu bardziej do celów nauki teorii muzyki.

Stronka aplikacji tutaj: LINK 

Autochords

Autochords to świetna aplikacja dla początkujących gitarzystów i pianistów. Możesz także użyć tego narzędzia, jeśli jesteś doświadczonym muzykiem, który potrzebuje tylko pomocy z progresjami akordów podczas pisania piosenek. Możesz wybrać swój styl, a następnie fortepian lub gitarę. Jest to samo w sobie wyjątkowe, ponieważ tak wiele aplikacji jest nastawionych na tabulatory lub akordy gitarowe. Jeśli szukasz akordów do gry na pianinie, od razu zakochasz się w tej aplikacji.

Stronka aplikacji tutaj: LINK 

Garage Band

Moim zdaniem aplikacja Garage Band jest dość niedoceniana. Kiedy jestem w trasie, jestem w stanie uzyskać dostęp do aplikacji i nagrywać wszelkie pomysły, które mogę mieć, za pomocą prostego kontrolera MIDI. Konfiguracja nie zajmuje dużo czasu i fajnie jest się  pobawić tworzeniem podczas podróży. Możesz natychmiast nagrać pomysł z maksymalnie 32 ścieżkami bezpośrednio na iPada lub iPhone’a. Program jest również bardzo prosty w użyciu i pomoże rozwinąć Ci umiejętności produkcyjne muzyki. 

Stronka aplikacji tutaj: LINK 

Musicnotes

Aplikacja Musicnotes jest świetna dla muzyków, którzy szukają nut. Myślę, że to najlepsze  miejsce, aby znaleźć nuty online. 

Następnie możesz kupić i przeglądać ponad 300 000 różnych aranżacji utworów. Pobieranie i kupowanie utworów za pośrednictwem aplikacji jest niezwykle łatwe.

Jeśli uczysz grać na pianinie jak ja, to jest Twój dom pełen książek z nutami 🙂 Możesz korzystać z banku aranżacji o nieograniczonych możliwościach. 

Stronka aplikacji tutaj: LINK 

Jako kompozytor korzystam z wielu nieograniczonych możliwości tworzenia muzyki!

Kiedy siadam, aby pisać, prawie zawsze nagrywam notatki głosowe. Nigdy nie wiadomo, kiedy napiszesz coś, co naprawdę okaże się wyjątkowe. Ile to razy w życiu zapomniałem melodii i tekstów, które wymyśliłem, a zapomniałem zapisać. Każdy muzyk lubi pisać inaczej, ale jeśli jesteś podobny do mnie, inspiracja uderza Cię w najbardziej niewygodnych momentach. Nigdy nie wiadomo, kiedy w głowie pojawi się melodia, a wystarczy wyciągnąć telefon i nagrać notatkę głosową, by nie stracić pomysłu. Jeśli jesteś członkiem zespołu, polecam Ci zapisywanie rekordów na telefonie podczas sesji w salce prób. Nawet jeśli nie jesteś głównym autorem muzyki w swoim zespole, sugeruję, abyś próbował nagrywać i słuchać swoich projektów wielokrotnie. Tekst piosenki zwykle wymaga inspiracji, tak zwanej weny, ale pisanie tekstów na telefonie komórkowym jest także bardzo wygodne. Możesz wyszukać synonimy słów, jeśli masz problem z wymyśleniem fajnych słów. Możesz także pisać pomysły na piosenki w notatniku. Jeśli nie masz pomysłu na tekst piosenki, zawsze możesz go odnaleźć podczas procesu tworzenia, nie rób niczego na siłę. Nigdy nie wiadomo, kiedy się zainspirujesz, więc posiadanie telefonu ze sobą przy pisaniu tekstów to duży plus. 

Możesz teraz używać smartfonów z kontrolerami MIDI. Oznacza to, że możesz tworzyć muzykę bezpośrednio na swój telefon.  Na przykład możesz pracować gdy jesteś w podróży, w samolocie czy pociągu. Wszystkie nowe kontrolery midi są zaprojektowane do pracy z telefonami komórkowymi w celu zapewnienia maksymalnej mobilności. 

Słuchaj także dużo muzyki. Jedną rzeczą o której nie wolno Ci zapomnieć jest ciągłe poszukiwanie. Nigdy nie zapomnij o tym, by słuchać dużej ilości muzyki. Najlepiej różnorodnej gatunkowo. Musisz być na bieżąco i śledzić najnowsze trendy w branży. Wiem, że każdy zespół muzyczny chce być wyjątkowy, ale są pewne rzeczy, które warto wiedzieć. Najważniejsze jest tempo. Jeśli jesteś artystą lub zespołem, który chce być odtwarzany w radiu, musisz wiedzieć, jakie tempo utworu jest najbardziej na topie w twoim gatunku. Na przykład teraz, utwory w zwolnionym tempie dominują niemal na każdej platformie muzycznej, od hip-hopu po rock. Pojawienie się superszybkiej piosenki, która mogła zadziałać parę lat temu, prawdopodobnie nie zadziała dzisiaj, chyba że masz najlepszą piosenkę na świecie. Zalecam słuchanie muzyki na dowolnej platformie, którą możesz, ale moim ulubionym obecnie jest Spotify. Bądź na bieżąco ze Spotify, ponieważ jest to bardzo ważna platforma dla muzyków.

Podczas tworzenia moich piosenek planuję. Telefony komórkowe ułatwiają szybką komunikację z menedżerem lub członkami zespołu. Jeśli pracujesz nad singlami lub teledyskami, możesz łatwo tworzyć czaty i wysyłać pomysły tam i z powrotem. Komunikacja jest jednym z głównych powodów, dla których telefony komórkowe są tak ważne dla ludzi w branży muzycznej. Rozumiem, że możesz przedstawić ten argument dla wszystkich zawodów, ale w przypadku muzyki uważam, że smartfony są jeszcze bardziej pomocne. 

Kamil Koksa, Wasza Scena Muzyczna