WASZA SCENA MUZYCZNA

7 sekretów ulicznych wykonawców, którzy zgarną mnóstwo pieniędzy!

Busking, czyli występy uliczne, to tradycja, która sięga starożytności i jest społecznie akceptowana w wielu różnych miastach i lokalizacjach na całym świecie. Wielu buskerów, którzy poważnie podchodzi do swojej pracy, opracowuje wysoce wyćwiczoną i choreograficzną rutynę, podobnie jak profesjonalni muzycy sceniczni. Wynika to z faktu, że busking to więcej niż świetny sposób na ćwiczenie umiejętności i występowania przed publicznością – może być także świetnym sposobem na zarabianie pieniędzy. Muzycy, którzy naprawdę bawią tłumy i mądrze wybierają lokalizację, mogą wrócić do domu z poważnymi pieniędzmi w kieszeni. Zarabianie pieniędzy z grania na ulicy nie jest jednak tak łatwe. Jeśli naprawdę chcesz sprawić, że podróżowanie autobusem po świecie i muzykowanie dla innych będzie dla Ciebie także możliwością zarobienia, wypróbuj te siedem wskazówek.

Wybierz właściwy instrument do gry.

Klasyczny stereotyp buskera to ktoś, kto chwyta gitarę akustyczną, znajduje róg ulicy i zaczyna grać. To nie jest zły sposób na rozpoczęcie, ale gitara akustyczna nie jest najlepszym instrumentem do buskingowania. Głośniejsze instrumenty wywierają większy wpływ w zatłoczonych miejscach, zwłaszcza instrumenty perkusyjne i elektroniczne. Poświęć trochę czasu na przemyślenie doboru instrumentu, abyś nie musiał zbyt „hałasować” podczas występów. Pamiętaj, że ważne jest, aby dobrać odpowiedni repertuar muzyczny do instrumentu na którym będziesz grać. Dbanie o swój instrument jest również kluczowe, podobnie jak zakup wszelkich ulepszeń, które mogą być potrzebne do stworzenia miłego dla uszu i przyjemnego brzmienia.

Zwracaj uwagę na swój strój.

Gdy zostaniesz zauważony przez swoją muzykę, twój wygląd będzie następną rzeczą, którą oceni publiczność. Jeśli chodzi o występy na ulicy, chcesz zapewnić rozrywkę ludziom – a to po części oznacza dobre ubranie. Nie powinieneś wyglądać, jakbyś mieszkał w tekturowym pudełku, ale nie powinieneś również wyglądać, jakbyś właśnie wyszedł z apartamentu na najwyższym piętrze. Znajdź wygląd, który zapewni Ci komfort na kilka godzin, jednocześnie zwróci uwagę przechodniów.

Upewnij się, że dobrze Cię słychać.

Hałas tłumu może łatwo zagłuszyć najgłośniejsze przenośne głośniki dla wokalistów i instrumenty akustyczne, dlatego w razie wątpliwości ważne jest, aby być wystarczająco głośnym. Głośność pozwala nie tylko usłyszeć cię, ale sprawia, że czujesz się pewny siebie – jako ktoś, kto wymaga bycia wysłuchanym. Wywiera to silne wrażenie na ludziach, którzy mogą chcieć przekazać pieniądze na twój talent. Pomaga także wytrącić ludzi ze skupienia na czymś innym, lub rozmów podczas spaceru ulicą.

Prezentuj utwory, które zna twoja grupa docelowa.

Jeśli naprawdę chcesz zarabiać pieniądze jako wykonawca uliczny, najważniejszą zasadą jest granie dla publiczności, znaczy to tyle, że powinieneś znać aktualne trendy, przeboje, muzykę którą inni będą lubili słuchać. Ludzie, którzy będą obok ciebie chodzić, to ludzie, przed którymi będziesz występować, więc musisz grać muzykę, która sprawi, że będą chcieli dać ci pieniądze. W większości obszarów będą to optymistyczne i znajome piosenki. Nie musi to oznaczać banalnych klasyków, ale staraj się trzymać utworów, które rozpozna Twój przeciętny fan muzyki . 

Zbieraj pieniądze we właściwy sposób.

To może wydawać się oczywiste, ale będziesz zaskoczony, jak wielu ulicznych wykonawców utrudnia ludziom możliwość wrzucenia przez nich gratyfikacji. Niewłaściwe umieszczenie lub niewielkie pudełko zbiorcze utrudni ludziom sprawdzenie, czy w ogóle prosisz o pieniądze. Upewnij się, że Twoje pudełko jest duże i ma wyraźne oznakowanie dla twojej publiczności, aby łatwo je zobaczyć.

Naucz się różnorodnego repertuaru, aby grać dla każdej publiczności.

W zależności od miejsca i czasu, będziesz grać dla różnej publiczności. Sprytni artyści, którzy chcą zmaksymalizować ilość zarobionych pieniędzy, szukają tłumów pasujących do ich repertuaru. Może to oznaczać grę w niektórych dzielnicach lub po określonych wydarzeniach sportowych itp. W zależności od tego, gdzie grasz, będziesz musiał do tego przygotować odpowiedni repertuar. Zdobywane przez Ciebie doświadczenie pomoże Ci podejmować właściwe decyzje w wyborze piosenek. Nie potrwa długo, zanim zobaczysz, na co reagują ludzie.

Wybierz mądrze swoją lokalizację.

Znalezienie idealnej lokalizacji dla wykonawcy jest sztuką samą w sobie. Przekonasz się, że najlepsze lokalizacje łączą niektóre czynniki ze sobą. Należą do nich: poziom hałasu (unikaj miejsc hałaśliwych jak puby, bary itp.); szukaj miejsc gdzie jest duży ruch, gdzie jest dużo tłumu; znajdź do grania odpowiednią przestrzeń (musisz być dobrze widoczny i mieć możliwość zgromadzić wokół siebie ludzi), nie zajmuj miejsc nieopodal innych muzyków czy atrakcji.