WASZA SCENA MUZYCZNA

10 rzeczy, o których powinien pamiętać każdy wokalista!

Twój głos podlega wielu zmiennym, w tym takim czynnikom jak: choroba, pogoda, odwodnienie organizmu, czy przemęczenie. Nasz głos to cenny i delikatny instrument, o który warto dbać każdego dnia. Ponieważ wszyscy piosenkarze to istoty wyjątkowe, uważamy, że powinny także ze specjalną szczególnością dbać o siebie na scenie i poza nią. Oto 10 rzeczy, które Wam w tym pomoże. 

1. Rozgrzewki Wokalne.

Niezależnie od tego, czy występujesz w kawiarni, czy przed tysiącem ludzi, skuteczna rozgrzewka wokalu jest kluczowym krokiem, aby upewnić się, że Twój wokal brzmi dobrze od pierwszej nuty, którą śpiewasz. Bez przyzwoitej rozgrzewki Twój głos może być podatny na nadwyrężanie, brzmieć płasko. Jeśli twój koncert to pojedynczy 45-minutowy lub godzinny set, a ty nie spędziłeś czasu na rozgrzewce, naprawdę nie będziesz mógł pokazać publiczności tego, co masz najlepsze.

Oto pięć przykładów podstawowych rozgrzewek wokalnych:

1. The Lip Bubble (to fantastyczne narzędzie nie tylko do szybkiego rozgrzania głosu, ale także do zmniejszenia napięcia głosu).

2. Vocal Slides (to świetny sposób na przechodzenie przez rejestry wokalne).

3. The Tongue Roll (doskonale nadaje się do szybkiego rozgrzania głosu i zmniejszenia napięcia głosu).

4. Octave Jumps (to tzw. „skoki wokalne”, które znacząco pomogą Ci w pracy nad intonacją i oddechem)

5. Vocal See-Saws (pomoże Ci w ćwiczeniu artykulacji). 

Przykłady poniższych ćwiczeń dodatkowo zamieszczamy w postaci filmików. Koniecznie obejrzyj je i dodaj te ćwiczenia do swojej codziennej rutyny! 

Jednym z ciekawszych podręczników dotyczącym rozgrzewek wokalnych jest "VOCAL WORKOUTS FOR THE CONTEMPORARY SINGER".

Do podręcznika dołączona jest płyta CD. Jeżeli dobrze znasz język angielski, jesteś nauczycielem śpiewu, ten podręcznik bardzo przyda się w Twojej pracy. Jeżeli natomiast jesteś wokalistą, to bez względu na Twoje doświadczenie powinieneś również sięgnąć po tę pozycję. Polecamy! Podręcznik zamówisz online tutaj: LINK. 

2. Miód.

Tak, miód! To nektar bogów stworzony dla wokalistów, jest bardzo potrzebny dla naszego gardła, zwłaszcza gdy czuje się obolałe. Miód potrafi dać nam ulgę przed próbą lub występem, gdy nie czujemy się w pełni dysponowani. Sprawdźcie sami!

3. Spraye.

Zawsze dobrze mieć spray do gardła pod ręką, gdy go potrzebujesz. W przypadku bólu gardła spowodowanego nadużyciem swojego głosu, warunkami pogodowymi lub suchością należy okresowo stosować spraye, aby złagodzić ból i dyskomfort. 

4. Przyzwoity mikrofon.

Istnieje mnóstwo różnych marek i modeli, więc to naprawdę zależy od Twojego stylu śpiewania i budżetu. Ale warto wydać na przyzwoity mikrofon, który zawsze będzie gotowy do pracy. Shure SM-58 to mikrofon, który będzie dobry na start! Zamówisz tutaj: LINK.

5. Herbata Ziołowa.

Herbata ziołowa z dodatkiem cytryny i miodu doskonale nadaje się do uspokojenia głosu przed zaśpiewaniem. I upewnij się, że herbata nie zawiera kofeiny, abyś mógł uniknąć odwodnienia, nie zdając sobie z tego sprawy!

6. Dźwiękoszczelna przestrzeń do prób.

Jako piosenkarze potrzebujemy miejsca do ćwiczeń. Powinno to być miejsce wygłuszone (dźwiękoszczelne) i komfortowe do pracy. Jeżeli nie dysponujesz własną salą prób, znajdź miejsce ze świetną akustyką (np. łazienka lub piwnica), które jest idealnie odizolowane od reszty domu. Jeśli mieszkasz w mniejszym mieszkaniu, wypróbuj produkt taki jak BeltBox, przenośny tłumik głosu dla śpiewaków, który naprawdę działa. Jest wodoodporny, więc możesz śpiewać z nim nawet pod prysznicem 🙂 Rozśpiewki pod prysznicem to także świetna inhalacja dla naszego głosu (środowisko pary wodnej). Więcej o urządzeniu w filmiku obok 🙂 

7. Nawilżacz powietrza.

Jest to niezbędne urządzenie do zaopiekowania się Twoim głosem. Trzymaj jedną w sypialni i pozwól jej działać podczas snu, aby utrzymać wilgotne struny głosowe podczas ośmiogodzinnego snu. Jednym z topowych urządzeń w tej kategorii jest model: XIAOMI SMARTMI EVAPORATIVE HUMIDIFIER. Zamówisz online tutaj: LINK. Polecamy! 

8. Woda.

Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu całego organizmu przez cały dzień. Należy dbać o swoją formę każdego dnia. Jeśli podróżujesz najlepiej miej ze sobą bidon i zapas wody na cały dzień. Miej wodę na scenie, w czasie prób zawsze ze sobą, by czuć się dobrze i odpowiednio zadbać o nawilżenie swojego głosu. 

9. Zatyczki do uszu.

Jak wszyscy wiemy, próby mogą być strasznie głośne, szczególnie gdy ćwiczysz w małym pomieszczeniu, bezpośrednio przed perkusistą. Kup przyzwoite zatyczki do uszu i trzymaj je w torbie muzycznej na wypadek, gdyby w próbowni było trochę głośniej, niż myślałeś. Zatyczki zamówisz tutaj: LINK Polecamy! 🙂 

10. Monitory douszne.

Jeśli jesteś profesjonalnym wokalistą, który dużo koncertuje i poważnie podchodzisz do swojej kariery wokalnej, jest to niesamowita inwestycja. Monitory douszne sprawią, że będziesz w pełni kontrolował to, co się dzieje na scenie, dobrze słyszał i kontrolował swój głos. Polecamy Ci ten model: zamówisz tutaj: LINK.