WASZA SCENA MUZYCZNA

Przepona w śpiewie.

Przepona jest jedną z najbardziej podstawowych części aparatu wokalnego. W rzeczywistości nauka śpiewania przy właściwym korzystaniu z przepony pozwala na lepsze efekty. Oto krótki przewodnik, który przedstawia w skrócie funkcję twojej przepony, a także kroki i ćwiczenia, które pomogą ci używać przepony do śpiewania. Jeśli chcesz rozwinąć potężny głos, który wzbudza zachwyt słuchaczy, kluczowe znaczenie ma używanie i rozwijanie przepony.

Jak działa twoja przepona podczas śpiewania?

Przepona to jeden z najważniejszych mięśni w ludzkich organizmie – odgrywa ona bowiem niebagatelną rolę w procesie oddychania. Typowo powiązuje się ją właśnie z oddychaniem Twoja przepona odgrywa istotną rolę w oddychaniu, ponieważ jej skurcze są bezpośrednio odpowiedzialne za wdychanie i wydychanie powietrza z płuc.

Istnieje bezpośredni związek w dobrym śpiewaniu i oddychaniu , więc naturalne jest, że przepona odgrywa kluczową rolę w zdolności dobrego śpiewania. Płaska membrana zapewnia lepszą kontrolę dopływu powietrza do strun głosowych i zwiększa siłę strumienia powietrza, gdy śpiewasz.

Aby przedstawić to wizualnie, użyjemy balonu, jako przykładu. Balon wypełniony powietrzem będzie wydawał różne dźwięki na wardze na szczycie balonu, gdy przepuszczasz powietrze. Obręcz wydaje dźwięk od góry, ale jest to możliwe tylko dzięki obfitemu dopływowi powietrza i ciśnieniu znajdującemu się w balonie. Twoja przepona działa w ten sam sposób.

Korzystaj z przepony podczas śpiewu.

Oto dziesięć kroków, które pomogę Ci śpiewać, korzystając z przepony. Kroki te dzielą się na dwie kategorie: kroki wzmacniające i kroki śpiewania. Niemożliwe jest zostać wielkim piosenkarzem bez kontroli nad przeponą. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak opanować te kroki w swoim procesie śpiewania, abyś mógł zacząć ćwiczyć.

Najpierw kroki wzmacniające!

Oto kroki, które możesz wdrożyć, które wzmocnią Twoją przeponę.

Krok 1 – zlokalizuj mięsień przepony.

Ten jest dość prosty, ale wymaga trochę praktyki. Twoja przepona znajduje się wewnątrz ciała, więc możesz ją szybko zlokalizować, dotykając. Jedną z najlepszych metod określania tego jest wyczucie dolnej części klatki piersiowej, przepona jest mięśniem otaczającym cały tułów.

 
 

Krok 2 – Naucz się oddychać przeponą.

Ten drugi krok wymaga dużo więcej praktyki, ponieważ musisz nauczyć się izolować przeponę podczas oddychania. Najłatwiej to zrobić, wykonując wdech do tego stopnia, że płuca są pełne. Pozwól, aby żołądek wystawał tak daleko, jak to możliwe, a następnie powoli zacznij wydychać, ale zassaj żołądek, gdy to robisz. Poczujesz ciśnienie w przeponie.

Ważne jest, aby na tym etapie całkowicie rozluźnić ramiona, ręce, nogi i twarz. Dalej pozostaje tylko systematycznie ćwiczyć.

Krok 3 – Ćwiczenia oddechowe dla przepony.

Istnieje wiele ćwiczeń oddechowych rozwijających przeponę. Celem tych ćwiczeń jest wzmocnienie przepony i zwiększenie wytrzymałości, a tym samym zwiększenie siły głosu. Przykładem jednego z tych ćwiczeń jest ćwiczenie z przyspieszonym wdechem / wydechem, w którym odliczasz czas wdechu i wydechu podczas oddychania, aby zwiększyć swoją wytrzymałość.

Śledzenie postępów ma kluczowe znaczenie dla użyteczności tego kroku.

Krok 4 – Włącz ćwiczenia oddechowe do swojej codziennej rutyny.

Ważne jest, aby codziennie stosować ćwiczenia wokalne. Staraj się skupić na przeponie, kiedy śpiewasz i włącz jak najwięcej ćwiczeń przepony do swojego planu ćwiczeń śpiewu . Jeśli chcesz z czasem stale się doskonalić, musisz popracować nad doskonaleniem techniki śpiewania.

Krok 5 – Włącz wargi do swojej codziennej rutyny.

Drżenie warg to doskonałe ćwiczenie rozwijające kontrolę przepływu powietrza od przepony do strun głosowych. Zamknij usta i staraj się wydmuchiwać powietrze w stałym tempie, próbując zaśpiewać melodię. Brzmi prosto, ale wymaga sporo praktyki. Ale nie poddawaj się, ponieważ nie odniesiesz sukcesu w śpiewaniu, jeśli nie rozwiniesz skutecznej kontroli nad oddechem i przepływem powietrza. 

Teraz ... Śpiewające kroki! Poniżej znajdują się odpowiednie kroki śpiewania, które należy wykonać z krokami wzmacniającymi.

Krok 6 – Rozgrzewka.

OK, teraz jesteś gotowy na wskazówki dotyczące śpiewania. Przed rozpoczęciem ćwiczeń należy rozgrzać struny głosowe. Unikaj też ciężkiego posiłku przed rozpoczęciem ćwiczeń. Możesz rozgrzać się ćwiczeniami oddechowymi, po których następuje powolne śpiewanie dźwięków, od najniższego do najwyższego. Nie spiesz się. Szklanka ciepłej wody pomoże Ci rozluźnić struny głosowe.

Krok 7 – Stosuj prawidłową postawę podczas śpiewania.

Używanie przepony do śpiewania wymaga dłuższych i większych oddechów, co sprawia, że utrzymanie właściwej postawy jest jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, aby śpiewać z łatwością i siłą. Potrzebujesz drożnych dróg oddechowych, więc zawsze ćwicz na stojąco, stopy rozstawione na szerokość barków, a ramiona rozluźnione i cofnięte, pamiętaj by się nie garbić. 

Krok 8 – Upewnij się, że otwierasz gardło podczas śpiewania.

Śpiewając, korzystając z przepony, musisz pozwolić, aby powietrze swobodnie przepływało do i z przepony. Aby to osiągnąć, musisz nauczyć się śpiewać z otwartym gardłem. Ćwiczenie przed lustrem pomaga. Możesz również wyobrazić sobie, że masz w ustach piłeczkę pingpongową, która nie pozwala ci jej zamknąć. Na początku może się to wydawać nienaturalne, ale z czasem przyzwyczaisz się do tego.

Krok 9 – Rozróżnij swoje „dwa głosy”.

Twój ogólny głos wokalny zawiera w rzeczywistości dwa głosy, jeden, którego używasz do śpiewania wysokich dźwięków, a drugi do niskich. Upraszczając, nie śpiewaj niskich dźwięków tak głośno, jak wysokich. Sprawi to, że Twój głos będzie bardziej dynamiczny.

Krok 10 – Praca nad artykulacją.

Śpiewanie twardych spółgłosek wymaga praktyki. Początkujący często sprawiają, że są niesłyszalne i trudne do usłyszenia. Jednym z najprostszych ćwiczeń poprawiających ten stan rzeczy jest po prostu wielokrotne powtórzenie słów z którymi masz problem. 

Wypróbuj te ćwiczenia!

Teraz, gdy omówiliśmy już wszystkie etapy nauki śpiewania, z umiejętnym korzystaniem z przepony, czas przejść do większej liczby ćwiczeń. Istnieją setki ćwiczeń, które możesz samodzielnie sprawdzić i wykorzystać, oto kilka wskazówek i przykładów:

Oddychanie w ćwiczeniach przepony.

Jednym z najłatwiejszych do tego ćwiczeń jest ćwiczenie „balon”, o którym wspomnieliśmy wcześniej:

  • Wyobraź sobie, że w twoim żołądku znajduje się balon.
  • Spróbuj wypełnić wyimaginowany balon podczas wdechu i wycisnąć powietrze podczas wydechu.

Kolejnym przydatnym ćwiczeniem jest tzw. „Milkshake”:

  • Udawaj, że masz w ustach słomkę.
  • Połóż dłoń na brzuchu i powoli wdychaj przez słomkę.
  • Skoncentruj się na odczuwaniu powietrza w żołądku, jednocześnie rozluźniając ramiona.
  • Powoli wydech przez słomkę.

Ćwiczenia te pomogą ci łatwiej zidentyfikować położenie przepony i nauczyć się, jak wypełnić ją powietrzem.

Ćwiczenia postawy.

Jeśli masz problemy z utrzymaniem prawidłowej postawy podczas śpiewania, rozważ wykonanie tego prostego ćwiczenia:

  • Znajdź ścianę w swoim pokoju do ćwiczeń.
  • Stań przy tej ścianie plecami, opierając o nią głowę, ramiona, pośladki i plecy.
  • Spróbuj śpiewać lub wykonywać ćwiczenia oddechowe i poczuj, jak twoja przepona jest bardziej rozluźniona i dostępna, gdy masz dobrą postawę.
  • Spróbuj to powtórzyć bez ściany.

Mamy nadzieję, że ten przewodnik okaże się przydatny i już wiesz jak ważna jest przepona w Twoim śpiewaniu. Jeśli pozostaniesz zmotywowany i podążysz za swoją codzienną rutyną i systematyczną pracą, wyniki na pewno nadejdą!