Emocje w śpiewaniu.
Jaki jest najszybszy sposób, aby dowiedzieć się, jak ktoś się czuje? Wizualnie, patrząc w oczy i słuchowo – słuchając głosu. Układ limbiczny, mistrz emocji, komunikuje się z nerwami w krtani, co oznacza, że sposób, w jaki ktoś się czuje, może bezpośrednio kontrolować sposób, w jaki fizycznie wytwarza dźwięk. I to właśnie ta jakość dźwięku, czyli barwa głosu, często przekazuje słuchaczowi więcej niż słowa, które są wypowiadane.

Jak możemy bawić się emocjami, aby zachęcić do fizycznej koordynacji w mówieniu i śpiewie?
Ostatecznym celem śpiewania i mówienia jest komunikowanie się i dzielenie się emocjami. Zwykle na emocje, którymi artysta decyduje się podzielić, ma wpływ twórca (kompozytor itp.). Wiele metod nauczania odnosi się do odczuwania i dzielenia się emocjami ze słuchaczem. Jednak możemy również użyć emocji , które nie mają nic wspólnego z przesłaniem piosenki lub fragmentu mówionego na koniec występu, aby pomóc nam pokierować naszą komunikacją. Zabawa określonymi emocjami to kolejny sposób, aby pomóc mózgowi wyzwolić fizyczną koordynację i stworzyć pożądany dźwięk. Piosenka może być o słodkich kwiatach wiosny, ale możesz poprosić siebie lub swojego ucznia o zaśpiewanie jej, jakbyś był zazdrosny i zły.
Pobaw się listą emocji obok i sprawdź rezultaty!
Bądź „All In”, czyli używaj swojego ciała i wyrazu twarzy oraz wybieraj słowa lub frazy, które łączą się z docelową emocją.
Wybierz rozgrzewający wzorzec lub frazę z piosenki i naprzemiennie emocje, które motywują dźwięk. Powtarzaj jedną emocję kilka razy, w różnych zakresach lub na różnych słowach lub wzorach.
Spróbuj wywołać różne emocje wyrywkowo. Pomyśl o tym, jak myślenie o każdej emocji wpływa na jakość twojego dźwięku i jak fizycznie tworzysz dźwięk. Jeśli ponownie przywołasz tę emocję, czy możesz odtworzyć tę samą koordynację fizyczną?
Zły Zazdrosny Zirytowany Szczęśliwy Senny Oczywisty | Wesoły Zuchwały Zalotny Smutny Energiczny Zaskoczony |
Jak te emocje zazwyczaj wpływają na jakość dźwięku i koordynację fizyczną?
Specjalnie dla Was sami sprawdziliśmy, jak niektóre z emocji wpływają na naszą koordynacje fizyczną i jakość dźwięku. Oto nasze rezultaty. Zachęcamy Was do sprawdzenia samodzielnie efektów! 🙂
|
|