WASZA SCENA MUZYCZNA

7 wskazówek, jak wybrać odpowiednich muzyków do swojego zespołu.

Wybór odpowiednich muzyków do swojego zespołu może być dużym wyzwaniem. Trudno jest znaleźć muzyków, którzy są wystarczająco zdolni do gry w zespole. Jeszcze trudniej jest znaleźć ludzi, którzy są w 100% zaangażowani w to, by Twój zespół odniósł sukces.

Oto 7 wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiednich muzyków do swojego zespołu.

Porada 1: Nie wybieraj muzyków wyłącznie na podstawie umiejętności muzycznych.

Osobowość i sposób myślenia członków Twojego zespołu są o wiele ważniejsze niż ich zdolności muzyczne. O wiele łatwiej jest wybrać odpowiednią osobę i poprawić jej umiejętności muzyczne, niż zmienić osobowość.

Więcej zespołów rozpada się z powodu konfliktów osobowości między członkami zespołu, niż z powodu braku umiejętności muzycznych.

Oto najważniejsze cechy, na które należy zwrócić uwagę: 

Zgodność celów – każdy członek zespołu musi być jednakowo zaangażowany w sukces. Równie zaangażowany nie oznacza, że każdy musi chcieć być gwiazdą rocka. Oznacza to, że każdy musi mieć jasny cel w swojej karierze muzycznej, a cele te muszą być zgodne wśród wszystkich członków zespołu. To sprawia, że jest bardziej prawdopodobne, że zespół będzie pracował jako zespół, aby osiągnąć wynik, do którego wszyscy są zobowiązani. 

Etyka pracy – potrzeba dużo pracy, aby zespół odniósł sukces. Wymagana praca wykracza daleko poza podstawy pisania, ćwiczenia i wykonywania piosenek. Każdy w zespole musi chcieć włożyć wysiłek potrzebny do osiągnięcia celów zespołu. 

Zaangażowanie w sukces zespołu – oznacza to, że każdy członek zespołu musi postrzegać cele zespołu jako zgodne z ich osobistymi celami kariery muzycznej.

Porada 2: Przeprowadź "research" każdego potencjalnego członka zespołu przed zaproszeniem go do współpracy. 

Zbadaj potencjalnego członka zespołu przed przesłuchaniem go lub porozmawiaj z nim o dołączeniu do zespołu. „Research” może przybierać różne formy. Na przykład:

  • Obejrzyj filmy z ich występów na scenie. 
  • Spójrz na ich strony w mediach społecznościowych i osobiste witryny internetowe. 
  • Porozmawiaj z innymi ludźmi, którzy ich znają.

Daje to doskonałe pojęcie o ich sposobie myślenia, pochodzeniu, światopoglądzie i reputacji. Twoje badania pokazują również, jaką wartość nowy członek może wnieść do Twojego zespołu (np. pomóc Twojemu zespołowi zdobyć więcej nowych koncertów). 

Wskazówka 3: przeprowadź nieformalny wywiad z dowolnym potencjalnym członkiem zespołu, z którym rozważasz współpracę.

Istnieje różnica między przesłuchaniem (podczas którego oceniasz umiejętności muzyczne) a (nieformalną) rozmową kwalifikacyjną, podczas której poznajesz osobę z którą zamierzasz pracować.

Zapytaj ich o karierę muzyczną, cele i wyzwania, które pokonali do tej pory w swoim życiu.

Z tej rozmowy dowiesz się, czy chciałbyś przebywać w pobliżu tego potencjalnego członka zespołu przez dłuższy czas. 

Wskazówka 4: Przetestuj każdego potencjalnego członka zespołu.

Zaplanuj konkretne pytania, aby poprosić potencjalnego członka zespołu o sprawdzenie jego lojalności, zaangażowania i nastawienia. Zadawaj pytania tak, aby potencjalny członek zespołu nie wiedział, że jest testowany!

Oto kilka przykładów:

Przykład 1: Porozmawiaj o hipotetycznym scenariuszu, w którym testowana jest lojalność. Zapytaj potencjalnego członka zespołu, co by zrobił w danym scenariuszu.

Przykład 2: Poproś członka zespołu, aby przyniósł ze sobą określony przedmiot na rozmowę kwalifikacyjną lub przesłuchanie. To sprawdza dbałość o szczegóły i umiejętność przestrzegania zasad. 

Porada 5: zważ na zalety i wady.

Zrób listę wszystkich potencjalnych wartości i ryzyka, jakie nowy członek może wnieść do Twojego zespołu. Oto świetne pytania, które warto sobie zadać:

  • Czy członek zespołu jest kimś, z kim ty (i reszta zespołu) chcesz przebywać w pobliżu przez dłuższy czas? 
  • Czy nowy członek pomoże Ci sprzedać więcej płyt? (Jeśli tak, o ile więcej?) 
  • Czy nowy członek pomoże ci zdobyć więcej koncertów? 
  • Czy nowy członek pomoże Ci zdobyć więcej nowych fanów? 
  • Jakie ryzyko wiąże się z potencjalnym członkiem zespołu? 
  • Czego wciąż nie wiadomo o tej osobie?

Skorzystaj z analizy ryzyka / korzyści, aby podjąć ostateczną decyzję o przyjęciu nowej osoby do swojej drużyny! 🙂 

Porada 6: bądź obiektywny, a nie emocjonalny.

Przedkładaj cele i priorytety swojego zespołu ponad swoje osobiste uczucia. Każdy, kogo przyprowadzisz do zespołu, musi wnieść wartość do tego, co zespół stara się osiągnąć.

Pamiętaj, że Twoja własna reputacja jest związana z zespołem (i muzykami, którzy grają w Twoim zespole). Unikaj obniżania swoich standardów i przyjmowania do zespołu muzyków, którzy doprowadzą do upadku zespołu.

Porada 7: Zostań osobą, którą chcesz przyciągnąć do swojego zespołu.

Najlepszym sposobem na przyciągnięcie odpowiednich muzyków do swojego zespołu jest stanie się takim muzykiem (i osobą), którą chcesz przyciągnąć.

Określ cechy, które chciałbyś mieć dla swojego idealnego członka zespołu i rozwijaj je w sobie. To najlepszy sposób na przyciągnięcie do współpracy muzyków o podobnych osobowościach.

Teraz, gdy wiesz, jak wybrać odpowiednich muzyków do swojego zespołu, następnym krokiem jest nauczenie się, jak zdobyć więcej koncertów i szybko rozwinąć karierę zespołu. A o tym napiszemy wkrótce na naszym portalu! 🙂