WASZA SCENA MUZYCZNA

Grzane Wino - poruszająca, baśniowa muzyka, która zabierze Cię w klimat gór!

Twórczość zespołu Grzane Wino to ballady folkowe przeplatane wpływami muzyki poetyckiej czy turystycznej. To grupa doświadczonych muzyków, którzy na swoim koncie mają kilkanaście sukcesów festiwalowych (między innymi: 1 miejsce podczas Festiwalu Piosenki Studenckiej i Turystycznej BAKCYNALIA 2019; Grand Prix – Festiwal Danielka 2018; 2 miejsce podczas Festiwalu „Kropka 2019″. Grupa wystąpiła także w Muzycznym Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Nagrali dwie płyty „Bieszczady” i „Zielone pudełko”, na których można usłyszeć przede wszystkim studyjne wersje utworów prezentowanych na festiwalach i koncertach w latach 2016-2020. Jeżeli szukacie muzyki do swojej podróży, to w „Grzanym Winie” znajdziecie dobrego przyjaciela! 

fot. Piotr Schőnborn

W Bieszczady!

Kochacie Bieszczady? Tam zabierze Was z pewnością muzyka grupy Grzane Wino. Utwór „Bieszczady” to piękne skrzypce i charakterystyczne brzmienie gitary, które przenosi nas w świat górski, pełen przygód, spotkań i przemyśleń. Podczas gdy muzyka zespołu tuli nas do siebie, wokalista śpiewa szczery i bezpośredni tekst, w sposób bliski opowiadając swoje historie. Wokalista grupy wprost mówi o tym, co może nas spotkać w tytułowych „Bieszczadach”. Jeśli tęsknicie za górami, to piosenka dla Was! Podobnie jest w piosence „Boskie Góry”, gdzie jednak usłyszymy więcej wpływów muzyki irlandzkiej. Kolejny raz oddana jest chwała i ukłon dla Bieszczad („też dla siebie Bóg stworzył Bieszczady, by tu złożyć zmęczone już kości…”). Ach… jakby się chciało „wpaść do karczmy na grzane wino” jak śpiewa wokalista grupy. 

Zespół Grzane Wino to zwycięzcy międzynarodowego festiwalu INTERPORTA!

W dniach 17-19 września 2020 w malowniczo położonym wśród gór w północno-zachodnich Czechach mieście Ús nad Labem (Uście nad Łabą) odbyła się tegoroczna edycja Festiwalu Muzycznego INTERPORTA. Jego organizatorzy kontynuują ponad pięćdziesięcioletnią tradycję Festiwalu PORTA, który po raz pierwszy odbył się w tym mieście już w roku 1967. W finale konkursu piosenki znalazły się zespoły z Czech, Szwecji i jeden z Polski – był nim zespół Grzane Wino, który jak się potem okazało, zdobył główną nagrodę Festiwalu! Trzeba przyznać, że to ogromny sukces grupy! 

Jak mówią muzycy grupy: „Na festiwal Interporta dostaliśmy nominację z prestiżowego festiwalu piosenki Kropka w Głuchołazach, zajmując tam drugie miejsce. Postanowiliśmy wybrać utwory, które są  najbogatsze w warstwie muzycznej ze względu na barierę językową. Schodząc ze sceny z nagrodą, myśleliśmy, że otrzymujemy wyróżnienie lub 3 miejsce, ponieważ byliśmy wywołani zaraz po nagrodzie publiczności. Po zejściu ze sceny kolega, który rozumiał język czeski, uświadomił nas, że wygraliśmy festiwal – byliśmy całkowicie zaskoczeni tą wiadomością!”

Nie często zdarza się by polskie zespoły, występowały na międzynarodowych festiwalach. Jeszcze trudniej o ostateczny triumf. Tym większe uznanie dla grupy Grzane Wino – muzyków świadomych swojej twórczości, propagujących muzykę pełną mądrych i poetyckich tekstów okraszonych piękną górską muzyką. 

zespół Grzane Wino podczas wręczenia nagród na Festiwalu INTERPORTA fot. Sławomir Rudnicki. 

Grupa, której muzyka ukoi każdą duszę!

Piękne brzmienie harmonijki ustnej, skrzypiec, gitary i charakterystyczny wokal. To wszystko daje efekt muzyki pełnej magii. Takich piosenek chce się posłuchać zawsze w nocy, gdy patrzymy w gwiazdy, koniecznie przy grzanym winie! Nazwa zespołu zdaje się nie być przypadkowa. Muzyka grupy to taki przyjaciel, który często wskaże nam drogę, da odpowiedź, przypomni o tym – co ważne. Włączcie te piosenki, patrząc w rozpalone ognisko i posłuchajcie historii o Was i o nas, o życiu – o ludzkiej podróży i przemijaniu. 

Poznajcie bliżej muzyków zespołu!

Grzane Wino to: 

Marcin Iżela (gitara akustyczna i śpiew) – lider, wokalista i kompozytor – absolwent Krakowskiej Szkoły Jazzu na kierunku gitary jazzowej. 

Piotr Zapart (gitara akustyczna i śpiew) – leworęczny gitarzysta fingerstyle, uzyskujący na gitarze efekty perkusyjne podobnie jak Chet Atkins czy Tommy Emmanuel. 

Paweł Czop (skrzypce) – absolwent Szkoły Muzycznej w Nowym Sączu, uczestnik wielu folkowych projektów, wnoszący do zespołu góralski temperament. 

Andrzej Zając (harmonijka ustna) – należący do czołówki rzeszowskich bluesmanów, znany z wielu projektów, muzyk obdarzony niezwykłą energią i feelingiem. 

Stefan Ryszkowski (gitara basowa) – kontrabasista, aranżer, absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.

Grzane Wino to także laureat Konkursu Waszej Sceny Muzycznej!

Do konkursu zespół zgłosił utwór pod tytułem „Już nie wrócą” – autorstwa (M.Iżela, B.Spryńska). To śpiewana poezja. Piosenka o wspomnieniu dawnych czasów, z refleksją o tym, do czego prowadzi nasz życiowy pęd. Poruszyła nas idea utworu, mądrość z niego płynąca. To twórczość – która uczy i którą powinien przy rodzinnym ognisku posłuchać tata z synem czy dziadek z wnuczką. Kawałek z przesłaniem. 

Zapraszamy Was na social media zespołu!

Zapraszamy Was na oficjalny kanał YouTube zespołu Grzane Wino, gdzie znajdziecie więcej piosenek grupy, a także na oficjalny fanpage zespołu na Facebooku i oficjalną stronę Internetową zespołu. 

Wartościowe piosenki!

Tak mało jest dziś muzyki korzennej, regionalnej, rodzimej. Grzane Wino to zespół, który szanuje te wartości. Muzyka grupy jest piękna, kojąca, wrażliwa. Tak samo oddziałuje na słuchacza. Niesłychanie inteligentne teksty, mówiące bez ogródek o tym, jakie może być nasze życie i jakie jest… Do czego wracamy, a jacy chcemy się stać. Piosenki o wspomnieniach, nostalgii, nadziei. Nie sposób nie znaleźć w muzyce Grzanego Wina podobieństw do Starego Dobrego Małżeństwa. Jednak udało się znaleźć muzykom zespołu swój osobisty, charakterystyczny styl. Skrzypce w utworach grupy przypomniały mi górski charakter jednego z moich ulubionych zespołów bluesowych – grupy KRZAK, w której to Jan Błędowski – wirtuoz skrzypiec w sposób niezwykły wpływał na emocje słuchacza. Podobne brzmienie i klimat skrzypiec wprowadza Paweł Czop. To zdecydowanie znak charakterystyczny brzmienia zespołu. 

Na statek czy w góry, nie zapomnijcie zabrać ze sobą Grzanego Wina! Polecam gorąco! Kamil Koksa, Wasza Scena Muzyczna