WASZA SCENA MUZYCZNA

Wiesia Szypelt - artystka niezależna, wokalistka alternatywna, songwriter, performer.

Wiesia to prawdziwa dusza artystyczna! W piosenkach opowiada w prosty sposób o swoim życiu. W jej twórczości wyczuwalny jest aspekt duchowy. Uwielbia bawić się stylami muzycznymi, łamać schematy i robić wszystko po swojemu. Śpiewa swoje autorskie kawałki, współpracuje z zespołem bigbitowym, czasami śpiewa polski rock, uwielbia improwizować. Wykonuje również piosenki z rejonu bluesa i piosenki aktorskiej. Poznajcie wyjątkową artystkę! 

Jej barwę głosu można określić jako charakterystyczną. Jak wyznaje nam wokalistka: „Już w liceum poczułam, że jestem inna, alternatywna. Tylko że wtedy bycie zaklasyfikowaną jako wokal alternatywny wcale mnie nie cieszyło. Byłam obiektem ciągłych dyskusji. To było stresujące. Gdybym miała wtedy więcej pewności siebie, z pewnością odebrałabym to jako wyróżnienie. Ale ja chciałam być taka jak inni, a inni widzieli we mnie wtedy coś niespotykanego”.

Cieszymy się, że Wiesia została wierna swojej artystycznej „inności”. Dzięki czemu możemy poznać jej twórczość-nieszablonową i zaskakującą! 

Pierwsze kroki artystyczne.

Pierwsze piosenki wokalistka zaczęła pisać, mając 7 lat. W wieku dziewięciu lat przez pół roku uczęszczała na lekcje gry na pianinie, potem radziła sobie sama. Jak wspomina: „Pan Sobczak był cudowny. Wymagający do granic możliwości. Gdy już nie uczęszczałam na lekcje pianina, do upadłego potrafiłam ćwiczyć gamy i pasaże według zaleceń swojego pierwszego nauczyciela”.

Wiesia od dwóch lat współpracuje z zespołem Non Stop z Gdyni. Początkowo jako wokalistka, a później jako kierownik artystyczny. Razem z zespołem Non Stop koncertowała na dużych scenach. Jest autorką piosenek do spektaklu „Mała Księżniczka”, którego premiera miała miejsce cztery lata temu w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. Jak przyznaje artystka: „To wtedy zostałam wręcz zmuszona do tego, by przełamać swoją nieśmiałość. Musiałam sama nagrać akompaniament, przygotować chór, napisać teksty i muzykę do piosenek. A potem to wszystko zebrać razem. Do tej pory nie wiem jakim cudem się to udało. Mogłam wtedy pierwszy raz zaśpiewać swoje piosenki na większych scenach.”

Sukcesy Artystyczne!

Wiesia Szypelt jest tegoroczną laureatką Plebiscytu Pokaż Talent Dziennika Bałtyckiego w kategorii muzyk – solista. Uwielbia eksperymenty muzyczne i powoli przymierza się do aranżu swoich piosenek w bardziej elektronicznych brzmieniach. „Nie wyobrażam sobie swoich piosenek bez akompaniamentu pianina, ale do odważnych świat należy! A ja nie lubię się nudzić.”. 

Artystka uwielbia zabawy muzyką. „Jak mi się coś zamarzy, to czemu tego nie zrealizować? To, że inni tego jeszcze nie widzą, nie znaczy, że nie uda się tego zrealizować”. W ten sposób Wiesia Szypelt zebrała grupę ludzi i nagrała swój pierwszy teledysk w stylu retro. „Zabawa w reżysera to coś, co uwielbiam. Czasami widzę życie w kadrach filmowych, scena po scenie. Scenariusz do teledysku ułożyłam w ciągu 10 minut. Przyszła wena i gotowe”. Lokalne media były zachwycone! Dlatego artystka poszła dalej i nagrała kolejny teledysk do swojej piosenki, na dachu i w piżamie. „To był zupełny spontan. To był czas lockdownu i nie miałam jak nagrać ciekawego obrazu do mojej piosenki. Pomyślałam, że mam super dach i po prostu nagram amatorskie video. Wyszłam, tak jak stałam. Ubrałam tylko czapkę, buty, narzuciłam koszulę, zabrałam swój obraz, kubek i zeszyt. W mojej głowie ciągle powstają nowe pomysły, czasami tylko się nie wyrabiam z ich realizacją”.

Wiesia to artystka prawdziwa i szczera!

Muzyka, którą tworzy Wiesia, jest zdecydowanie zmienna, charakterystyczna. Artystka najlepiej czuje się przy akompaniamencie pianina. Można to określić jako minimalizm. Jej piosenki na pierwszy rzut oka są proste i wpadające w ucho, jednak każda z nich opowiada o prawdziwych historiach, o przeżyciach, które nie zawsze były miłe. „Dla mnie forma mojej muzyki musi być prosta. Opowiadam o mocnych, bolesnych lub refleksyjnych rzeczach w sposób nieskomplikowany, używam metafor, które zrozumieją tylko osoby, które mają podobne do moich doświadczenia. Muzyka to dla mnie coś w rodzaju szyfru, wibracje płyną, a forma wcale nie musi być skomplikowana, by energia płynęła.” 

Wokalistka jest także laureatką konkursu Wasza Scena Muzyczna!

Wiesia ujęła nas swoim autorskim utworem „Mimochodem”. Piosenka opowiada o bardzo bolesnych doświadczeniach, gdy osoby bliskie odchodzą-czasami fizycznie, gdy po prostu ich czas na ziemi się kończy, a czasami po prostu ktoś zamienia cię na lepszy model. Jak wyznaje nam w prywatnej rozmowie artystka: „Nie wiem czy jest jakakolwiek piosenka, która by tak mocno mnie bolała”. Trzeba przyznać, że barwa wokalistki świetnie uzupełnia się z brzmieniem fortepianu. „A ty wróć, jeśli chcesz…mimochodem”. Wiesia opowiada o swoich przeżyciach, otwiera publiczności swoje artystyczne drzwi do swojego świata. To kraina pełna uczuć! 

Piosenka "na dachu"!

Poza nagrodzonym utworem na profilu wokalistki możecie usłyszeć inne piosenki. Jedną z nich jest „Tlen”. W kawałku usłyszycie o momencie z życia, w którym Wiesia potrzebowała „tlenu”, by oderwać się od systemu, którego stała się częścią. To czas, w którym wokalistka znalazła się w miejscu, w którym nie mogła mieć możliwości robić tego, co kocha. Każdy człowiek ma lepsze i gorsze chwile w życiu, które często powodują, że jesteśmy wpędzeni w wir różnych spraw. Nie zawsze nam to odpowiada. To prosty opis bezradności, którego doświadcza każdy z nas. Wielkie brawa za ten utwór i szczerość, jaką obdarzyła słuchaczy wokalistka. Chapeau bas! 

Gratka dla fanów stylu retro!

Czy jest seksownie? I to jak! Czy jest smacznie? I to jak! Zgadza się! Przenieśliśmy się w czasie! Świat retro, pełen wdzięku, klasy i blasku…do takiego właśnie zabiera nas Wiesia! Nie tylko piosenki autorskie. Artystka potrafi także świetnie „ubrać” inne utwory i nadać im własny charakter artystyczny. Wokalistka po raz kolejny udowadnia swój talent i innowacyjność! Wszystko ilustruje teledysk, który pięknie uzupełnia całość. Czy to niebo?! Ależ tak! Posłuchajcie sami „Heaven” w wykonaniu Pani Szypelt! 

Zapraszamy Was na social media artystki!

Serdecznie zapraszamy Was na social media artystki! Jej oficjalny fanpage, oficjalny profil wokalistki na instagramie oraz oficjalny kanał na YouTube

Kibicujemy w dalszej karierze artystycznej Wiesi i trzymamy kciuki! Śpiewaj i koncertuj nam na największych scenach świata! Wszystkiego muzycznego! 🙂 Kamil Koksa, Wasza Scena Muzyczna.