WASZA SCENA MUZYCZNA

Kreatywność artystów w dobie COVID-19.

To ciekawe, jak zmieniają się nasze priorytety w czasie COVID-19. Moje drobne troski wydają się jeszcze bardziej drobne…

Jak efektywnie spędzać czas? Jako muzyk naprawdę wierzę, że jedną z najważniejszych rzeczy, które możemy zrobić, jest dalsze tworzenie. A świadectwem tej tezy jest wielu muzyków, którzy publikują wspólne występy w Internecie i są niezwykle aktywni! Dowodem na to jest grupa WASZA SCENA MUZYCZNA, która każdego dnia tętni życiem! 

Praca twórcza!

Uważam, że jedną ze wskazówek dotyczących produktywnego przetrwania w tych dziwnych czasach jest zachowanie spójności pracy twórczej i staranie się nie skupiać się na tym, dokąd może ona prowadzić lub nie. Moje doświadczenie nauczyło mnie, aby właściwie poświęcać swój czas. „Rób coś codziennie”, powiedziałem sobie, „nawet jeśli to tylko przez godzinę”. Komponuj, graj, pisz, maluj, codziennie. Ta konsekwencja jest dla nas kotwicą psychologiczną i jest ważna dla ustalenia codziennego porządku psychicznego w innych pracach, które możemy wykonywać w naszych domach, z naszymi małżonkami, zwierzętami domowymi i rodzinami. W najlepszych czasach czuję się niekompletny, jeśli rano nie komponuję. W najgorszych czasach czuję się niekompletny, jeśli nie będę kontynuował tego nawyku – tak to działa! 

Pozytywna energia!

Staram się też nie łączyć z wiadomościami dotyczącymi panemii każdego ranka, ponieważ to powoduje, że odczuwam przynajmniej chwilowy niepokój czy zażenowanie. Być może nie należy całkowicie ignorować wiadomości, ale możemy poddać kwarantannie media i elementy mediów społecznościowych na określoną porę dnia, być może pod koniec popołudnia. Jeśli wcześnie patrzę na wiadomości, moja twórcza koncentracja jest wysadzona. Jeśli spojrzę na to przed snem, mogę mieć problemy ze snem. Staram się polegać tylko na jednym lub dwóch serwisach informacyjnych, którym względnie ufam, aby nie powodować w sobie „względnego niepokoju”.  Spójrzmy prawdzie w oczy, chociaż wiele z informacji może nie być sensacją, część z nich jest. Dobrze jest przefiltrować to, co czytamy i widzimy, aby zachować pozytywną energię twórczą.

Ciesz się każda chwilą z muzyką!

Lepiej, żebyśmy się ze sobą połączyli. Odkryłem, że mam interesującą sieć znajomych, z którymi łączę się przez telefon, Skype, Zoom lub wiadomości. Wielu moich znajomych występuje online. Planuję współpracę przy nagrywaniu na odległość z muzykami z różnych miejsc. Jest to okazja do nawiązania kontaktu z jednym lub dwoma muzykami, z którymi jeszcze nie współpracowałem.

Na marginesie odkryłem, że szczęśliwe godziny spędzane z przyjaciółmi są świetnym środkiem odstresowującym. Trzeba więc komponować, bawić i cieszyć się muzyką! 

Żyj i twórz dziś dla poprawy swojego obecnego stanu zdrowia psychicznego i dla zachowania dobrej formy! To nie będzie trwać wiecznie! 🙂 Kamil Koksa, Wasza Scena Muzyczna