WASZA SCENA MUZYCZNA

5 sekretów, dzięki którym Twój głos będzie brzmiał lepiej!

Nasi przyjaciele, najlepsi trenerzy wokalni na świecie gdy zadamy im pytanie: „Jakie są twoje najlepsze wskazówki wokalne dla wokalistów?” Najczęściej odpowiadają: Cóż, moglibyśmy wymyślić długą listę i gadać godzinami! Postanowiliśmy więc wybrać 5 wskazówek, które ułatwią życie początkującym adeptom sztuki wokalnej. 

Jedną z rzeczy, których nieustannie uczą nasi znajomi trenerzy, jest to, że głos jest instrumentem wewnątrz twojego ciała i musisz nauczyć się go używać, aby jak najlepiej go wykorzystać. Na podstawowym poziomie jest bardzo „fizyczny”. Aby mieć mocny głos i jego spójność, musisz posiadać określoną wiedzę i robić systematycznie pewne rzeczy. Istnieje kilka naprawdę prostych metod, których możesz teraz użyć, aby uzyskać wspaniałe brzmienie swojego głosu. Tak więc: stań przed lustrem, jeśli możesz, ponieważ poprosimy Cię, abyś obserwował swoją szczękę i pozycję głowy, aby kontrolować ruch podczas śpiewania. Oto 5 porad specjalnie dla Ciebie! 

„Natychmiastowa naprawa wokalna”

To szybka sztuczka, dzięki której od razu brzmisz lepiej. Powiedz AEIOU (obserwuj ruch swojej szczęki w lustrze). Czy twoja szczęka zamknęła się na którejś z samogłosek? Jest szansa, że twoja szczęka jest zamknięta na E i U – i najprawdopodobniej także na innych, jeśli nie na wszystkich. Weź swoje pierwsze dwa palce i pociągnij szczękę w dół na 5 cm (lub nawet lepiej – użyj plastikowej nakrętki do butelki lub korka (wina), aby podeprzeć szczękę). I ponownie wymów samogłoski. I powtórz jeszcze raz (próbujemy przeprogramować pamięć mięśni). Teraz zaśpiewaj samogłoski na jednym dźwięku. AEIOU. Twoim celem jest trzymanie szczęki otwartej (długiej, a nie szerokiej) bez zamykania wszystkich samogłosek. Powtarzaj, aż będziesz mógł to zrobić. Zaśpiewaj teraz frazę jednej ze swoich piosenek – i upewnij się, że twoja szczęka otwiera się w tej samej pozycji na wszystkich samogłoskach. Musisz trochę poćwiczyć, zanim stanie się to naturalne – ale im więcej będziesz trenować, tym szybciej ten nowy ruch zostanie zaprogramowany w twojej pamięci mięśniowej. I możesz być jednym z tych szczęśliwców, którzy od razu zauważą poprawę dźwięku (będzie brzmiał głośniej i bardziej rezonansowo przy mniejszym napięciu wokalu). Jeśli nie – nie przejmuj się – efekty przyjdą z czasem. Wystarczy trochę praktyki. (Możesz mieć niechciane napięcie w mięśniach szyi, szczęki i gardła – spróbuj je rozluźnić i spróbuj ponownie.) 

„Pomyśl” o wysokich nutach

Następnym razem, gdy śpiewasz rosnącą skalę głosu lub wysoką nutę, spróbuj pomyśleć o tym, jak działa winda. Ciężka waga jest podłączona do koła pasowego i jak ciężar ciągnie w dół, winda rzeczywiście wznosi się do wyższych pięter. Tak więc najwyższe piętro osiąga się, gdy waga jest najcięższa. Podobnie, powinieneś przemyśleć swoje wysokie tony lub pomyśleć o dodaniu wagi (oporu) do swoich najwyższych dźwięków.

Więcej mocy bez wysiłku!

Kto nie chce większej mocy bez wysiłku? Jest to prosta technika do zastosowania i nieco łatwiejsza niż ta powyżej. Wszystko, co musisz zrobić, to trzymać podbródek lekko skierowany w dół, a mięśnie piersiowe lekko zgięte. Większość śpiewaków wyciąga rękę lub podnosi brodę, aby śpiewać z większą mocą. Chociaż może chwilowo działać, powoduje problemy z głosem. Pochylenie podbródka nie tylko działa lepiej i oszczędza głos – w rzeczywistości BRZMI lepiej! Stań przed lustrem. Zaśpiewaj skalę w górę i w dół w jednej frazie (1-2-3-4-3-2-1). Lekko wciśnij brodę (skieruj podbródek w stronę podłogi). Nie pozwól swojej głowie unosić się podczas podnoszenia boiska. Trzymaj ją mocno na miejscu. Idź maksymalnie w górę skali swojego głosu, zachowując tę pozycję. Zwróć uwagę, jak podbródek chce się podnieść, gdy podnosisz wysokość. Trzymaj mocno osadzony podbródek. Zapewni to większą moc i kontrolę oraz wyeliminuje zmęczenie. Ćwicz, aż stanie się to naturalne!

Uzyskaj naturalne Vibrato w swoim głosie.

Oto krótka wskazówka, jak uruchomić vibrato. Stań przed lustrem, podnieś klatkę piersiową obiema rękami, a następnie unieś klatkę piersiową wyżej niż zwykle. Weź wdech, a następnie wydech, ale nie upuszczaj klatki piersiowej. Zaśpiewaj jedną nutę i przytrzymaj ją tak długo, jak to możliwe, z podniesioną klatką piersiową. Rozluźnij kark i miej otwartą szczękę, śpiewając „ach”. Wyobraź sobie, jak powietrze kręci się w twoich ustach, trzymając podbródek lekko schowany, a klatkę piersiową uniesioną. Należy pamiętać, że nadużywanie vibrato nie jest dobrą rzeczą we współczesnym śpiewie (pop, rock i R&B). Jednocześnie brak wibrato też nie jest dobrą rzeczą. Spróbuj więc kończyć frazy prostym tonem, a potem trochę wibrato.

Uzyskaj dobry ton wokalu.

Dobrego tonu wokalu nie uzyskuje się przez głośne śpiewanie, ale przy średniej głośności. Dobry ton pojawia się, gdy fałdy głosowe są wystarczająco mocne. Wypuszczenie zbyt dużej ilości powietrza powoduje „oddychający” dźwięk, a wypuszczenie zbyt małej ilości powietrza – „nosowy” dźwięk. Gdzieś pomiędzy, jest idealna równowaga. Zainwestuj w Hearfones by dobrze się słyszeć i znaleźć równowagę – to bardzo istotne! Zamówisz je bez problemu przez Internet! Więcej dowiesz się w filmie poniżej!