WASZA SCENA MUZYCZNA

Częste błędy popełniane przez wokalistów.

Często początkujący adepci śpiewu, choć nie koniecznie wyłącznie oni, także osoby już o pewnym zaawansowaniu popełniają wiele błędów już na starcie. Należy pamiętać, że praca z nauczycielem wokalu zawsze jest pomocna i pomoże w wyeliminowaniu prostych błędów, do których łatwo się przyzwyczaić. Dlatego chcieliśmy przedstawić Wam rodzaje błędów, które najczęściej są popełniane i o których należy pamiętać przy treningu wokalnym. A więc do dzieła! Sprawdź, czy sam nie złapałeś/aś się na jednym z nich!

Bądź cierpliwy! Nie od razu będziesz śpiewać głośno, mocno i wysoko.

Większość młodych wokalistów chce szybko osiągnąć efekt, śpiewać jak swój idol. Błędy uczniów polegają właśnie na tym, że są niecierpliwi i szybko chcą „upodobnić” swój śpiew do znanych, doświadczonych wokalistów. Często chcemy śpiewać od razu głośno i mocno, ale przede wszystkim stawiamy sobie za cel, by śpiewać wysoko. Czy ty też tak masz? Jeśli nie wiesz, to sprawdź, jakie jest Twoje podejście. Należy pamiętać, że nasze mięśnie nie są na starcie przygotowane do pracy na najwyższych obrotach. Może to spowodować uszkodzenie naszego głosu. Wielu z Was wybiera sobie swojego idola wokalnego, którego chce naśladować, a najgorsze jest to, że od razu chcemy śpiewać w tych samych tonacjach co oni! A przecież wszystko można „dopasować” pod siebie, aby właściwie odnaleźć się w danym repertuarze. Niestety często chcemy szybko umieć śpiewać jak sprawni artyści, którzy mają bardzo bogaty warsztat i doświadczenie. Nie zawsze trzeba umieć śpiewać wysoko, można oprzeć się na łatwiejszych utworach. Owszem, fajnie jest umieć dużo, ale pamiętaj, że nigdy z nikim nie musisz się ścigać! 🙂 Bądź cierpliwy, nie od razu osiągniesz wszystko, nie podcinaj sobie skrzydeł już na starcie!

Brak stabilności dźwięku.

Często popełniany błąd to brak stabilności dźwięku. Nasz  dźwięk jest niechlujny, niepewny, niedoprowadzony do końca. Jest jak pyłek na wietrze, który w nienaturalny sposób drży, wznosi się i opada bez naszej kontroli. Zaczyna się lekko, potem głośniej, potem lżej, nie ma stabilności, która trzyma dźwięk w ryzach. Stabilność to jest właśnie to, co chcemy osiągnąć na każdym etapie nauki śpiewu. Jeśli nasz głos nie rozdziela się po drodze, to oznacza, że pewnie stawiamy każdy nasz dźwięk. To my musimy „prowadzić” dźwięk, wychodzić z nim na zewnątrz w sposób stabilny. Dźwięk nie może „fruwać”. Podczas śpiewu stabilnie stoisz na ziemi, twój dźwięk nie musi być zawsze silny, ale zawsze powinien być stabilny!

Zaciskanie gardła.

Zaciskanie gardła powoduje, że niewłaściwie podpieramy dźwięk. Napinamy mięśnie w gardle i forsujemy nasz głos. Przez to nie wykorzystujemy prawidłowo podparcia. Zaciskanie gardła powoduje, że dźwięk jest słabszy, nie jest swobodny, ograniczamy naszą skalę, jej rozpiętość i szybciej się męczymy. Cały ten proces sprawia, że szybciej się zużywamy. Powinniśmy ulokować nasz dźwięk właściwie! To mięśnie brzucha oddziałujące na naszą przeponę tworzą podparcie naszego głosu. Zacznijmy od treningu oddechowego i wydobywania z siebie dźwięku, wtedy nasze gardło będzie otwarte, zrelaksowane i będziemy swobodni w swoim śpiewie. 

Tendancja do niewyraźnego sylabizowania.

Kolejnym często popełnianym błędem jest niewyraźne sylabizowanie, tzw. cedzenie dźwięku przez zęby. Z technicznego punktu widzenia wszelkie blokady naszej szczęki i języka potrafią nas mocno ograniczyć w śpiewaniu. Nawet jeśli mamy dobrą technikę, to ograniczymy brzmienie przez niewyraźny śpiew. Warto więc pracować już od samego początku nauki nad fonetyką.

Brak jednolitości brzmienia.

Często popełnianym błędem wśród początkujących uczniów jest także brak jednolitości brzmienia. Od dolnych stref, przez środek, do góry. Każda strefa brzmi inaczej gdy śpiewamy, wszystko jest w innych miejscach. Otóż dźwięk powinien być jednolity i taki sam podczas każdej fazy śpiewu. Dźwięk nie może się brzmieniowo „wyłamywać”. Doświadczeni wykonawcy w całym paśmie skali brzmią tak samo. To nierozerwalnie łączy się z techniką śpiewania. Jednolitość brzmienia musi być zawsze zachowana.