WASZA SCENA MUZYCZNA

Wytwórnie muzyczne, które szukają nowych artystów! Część 2.

Ponieważ otrzymaliśmy wiele próśb o kolejne części tej serii. Oto i ona! Zapraszamy do drugiej części artykułu z adresami do miejsc, do których warto wysyłać swoją muzę! Co ciekawe, może właśnie teraz jest na to idealny czas. Czas pandemii sprawił, że osoby zarządzające rynkiem muzycznym mają więcej czasu i stali się bardziej otwarci na współpracę. Jeśli nie widziałeś jeszcze pierwszej części link tutaj! 🙂 Przedstawiamy Wam listę wytwórni, w których gusta macie szanse trafić i z którymi jako menadżer artystów niejednokrotnie miałem przyjemność współpracować. Miłej lektury! Kamil Koksa, Wasza Scena Muzyczna

XL Recordings

Pierwotnie będąca pochodną Beggars Banquet Records, XL Recordings została po raz pierwszy uruchomiona, aby skupić się na muzyce rave i dance w 1989 roku. Na początku 2000 roku wytwórnia poszerzyła swoje horyzonty i wydawała muzykę z szerszego zakresu gatunków, w tym White Stripes – White Blood Cells, monumentalny Boy in da Corner – Dizzee Rascala, a później In Rainbows – Radiohead!

Pomimo współpracy z tak dużymi graczami – (na przykład Adele – XL!) wytwórnia nadal interesuje się odkrywaniem nowych artystów, podpisując kontrakty z najlepszymi nowymi artystami ostatnich pięciu lat, w tym Ibeyi, Kaytranada, Arca, Låpsley i Jungle. Dostarczając dziesięciolecia doświadczenia, ale także zachowując sympatię do undergroundu, XL Recordings stało się jedną z najbardziej wpływowych niezależnych wytwórni na rynku.

Sprawdźcie koniecznie ich stronę internetową!

R&S

Założona w 1984 w Belgii przez Renaat Vandepapeliere i Sabine Maes, R&S była odpowiedzią na nijaką wówczas scenę muzyczną w Belgii. Vandepapeliere odczuł tę samą nudę w 2000 roku (wydając muzykę Aphex Twin, Kena Ishii i nie tylko) i zawiesił wytwórnię, zanim sześć lat później ożywił R&S.

Zapytany w wywiadzie z 2009 roku, dlaczego wytwórnia zawiesiła działalność, Renaat Vandepapeliere wyjaśnił, że miał wrażenie, że „cała scena muzyki tanecznej się powtarza”. Od czasu odrodzenia wytwórni R&S przyciągnęło nowych artystów, takich jak James Blake, Vondelpark, Paul White i Nicolas Jaar. Najwyraźniej muzyka elektroniczna przeżywa kolejny przypływ inspiracji!

Tworzysz muzykę elektroniczną? Koniecznie zajrzyj na ich stronę internetową!

Rough Trade Records

Jest to legendarna wytwórnia płytowa, która powstała w momencie prawdziwej „eksplozji” muzyki punkowej zrzeszając wyjątkowych artystów tej sceny. Już pierwsze wydawnictwo tej wytwórni sprzedało się w 100 tys. egzemplarzy! Ich artystami byli między innymi: The Smiths, The Fall czy Stiff Little Fingers. W 1991 roku wytwórnia przeżywała kryzys i ostatecznie zbankrutowała, by wkrótce podpisać kontrakt z zespołem z Nowego Yorku, o nazwie… The Strokes! Wytwórnia nie przyjmuje dem, więc wysyłajcie tylko linki do swojej twórczości, baz załączników! Adres mailowy znajdziecie na ich stronie. Polecam! 🙂

Brainfeeder

Wytwórnia Brainfeeder jest instytucją w Los Angeles i jako jedna z najbardziej ekscytujących niezależnych wytwórni od 2007 roku. Lista wytwórni tylko się umacnia od momentu powstania Brainfeeder, z takimi artystami jak George Clinton, Kamasi Washington i Thundercat na swoim koncie. Koncentrując się na ekscentrycznych krajobrazach dźwiękowych i mocnych (często dziwacznych) efektach wizualnych, które nieustannie przekraczają granice, Brainfeeder dopracował bardzo wyjątkową estetykę i stworzył swój oryginalny wizerunek! 

Kontakt do nich znajdziecie na ich stronie internetowej!

Mute Records

To niezależna wytwórnia założona w 1978 roku przez Daniela Millera. Stworzył ją, po to, by wydawać swoją własną muzykę, po czym zaczął wydawać innych artystów. Kogo wydawał? Wielkie gwiazdy! Takie jak: Moby, Nich Cave czy Depeche Mode. Ta brytyjska wytwórnia jest bardzo otwarta na współpracę. Reprezentuje i wydaje artystów z różnych gatunków. Taki tip dla Was: najlepiej wysyłajcie im swoje demo na ten adres: demos@mute.com (nie przez formularze). Nie wysyłajcie załączników i nie przesyłajcie więcej niż 4 linków! To bardzo ważne, by przestrzegać tej prostej zasady. Tutaj macie ich stronkę. Polecam! 

WEDIDIT

Założony w 2012 roku WEDIDIT promuje intrygującą i eksperymentalną muzykę elektroniczną. Dzięki katalogowi wydawnictw, w którym znajdują się Shlohmo, RL Grime, Ryan Hemsworth, Groundislava, Tory Lanez, a nawet wspólny album Jeremiha No More, kolektyw udoskonalił inteligentne i czasami żartobliwe podejście do biznesu! 🙂

W 2015 roku WEDIDIT uruchomił Tombstone Recordings, którego celem jest „udostępnianie darmowej muzyki ludziom”. WEDIDIT na podstawie liczby projektów, które wykonują w ciągu roku, szybko zdobyli reputacje świetnej wytwórni, z którą należy się liczyć, zwłaszcza jeśli interesuje cię muzyka przesuwająca granice.

A tu ich strona internetowa.

Ninja Tune

Ninja Tune powstało w 1990 roku z chęcią wydawania undergroundowej, eksperymentalnej muzyki. Od tamtej pory trzymają się tego etosu, wydając jedne z najlepszych brytyjskich utworów elektronicznych w najnowszej historii. Z takimi artystami jak Actress i Bonobo – Ninja Tune przez lata wypracowała fantastyczne osiągnięcia, a także rozszerzyła swoją działalność na muzykę wokalną artystów takich jak Kelis. 

Wraz z siostrzaną wytwórnią Big Dada, która również wydaje zabójczy hip-hop i grime, Ninja Tune zbudowało swój wizerunek na rynku! 

Koniecznie sprawdźcie ich stronę  internetową!

Mixpak

Skupiając się na dancehall, zarówno w zakresie wokalnym, jak i instrumentalnym, Mixpak jest jedną z kluczowych sił stojących za rosnącą popularnością tego gatunku. Jednym z ich ukoronowań jest wspaniały debiutancki album  Popcaana Where We Come From , ale dzieje się też o wiele więcej. Kilka ostatnich wydarzeń dla tej wytwórni to np. oszałamiająca  EP-ka Club Coil autorstwa Murlo i urzekającego Pagan firmy Palmistry. To wyjątkowe miejsce dla młodych artystów! 

Tutaj ich strona internetowa.