WASZA SCENA MUZYCZNA

Wojciech Stefanowski

Wojciech Stefanowski, ur. 13.07.2002 roku jest uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu w ostatniej klasie organów. Ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I stopnia im. prof. Marii Zduniak we Wrocławiu w klasie fortepianu. Od najmłodszych lat jest członkiem Chóru Chłopięcego NFM i występuje w wielu koncertach w kraju i za granicą. Przez wiele lat swoje muzyczne zainteresowania rozwijał, uczestnicząc w grupie piosenki „Impresja”, działającej przy MDK Śródmieście we Wrocławiu i występował, reprezentując Wojsko Polskie – Klub III Brygady Radiotechnicznej we Wrocławiu. Od młodego wieku mierzył się z dość poważnym repertuarem. Obecnie kształci głos w Studio Wokalnym „Katharsis” w Świdnicy. Dla nas Wojtek to wielkie odkrycie, młody, poukładany, niezwykle zdolny wokalista, który bardzo dojrzale stawia kroki na swojej artystycznej drodze. Ten utalentowany wokalista zdobył najwyższy laur w naszym konkursie wokalnym! Dzięki temu Wojtek będzie mógł spełnić jedno ze swoich marzeń i w nagrodę nagra autorski singiel z gitarzystą zespołu KULT – Wojciechem Jabłońskim! Długo nie zapomnę radości Wojtka, którą usłyszałem w słuchawce, dzwoniąc do niego z gratulacjami! 🙂 Jest nam jako portalowi bardzo miło, że opowiemy Wam dziś o tym młodym artyście, przed którym bez wątpienia ciekawa przyszłość! Zapraszamy! 🙂

Muzyczne tradycje rodzinne!

Wojtek pochodzi z rodziny wielodzietnej z tradycjami muzycznymi. Bierze udział w wielu konkursach wokalnych, gdzie otrzymuje liczne nagrody i wyróżnienia. Potrafi się odnaleźć w różnych stylistykach muzycznych, śpiewając też w obcych językach – angielski, włoski, esperanto. Pierwsze swoje nagrody zdobywał na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej we Wrocławiu, potem na Międzynarodowym Festiwalu „Kluczborskie Trele” i Festiwalu Piosenki Angielskiej w Brzegu. Wojciech może się pochwalić tym, że będąc małym dzieckiem, grał rolę św. Mikołaja w kantacie B. Brittena w Filharmonii Wrocławskiej, występował w ABBA THE SHOW w Hali Stulecia, benefisie Aliny Janowskiej na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, na Festiwalu Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego w Kołobrzegu wyśpiewał najwyższą nagrodę Laureata Malowanego Bułanka, był także w finale Talent Show z udziałem osobowości TV (Margaret, Maciej Musiał, Dorota Wellman, Marcin Prokop) w Magnolia Park we Wrocławiu. 

Droga artystyczna i pierwsze sukcesy!

W 2012 r. TVP 1 zrealizowała z Wojtkiem program przy okazji Dziecięcej Eskorty McDonald’s, gdzie jako 9-latek odważnie przedstawiał swoją pasję gry na fortepianie. W latach gimnazjalnych Wojciech był zapraszany do udziału w Przeglądzie Młodych Wokalistów „DEBIUTY”, występując w koncertach realizowanych przez Jerzego Satanowskiego oraz aktorów: Artura Barcisia (2017), Magdalenę Smalarę (2018). Zdobył także Nagrodę Główną w Talent Show „Sing! Zostań Gwiazdą” (promocja filmu w Polsce). Został laureatem Spotkań z Muzyką i Poezją w Obornikach Śląskich, Przeglądu Piosenki Literackiej PaPaLi w Świdnicy, Ogólnopolskiego Festiwalu MŁODYCH BAJANIE w Zgierzu. Uczestniczył również w Ogólnopolskim Konkursie Wokalistyki Estradowej Centrum Edukacji Artystycznej dla szkół muzycznych II stopnia w Polsce, gdzie przygotował bogaty repertuar przekrojowy – w wielu stylach muzycznych i został zauważony m. in. przez Adama Sztabę. Zdobył I nagrodę Dolnośląskiego Konkursu Pieśni Artystycznej w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w zakresie śpiewu klasycznego w kategorii wiekowej do 19 lat. Jako młody gimnazjalista wybrany przez dyrektora Narodowego Forum Muzyki Andrzeja Kosendiaka wystąpił jako solista w koncertach muzyki barokowej „Plorate” (koncerty w NFM i w Legnicy) wraz ze znakomitymi solistami z Polski i zagranicy. Do największych w tym czasie sukcesów Wojtka należą: występ z Chórem Chłopięcym NFM to koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans: koncert z dyrygentem Sir John Eliot Gardinerem, udział w „Symfonii tysiąca” G. Mahlera pod batutą Jacka Kasprzyka, „Telemann- Brockes- Passion” oraz nagranie profesjonalnych płyt – koncert „Plorate”, Piosenki Lutosławskiego, kolędy z Magdą Umer, a także udział w filmie „Pokot” nagrodzonym na festiwalu filmowym w Berlinie. Najciekawsze wydarzenie w życiu Wojtka z tego okresu to Trasa Koncertowa po Japonii: Tokio- Tottori – Yonago, m.in. występ w Ambasadzie Polskiej w Tokio.

Trzeba przyznać, że lista sukcesów Wojtka robi wrażenie! Szczególną uwagę zwraca jego aktywność artystyczna, energia i pracowitość. To dzięki temu, dziś (choć bardzo młody), może pochwalić się ogromnym dorobkiem artystycznym i doświadczeniem.

Otworzył drzwi do "The Voice of Poland"!

W czerwcu 2018 r. Wojtek (już licealista) wziął udział w eliminacjach do programu telewizyjnego The Voice Kids w Warszawie i został zakwalifikowany do programu The Voice of Poland dla dorosłych jako najmłodszy uczestnik, gdyż w The Voice Kids nie mógłby wystąpić ze względów regulaminowych. Odnosi duży sukces w programie, wchodząc do drużyny Grzegorza Hyżego, dostając się do drugiego etapu (BITWY) i będąc „skradzionym” przez Michała Szpaka. Dzięki temu sukcesowi Wojtek zaczął brać udział w coraz to poważniejszych konkursach i zdobywał w nich laury. Wygrał Międzynarodowy Konkurs Pieśni i Piosenki Esperanckiej w Kłodzku a w ogólnopolskim 24 Konkursie Piosenki Wygraj Sukces w Tarnobrzegu, zapewnił sobie II miejsce w finale. Został także finalistą Nocnych Spotkań Literacko – Muzycznych we wrocławskim Imparcie oraz zdobył I miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Licealisty WYBRYK. Ponadto otrzymał w tym czasie zaproszenie do Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Wokalistów DEBIUTY 2019, tym razem z Katarzyną Groniec, zdobył II miejsce w Młodzieżowym Konkursie Piosenki Artystycznej BARDZO WIELKA WODA w Hali Stulecia we Wrocławiu, I miejsce na Festiwalu Piosenki Angielskiej we Wrocławiu i nagrodę w postaci bezpłatnej nauki na I roku studiów w Wyższej Szkole Filologicznej.

Ale to nie koniec sukcesów młodego wokalisty!  Lista jest znaczenia dłuższa! Wojtek zdobył wiele innych nagród jak np. wyróżnienie i nagrodę publiczności w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki w Młodzieżowej KAROLEK zorganizowanym przez szkołę muzyczną, do której uczęszcza; II miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu DOLNOŚLĄSKA NUTKA w Bielawie; wyróżnienie na Festiwalu Piosenki Angielskiej FACE THE MUSIC w Brzegu i występ w koncercie dla miasta w ramach obchodów Dni Księstwa Brzeskiego; II miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Wokalnym MŁODYCH BAJANIE w Zgierzu; II miejsce w Konkursie Muzycznym JESZCZE WIRUJE TWOJA PŁYTA- piosenki Czesława Niemena – Anima Wrocław; wyróżnienie w Przeglądzie Piosenki Literackiej „PaPaLi”- Świdnica; w końcu wyjątkowy sukcesII NAGRODA w kategorii szkół średnich i osób dorosłych w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki PIOSENKOBRANIE OPOLE 2019 w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

Następnie Wojciech został laureatem ogólnopolskich Festiwali Piosenki Religijnej w Sycowie i CORDA CORDI w Brzegu. Zajął I miejsce w Festiwalu Poezji Śpiewanej MIMOZA. Będąc laureatem Dolnośląskiego Konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej otrzymał dodatkową NAGRODĘ PREZYDENTA WROCŁAWIA. Wojciech został także po raz kolejny laureatem Konkursu Interpretacji Wokalnej w ramach Wielkiej Nagrody Wrocławia – projektu Urzędu Miejskiego Wrocławia i promował twórczość wrocławskich artystów. Wygrał X Konkurs Piosenki Filmowej i Musicalowej we Wrocławskim Klubie Anima oraz znalazł się w finale Festiwalu „Inspiracje-Interpretacje” z piosenkami Marka Grechuty z udziałem Jana Kantego Pawluśkiewicza i innych muzyków współpracujących z Markiem Grechutą. W tym czasie Wojtek zdobył także Grand Prix Milickiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek.

Oniemieliśmy z wrażenia!

Kiedy Wojtek w rozmowie z nami zaczął opowiadać nam o swoich sukcesach – oniemieliśmy z wrażenia! Jako autor wielu artykułów o wokalistach na świecie, nie przypominam sobie drugiej takiej osoby. Wyobraźcie sobie, jak wiele pracy i serca trzeba włożyć w bycie tak aktywnym wokalistą, przygotowującym się (często w tym samym czasie) do wielu projektów, konkursów wokalnych itp. To pokazuje, jak bardzo profesjonalnie Wojtek traktuje bycie wokalistą i jak mocno przykłada się do swojej pracy. W jego wieku to niezwykle rzadkie i już teraz wiemy, że praca dwóch Wojtków w studio, jako nagroda w naszym konkursie przyniesie wspaniałe efekty. 

Wojciech jest zapraszany na koncerty do Gniezna jako znany i lubiany uczestnik The Voice of Poland, a także na gale stypendialne, scenę Jarmarku Bożonarodzeniowego we Wrocławiu, czy też na otwarcie wernisaży. Zasiada w jury konkursów „The Voice of Wrocław” czy Ogólnopolski Festiwal Piosenki Młodzieżowej „Karolek”. Nadal działa w Chórze Chłopięcym NFM. Najważniejsze koncerty to: „Piosenki Dalekiego Wschodu” w ramach wymiany z chórem z Tokorozawy w Japonii, „Król Roger” K. Szymanowskiego oraz „Duchowa Stolica Polski” w Ramach MFWC- Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans (Wrocław, Bydgoszcz), Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej Sacra Ecclesiae Canto w Tarnowie, koncert Stabat Mater G.P. Pergolessiego w Sopocie, koncert w ramach nabożeństwa ekumenicznego w Dreźnie, koncert z Jasnogórskim Chórem Chłopięco- Męskim w NFM, udział w Krajowym Kongresie Polskiej Federacji Pueri Cantores w 450-Rocznicę Unii Lubelskiej. Utalentowany artysta bierze także udział w dużym przedsięwzięciu, jakim jest nagranie płyty z muzyką Boba Chillcota. W kolejnym roku następują: koncert w ramach MFWC – III Symfonia Mahlera z Israel Philharmonic Orchestra&Zubin Mehta, koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumii, koncert z Oratorium na Boże Narodzenie na Jasnej Górze, w Opolu i we Wrocławiu. Nagrana z udziałem chóru płyta z muzyką Żebrowskiego nominowana jest do nagrody muzycznej FRYDERYK 2020. Są koncerty edukacyjne, charytatywne, ekumeniczne, warsztaty, również wyjazdowe. Potem, z powodu pandemii, wszelkie koncerty zostają wstrzymane. W czasie pandemii Wojciech zaczyna brać udział w internetowych konkursach. W krótkim czasie wokalista zdobywa tak wiele nagród i wyróżnień, że „nie starczyłoby nam dnia”, żeby o nich wszystkich powiedzieć! 🙂 Jednym słowem, ogromne gratulacje! Jak widać w czasie pandemii, także można się rozwijać i być aktywnym. Brawo! 

Wojtek, to także laureat konkursu WASZA SCENA MUZYCZNA!

Wojtek to drugi ze zwycięzców naszego konkursu wokalnego wspólnie z Darią Adamczewską (z którą jak się okazało znają się z programu The Voice of Poland). Do konkursu młody wokalista zgłosił cover piosenki Timbaland – Apologize ft. OneRepublic.  

Wojtek zrobił na nas duże wrażenie, posłuchajcie tego nagrania koniecznie (poniżej film z występem). Osobiście, jako juror miałem ciarki! Super! 🙂

Zapraszamy Was na social media Wojtka!

O Wojciechu Stefanowskim z pewnością jeszcze będzie głośno. Tymczasem z niecierpliwością czekam na Twoją nową piosenkę, a Was zapraszamy do subskrybowania oficjalnego kanału YouTube artysty oraz na jego oficjalny Fanpage i Instagram

Kiedy dowiedziałem się, że byłeś laureatem konkursu z piosenkami Marka Grechuty, pomyślałem, że to znak! Wiele lat temu miałem okazję organizować koncerty „projekt Grechuta” – zespołu Plateau. Wtedy to Świętej pamięci Marek Jackowski na nowo mógł wskrzesić grupę Anawa, dzięki czemu na żywo wielu artystów w nowych aranżacjach wykonywało utwory Grechuty. To świetnie Wojtku, że mogłeś „poczuć” ten świat – piosenek, które nigdy nie „umrą”. Życzę Ci wielu sukcesów na artystycznej drodze i do zobaczenia w nowym, lepszym świecie! A wierzę, że będzie lepszy, dzięki takim ludziom jak Ty! 🙂 Kamil Koksa, Wasza Scena Muzyczna