WASZA SCENA MUZYCZNA

Kurovsky feat. Marek Czechowski - Victoria

Kurovsky to gitarzysta, kompozytor, aranżer i realizator dźwięku. Od wczesnej młodości nasiąknął dźwiękami zacnych zespołów z cięższych klimatów oraz gitarzystów potrafiących więcej zagrać niż podstawowe akordy jak np. (Jimmy Page, Ritchie Blackmore, Tony Iommi, Dave Murray, Steve Vai, Joe Satriani, Yngwie Malmsteen). To jest właśnie muzyczny fundament, z którego „czerpie” Kurovsky. W rozmowie z nami muzyk opisuje swoją „drogę”, od grania coverów do własnej twórczości: „Słuchałem muzyki na magnetofonach kasetowych, prawie do zupełnego starcia taśm, próbując ich naśladować. Jednak po pewnym czasie doszedłem do wniosku, że większą wartością i przyjemnością jest tworzenie własnej autorskiej muzyki. Oczywiście nadal słucham wszelkich ciekawych artystów od jazzu, poprzez hip-hop, po muzykę klasyczną, którzy mnie uczą i inspirują”. 

W 2017 roku w swoim domowym studiom Kurovsky zaczął realizować własne instrumentalne pomysły muzyczne. W przeciągu kilku miesiącu powstał materiał na płytę „Pictures”. Artysta zaprosił do współpracy znakomitego basistę Marka Czechowskiego, który gościnne nagrał partie basowe do kilku utworów. Dzięki temu mogliśmy poznać utwór „Victoria”, który postanowiliśmy wyróżnić w naszym konkursie muzyki autorskiej. 

"Victoria" powstała pod wpływem własnych przeżyć, emocji i jest odzwierciedleniem, zapisem tego w formie muzycznego obrazu.

Utwór „Victoria” postanowiłem wyróżnić w naszym konkursie dedykowanym muzyce autorskiej z kilku powodów. Jednym z nich jest jego wyjątkowość, ponadczasowość i profesjonalizm wykonania. Dziś nie każdy przykłada wagę do wartości artystycznej, często spłaszczając produkcyjnie coś, co ma potencjał. Mamy tu utwór nasiąknięty emocjami, z piękną gitarą, basem. Kompozycja jest wciągająca, żeby nie powiedzieć kosmiczna. Super dobrane instrumentarium, które doskonale się uzupełnia. Dużo tu inspiracji wspomnianym wcześniej Joe Satrianim, który zwłaszcza w swoich ostatnich płytach dodaje dużo uzupełniających całość efektów i elektroniki. Ja słyszę tu także inspiracje i podobieństwa sięgające głębiej. Słyszę tu mistrza Marka Bilińskiego,  wspaniały polski zespół KRUK czy SBB. Utwór „Victoria” to dzieło warte Waszej uwagi, więc koniecznie wybierzcie się w tę muzyczną podróż razem z nami! 🙂

Kurovsky i szczypta jego muzycznej historii.

Swoją karierę muzyczną Kurovsky zaczął w roku 1988 w zespole SEKTA. Od roku 1991 do 1995 grał w zespole YAVAY, którego był współzałożycielem. Od początku swojego istnienia zespół nagrał dwie płyty dla firmy fonograficznej Music Corner, z którą podpisał kontrakt. Jedna z płyt została wydana i jest ogólnie dostępna na polskim rynku fonograficznym. Album „BEAUTIFUL YOUNG AND GIFTED” otrzymał pozytywne recenzje od dziennikarzy BRUM, TYLKO ROCK, RFM FM, RADIO KRAKÓW, POLSAT, Muzycznej Jedynki, jak i uznanie publiczności. W 1993 roku zespół zdobył II nagrodę na „Mokotowskiej Jesieni Muzycznej” i był również w „Złotej dziesiątce konkursu JAROCIN 1993”. W roku 1994 grupa została zaproszona do udziału w „ODJAZDACH” w katowickim spodku oraz koncercie zorganizowanym przez radio RMF FM na dużej scenie w Jarocinie, gdzie wystąpił w towarzystwie takich kapel jak: Acid Drinkers, Proletaryat, Flap Jack. W roku 1995 zespół nagrał teledysk dla programu TVP1 do utworu „Pieniądze”, ze wspomnianej wcześniej płyty, który był na liście przebojów „Muzycznej Jedynki” oraz często był emitowany w telewizjach: TVP2, POLONIA, TVP3 KRAKÓW. W okresie 1992-1995 zespół wystąpił na kilkudziesięciu koncertach między innymi: kolejne edycje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Juwenalia – Kraków, Warszawa, Łódź; różnorodne festiwale, kluby i puby muzyczne, brał również udział w programach realizowanych przez telewizję: TVP1-ROCK NOC, POLSAT, TVP3 KRAKÓW. 

Po rozpadzie zespoły YAVAY w 1995 roku nastąpiła długa przerwa w zespołowym graniu. Ten czas artysta wspomina następująco: „Kontakt z instrumentem miałem sporadyczny jedynie dla rozruszania palców. W roku 2000 grupa YAVAY reaktywowała się w nowym składzie, powstał również nowy materiał muzyczny. Z poprzedniego składu zostałem tylko ja. Do zespołu dołączył basista Marek Czechowski, perkusista Rafał Potoniec /ex TAXI i wokalista Victor Nuaro. Zespół koncertował i nagrał materiał o bardzo różnorodnym brzmieniu, którego forma całkowicie odbiega od stylów muzycznych prezentowanych przez ówczesne polskie zespoły. Rytmy to cross pomiędzy hip hop, funk, i hard core. Riffy gitarowe i linie basowe zawierają różne style muzyki począwszy od funk poprzez elementy słyszalne w hip hop, aż do ciężkich fraz spotykanych w „czadowej” muzyce. Wszystko to jest podkreślone niesamowitym wokalem i tekstami co w konsekwencji dawało zaskakującą całość. Niestety po prawie dwu letniej działalności z powodu powrotu wokalisty do Kanady zespół zawiesił działalność. Tym razem moja przygoda muzyczna została zawieszona na wiele, wiele lat. Kontakt ze sceną oczywiście miałem cały czas, ale jako słuchacz i uczestnik setek koncertów różnorodnych wykonawców…” 

2017 - przełom artystyczny!

Rok 2017 był swoistym przełomem w życiu artystycznym muzyka. „W 2017 roku dostałem od kolegi licencję na program DAW i zacząłem powoli w domowym studiu realizować własne instrumentalne pomysły muzyczne. W przeciągu kilku miesiącu powstał materiał na płytę „Pictures”. Zaprosiłem do współpracy znakomitego basistę Marka Czechowskiego, który gościnne nagrał partie basowe do kilku utworów. Kilka z nich umieściłem na You Tube. Po latach wróciłem do aktywnej działalności artystycznej z zespołem The Freedom Birds.  Od 2018 pełnię tam rolę kompozytora, gitarzysty, programisty, aranżera i reżysera dźwięku. Mam na koncie wiele występów scenicznych, między innymi: support Krzysztofa Cugowskiego podczas cyklu Krynica Źródłem Kultury 2019, support Golden Life – Wysowa-Zdrój 2019, Imienny Miasta Nowy Sącz – 2019, SYNESTEZJE Festiwal 2019 – koncert finałowy, support DŻEM podczas cyklu Krynica Źródłem Kultury – 2020, trzykrotnie finał WÓŚP w N.Sączu /2018-2020/, finał Zimowa Giełda piosenki – Opole 2020 – nagroda publiczności, finał Rockowa Kuźnia Talentów – Rawicz 2020, półfinał Rytmy w sieci – Jarocin 2020, finał Rockowanie – Gramy Maanam Łódź 2020, a nadchodzące koncerty to support Wilki – Nowy Sącz 2021, Rock & Love festiwal – Kraków 2021.”

Warto tu wspomnieć, że grupa w październiku 2020 została zaproszona do udziału w programie My Name Is New – Kayax, gdzie wydała singiel „Chciałam sobie ponarzekać”. 

Serdecznie zapraszamy Was także do posłuchania twórczości zespołu na SPOTIFY (TUTAJ LINK DO ICH OFICJALNEGO KANAŁU). Obecnie Kurovsky pracuje nad wydaniem materiału na EP i LP z zespołem The Freedom Birds oraz przygotowuje pierwsze single autorskiego projektu z muzyką instrumentalną pod nazwą „Kurovsky”, które zostaną zamieszczone na platformie Spotify.

Zapraszamy Was na oficjalny kanał artysty na portalu Facebook oraz na jego oficjalny profil na Instagramie. Życzę powodzenia w dalszej drodze artystycznej i samych sukcesów! 🙂  

Kamil Koksa, Wasza Scena Muzyczna