WASZA SCENA MUZYCZNA

Karo Kleta - wokalistka, dla której muzyka to remedium i plaster na serce.

Karo Kleta  śpiewa „od zawsze”, bardzo to kocha i chciałaby to robić „na zawsze”. Poznajcie młodą wokalistkę, która dzięki muzyce może wyrzucić z siebie różne „kolory” emocji, obok których odbiorca jej muzyki nie może przejść obojętnie. Karo w rozmowie z nami wyznaje: „Muzyka to dla mnie trochę remedium i plaster na serce. Jestem ogromnym wrażliwcem, przez co dużo w swoim uczuciowym życiu już przeszłam. Nie umiem w relacje, a dzięki muzyce mogę wyrzucić z siebie wszystkie swoje smutki, emocje. To sprawia, że na co dzień jestem osobą uśmiechniętą, towarzyską, rzadko można mnie zobaczyć smutną – dzięki muzyce radzę sobie z tym, co w środku przechodzę. W sumie przez pandemię zaczęłam się częściej pokazywać w social mediach, wcześniej było to dość nieregularne. Miesiąc temu założyłam Spotify i teraz czuję, że chce się temu oddać na sto procent”.

Karo to artystka, która ujście swoich emocji znalazła w tworzeniu własnych piosenek. Dzięki temu mamy okazje poznać jej artystyczne piękno, duszę wrażliwą o wielu barwach. Karo to bez wątpienia wokalistka, którą zapamiętacie na długo! 

Inspiracje muzyczne.

Karo Kleta to artystka o wielu pasjach, które spaja jedno: muzyka! Wokalistka w rozmowie z nami wspomina: „Kiedy zaczynałam tworzyć, mając naście lat, to moimi największymi inspiracjami była Adele i Florence and the Machine, myślę, że nadal tak jest. Pierwszą piosenkę skomponowałam, gdy miałam 13 lat, fun fact: nazywała się „Mane of Freedom” i była o więzi z koniem, bo jazda konna to moja druga pasja. Teraz trochę jeszcze odkrywam, w jakim klimacie najlepiej się czuję, ale na pewno wiem, że nie wyobrażam sobie siebie bez muzyki. Mam wrażenie, że po tylu latach jest to już integralna część mnie i nie potrafiłabym funkcjonować, nie przetrwałabym bez niej”.

Piosenki powstałe na bazie uczuć!

„Wszystkie moje utwory powstają na bazie moich uczuć. Trochę to ekshibicjonizm, ale ta „dosłowność” bardzo mi pomaga i chyba „biorę to ryzyko na siebie”. Boli mnie to, że coraz częściej przybiera się postawę „I don’t care”, lekceważy się innych, myśli tylko o sobie, nie angażuje. Coraz więcej chłodu, coraz mniej zrozumienia i delikatności. Kiedy ktoś do mnie pisze, że utożsamia się z moim utworem i on mu pomaga, to jest to miód na moje serce, bo o to dla mnie w muzyce chodzi, żeby nas łączyła i żeby była niejako wsparciem – wszyscy mierzymy się z podobnymi emocjami. Myślę, że mimo tej wyżej opisanej postawy, która jest często spotykana, tak naprawdę wszyscy jesteśmy wrażliwcami, tylko szalenie boimy się uczuć”.

W twórczości Karo usłyszycie szczerość i prawdę. Otóż jej muzyka to naturalny sposób przekazywania uczuć. Słuchając jej kompozycji, można „odpłynąć” także do własnych problemów i utożsamić się z wokalistką. Mamy tu styczność z artystką bardzo bezpośrednią, niebojącą się mówić o sprawach dla niej ważnych, bardzo osobistych. Ta możliwość bycia sobą i otwartość bez wątpienia przekona wielu słuchaczy! 

Sama sobie "sterem" i "okrętem".

Karo poza śpiewaniem i pisaniem tekstów do swoich piosenek lubi także robić klipy do utworów, dlatego amatorsko powstają one jako obrazek do dźwięków. Z jednej strony daje to możliwość „przypilnowania”, by wszystko się zgadzało z wizją wokalistki, z drugiej daje możliwość realizacji na wielu poziomach tworzenia kreacji artystycznej. O swoich piosenkach opowiada nam z wielką pasją i energią, czuć, że te utwory to jej „dzieci”, a każdy z nich jest ważny i wyjątkowy. Karo to kobieta z wielką pasją do tworzenia, która pozwala, by jej twórczość była spontaniczna, a jednocześnie dopracowana. Dzięki temu otrzymujemy obraz artystki prawdziwej.

„Zakochałam się a Ty nie” – to mój ostatni singiel, dość przełomowy, bo to pierwszy, który stworzyłam profesjonalnie razem z moim producentem, Michałem Wasilewskim. Jest nieco „weselszy” w takim chillerskim klimacie, ale to dlatego, że odzwierciedla to uczucie, które w sobie teraz mam. Zakochanie od pierwszego wejrzenia jest dość ryzykowne, intensywne, burzliwe jak fale oceanu, może okazać się bardzo uciążliwe, dosłownie nie daje nam spać, robi się wtedy bardzo głupie i niezrozumiałe rzeczy. Ale to też uczucie, które ekscytuje przez te motyle w brzuchu. Na szczęście po czasie przychodzi calm after storm i wtedy mamy do tego luz. To mój jedyny kawałek, który tekstowo i muzycznie powstał „w drodze”, dosłownie usłyszałam go w głowie, napisałam tekst w notatkach na telefonie, a w domu usiadłam do pianina i go skomponowałam. Odróżnia się od innych piosenek, bo to uczucie też było/jest inne”.

Emocjonalne piosenki z ważnymi tekstami.

Co by nie opowiadać o artyście, trzeba go posłuchać. Przez muzykę do serca-jak to mówią w naszej branży. Karo serwuje nam muzykę, która w wielu obszarach jest „luźna”, jeśli chodzi o sposób „podania”, jednak to, co cechuje jej utwory to: emocjonalność. Słuchasz i wiesz, że to, co słyszysz to prawda. Artystka ma odwagę dzielić się nią właśnie z Tobą! A przecież to tak niecodzienne w dzisiejszym świecie. Ten „kawałek” serca znajdziecie w każdej jej piosence. To kompozycje mądre, zbudowane, przemyślane. To muzyka, którą każdy z Was zrozumie na swój własny sposób. 

„Nie kochaj mnie” – to piosenka, o której wokalistka mówi: „emocjonalnie moja najtrudniejsza piosenka”. Opowiada o bardzo długiej miłosnej relacji, ale też o tej pierwszej miłości, która często bywa raniąca. Kiedy „całe życie” czeka się, aż ktoś powie „kocham”, a kiedy już to się wydarzy, nagle może okazać się, że daje to więcej bólu niż szczęścia. 

„Fly Away” – to utwór, który powstał na początku dojrzałej drogi wokalistki. „W liceum trochę biłam się z myślami, a przez to, że zawsze interesował mnie człowiek, to z tzw. rozsądku poszłam na medycynę. Napisałam ten kawałek w trakcie sesji zimowej i myślę, że bardzo dobrze oddaje tę wewnętrzną batalię, którą wtedy przechodziłam. To zupełnie nie była moja bajka, dlatego po roku zrezygnowałam z tych studiów. Myślę, że ta piosenka pozwoliła mi się uwolnić od tamtej ścieżki”.

„Monochromatycznie” – to piosenka, którą wokalistka napisała po stracie bliskiej osoby. „Utwór ten powstał ku upamiętnieniu tej duszy. Towarzyszyły mi wtedy ból, okropna tęsknota, ale i bezradność. Ale po czasie przyszło zrozumienie, śmierć jest naturalna. Kiedy czas wyleczy rany, pojawia się ciepło w sercu, bo wiemy, że ta osoba z nami cały czas jest. Płaczemy, zadajemy pytania, tęsknimy, ale i możemy pozwolić sobie na odrobinę uśmiechu, pocieszenia, bo mamy wspomnienia, które dodają nam koloru do tych myśli”.

Magia bycia sobą!

Nie pierwszy raz mam przyjemność poznać twórczość osoby, która w swojej muzyce ma odwagę mówić o swoim życiu i dzielić się swoimi historiami ze słuchaczami. Cechuje to artystów odważnych. Do takich można zaliczyć Karo, a jej odwagę zbudowało „bycie sobą”. Jednak nie byłoby tego wszystkiego gdyby nie doświadczenia życiowe, które napotkała na swojej drodze. Jej piosenki w warstwie muzycznej wzruszają, innym razem kołyszą, ale przede wszystkim przekonują mnie jako odbiorcę, a to osobiście uważam za sukces Karo. Czytając komentarze pod jej piosenkami, obserwując reakcje, zauważyłem, że nie jestem sam. Jedyne co pozostaje życzyć Karo, to większych zasięgów jej muzyki, na co zasługuje. Niebawem przyjrzymy się bliżej jednej z jej piosenek w ramach recenzji, którą przeczytacie wkrótce na naszym portalu. Tymczasem zapraszamy Was na oficjalny Instagram wokalistki, jej kanał na YouTube oraz na Spotify

Wasza Scena Muzyczna