WASZA SCENA MUZYCZNA

Julia Marcinkowska - WOKALISTKA ROKU 2021

Julia Marcinkowska ma 20 lat. Pochodzi z małej miejscowości Kolebki i tam spędziła siedem pierwszych lat swojego życia. Jak przyznaje w rozmowie z nami: uwielbia to miejsce, jest dla niej wyjątkowe i zawsze chętnie do niego wraca, gdy szuka odpoczynku od nadmiaru bodźców czy inspiracji. Julia obdarzona jest wyjątkową, charakterystyczną barwą głosu. Cechuje ją pracowitość i dążenie do doskonałości.  Jest wokalistką, która potrafi ćwiczyć godzinami. Dzięki wytrwałości i zaangażowaniu ciągle się rozwija i wspina po „szczeblach” muzycznej kariery, choć jak sama wyznaje: „życie studentki wokalistyki nie zawsze jest usłane różami…”. 

Poznajcie Głos Roku 2021 portalu Wasza Scena Muzyczna. Ten tytuł przyznaliśmy my, jako portal. Wybór nie był łatwy. Wszyscy finaliści konkursu reprezentują wysoki poziom i są na swój sposób wyjątkowi. Jednak Julia, ma to coś, co posiadają wielcy wokaliści-charyzmę i wdzięk, którego nie można się nauczyć. Dziś opowiemy Wam o jej artystycznej drodze. Poznacie bliżej jej świat, nie tylko ten artystyczny. Zapraszamy! 🙂

Życie artysty vs Najbliżsi.

Julia w rozmowie z nami wspomina: „Później, wraz z rodzicami przeprowadziłam się do Ślesina. Jest to malownicze miasteczko z pięknym jeziorem, położone w woj. wielkopolskim, w którym mieszkam do dziś. Choć obecnie żyję na dwa domy, ze względu na studia przeprowadziłam się do mieszkania w Poznaniu i mieszkam tam razem z moim chłopakiem Kubą. Nie jest to dla niego łatwe doświadczenie. Codziennie, w kółko śpiewam, a na 40m2 ciężko mu gdziekolwiek uciec. Ale to prawda, potrafię ćwiczyć godzinami!”.

Nie po raz pierwszy przytaczamy relacje artysty z bliskimi. To rzutuje na ich kondycje i formę. Odpowiednie warunki do pracy i wsparcie rodziny i przyjaciół jest potrzebne artyście jak rybie woda.

"Jak to wszystko się zaczęło?"

Julia w rozmowie z nami wspomina: „Byłam niezwykle odważnym i otwartym dzieckiem, wszędzie mnie było pełno. Od zawsze uwielbiałam być w centrum uwagi i dawać występy. Nie ważne czy było to w kolejce sklepowej z mamą, czy w kościele przed ołtarzem. Każdego czarowałam i otrzymywałam mnóstwo upominków za swoje wyczyny. Byłam też bardzo mądrym i bystrym dzieciakiem-szybko nauczyłam się mówić, czytać itd. Poza tym byłam twórcza, kreatywna. Wymyślałam różne scenariusze do scenek, które później zmuszeni byli wystawiać ze mną rodzice. Aktorstwo też od zawsze było mi bliskie. Śpiewałam, tańczyłam, grałam…- duża część mojego czasu wolnego to były najróżniejsze zajęcia dodatkowe. Mój talent muzyczny zauważyli rodzice i zaprowadzili mnie na pierwsze lekcje śpiewu. Zresztą, gdybym miała opisać moją rodzinę jednym słowem, to byłoby to właśnie słowo wsparcie. Ogromne wsparcie, którego życzę każdemu. Talent odziedziczyłam po mamie, która w młodości śpiewała i grała na fortepianie. Jednak ostatecznie wybrała matematykę zamiast muzyki i jest nauczycielką tego przedmiotu”.

Julia zaczęła śpiewać w wieku 4 lat, kiedy to rodzice zgłosili ją do programu telewizyjnego „Od przedszkola do Opola” (z gościnnym udziałem Andrzeja Sikorowskiego i jego córki Mai). Rok później rozpoczęła regularne zajęcia śpiewu. Później, gdy miała 7 lat, otrzymała zaproszenie do programu „Przebojowe dzieci”, gdzie miała okazję poznać Edytę Górniak

„Pamiętam, że bardzo spodobała mi się wtedy telewizja-światła, kamery… Już wtedy marzyłam, by kiedyś występować na szklanym ekranie. I tak to wszystko się zaczęło. Niezliczona ilość festiwali, występów, koncertów. Uwielbiałam to i uwielbiam do dziś. Występy na scenie to coś, co ogromnie mnie podbudowuje i daje energię do działania, a stres zawsze mobilizuje” – puentuje wokalistka. 

Sukcesy artystyczne.

Julia jest laureatką wielu festiwali w Polsce i za granicą. Zdobyła między innymi: 

-I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu „MY-XXI wiek” w Bułgarii (wraz z zespołem Quiet Voices)

-GRAND PRIX na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki „Piosenka na dobre i na złe” w Szczecinie -I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu „Wygraj Sukces” w Tarnobrzegu

-nagrodę FUMA, a także nagrodę Stowarzyszenia Autorów Zaiks na Festiwalu Piosenki FUMA w Zielonej Górze

-wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie… i wiele innych.

Młoda wokalistka ma za sobą już wiele projektów muzycznych, m.in. nagrała 4 utwory na płytach Fundacji Młodzi Artyści oraz płytę świąteczną wykonywaną wraz z zespołem. Ale jak mówi w rozmowie z nami, najważniejsze dopiero przed nią!

„Przede mną ten najważniejszy projekt: autorski materiał. Aktualnie gotowy do wydania jest mój pierwszy singiel i już w tę wiosnę ujrzy światło dzienne. Napisałam go już ok. 2 lata temu, a nagrałam prawie rok temu. Jednak wiele okoliczności sprawiło, że dopiero teraz uda się go wydać. Marzę (chyba jak każda wokalistka), by kiedyś wydać cały album mojej twórczości, a kto wie, może nawet nie jeden”. Życzymy tego z całego serca i nie możemy się doczekać Twojego singla! 🙂 

Zbieranie bezcennego doświadczenia i dalsza droga muzyczna.

W roku 2021 Julia miała okazję brać udział w trzecim już w jej drodze muzycznej programie telewizyjnym. Śpiewała w przesłuchaniach w ciemno 12. edycji Voice of Poland. Wokalistka następująco wspomina udział w programie: „Mimo że nie odwróciłam żadnego fotela, ilość pięknych, wzruszających wiadomości od bliskich, ale też od wielu nieznanych mi osób przerosła moje wszelkie oczekiwania. Po programie udało mi się nawiązać kilka współprac, a samo to doświadczenie ogromnie mnie zmobilizowało i pokazało, że właśnie tą artystyczną drogą chcę podążać w swoim życiu. W tym czasie udało mi się także zorganizować piękny koncert piosenek Disneya w mojej rodzinnej miejscowości, w której tak właściwie wszystko się zaczęło”.

Oprócz kariery solowej Julia występuje w zespole Quiet Voices. To grupa przyjaciółek, które śpiewają wraz z towarzystwem zespołu instrumentalnego. Grają koncerty, śpiewają na różnych eventach, festiwalach, świetnie się przy tym bawiąc. Jednym z najważniejszych wydarzeń był dla zespołu wyjazd do Bułgarii i zdobycie tam 1. miejsca na międzynarodowym festiwalu.

Julia gra także na fortepianie. Utalentowana wokalistka ukończyła szkołę muzyczną właśnie w klasie tego instrumentu, a wcześniej 5-letnie ognisko muzyczne w klasie keyboardu.

„Długo wahałam się, czy wiązać swoją przyszłość tylko z muzyką i nadal się nad tym zastanawiam. Dlatego idąc do liceum, wybrałam dość przyziemny kierunek, rozszerzoną geografię, matematykę i angielski. Matma pochłonęła mnie wtedy w pełni. Jednak pomimo całej pasji do nauki (od zawsze byłam „kujonem”, lubiłam się uczyć i zawsze dostawałam dobre oceny), miłość do muzyki wygrała. I tak kiedy przyszedł czas na trudny ze względu na moją wszechstronność, wybór studiów, postawiłam na akademię muzyczną. Udało mi się dostać na 1. miejscu i dziś jestem już na drugim roku specjalności śpiew musicalowy na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Co ciekawe-kiedy byłam młodsza, nie lubiłam musicali, nie kręciło mnie to i nie chciałam ich oglądać. Wszystko zmieniła jedna, pierwsza w moim życiu, wizyta w teatrze ROMA. Był to musical „Mamma mia”. Zakochałam się po uszy, ale wtedy jeszcze w ogóle nie myślałam o tym, że kiedyś sama mogę to robić. Teraz marzę o angażu w teatrze muzycznym (co być może niebawem się spełni) i właśnie w tym pragnę się spełniać, chociaż nie chciałabym zamykać się tylko do tej formy. Ja po prostu kocham śpiewać i przede wszystkim to chcę robić całe życie i móc się z tego utrzymywać, bo to sprawia, że jestem kompletna. Śpiewam więc wszystko-od właśnie musicalu, poprzez wzruszające ballady (te kocham całym sercem), aż do przebojów lat 60’ i 70’, które wykonuję z zespołem. Interesuje mnie również dubbing, bardzo chciałabym spróbować w nim swoich sił!”. Jak widać Julia to artystyczna gaduła, a swoją energią mogłaby obdzielić wielu ludzi. To piękne nagrodzić osobę, która żyje muzyką! 🙂

A co poza muzyką? 🙂

Poza muzyką Julia uwielbia uczyć się nowych rzeczy i podejmować nowe wyzwania. Ta dziewczyna nienawidzi nudy, u niej zawsze musi się coś dziać. „Z racji „naukowej pasji” w wolnym czasie czytam książki, zwłaszcza te popularnonaukowe. Zdecydowanie najbardziej interesują mnie tematy związane z medycyną, psychologią, chyba jestem niespełnionym lekarzem… Ostatnio z tej pasji pojawił się we mnie pomysł studiowania drugiego kierunku, właśnie psychologii i bardzo możliwe, że go zrealizuję. W wolnym czasie zajmuję się także modelingiem. Tak jak mówiłam, cały czas jeszcze szukam idealnego miejsca do realizowania siebie, swoich pomysłów i zainteresowań. Póki co, od tego roku rozpoczęłam inny drugi kierunek studiów-aktorstwo na Akademii Sztuk Scenicznych PAPA w Poznaniu-to kolejne miejsce, gdzie mogę się rozwijać i spełniać”. Jeśli chodzi o inspiracje muzyczne, wokalistka jest bardzo wszechstronna (tak jak w repertuarze, który wykonuje). Jak mówi w rozmowie z nami, na jej playlistach można znaleźć niemal wszystko-od popu, przez muzykę alternatywną po hip-hop/rap i muzykę fortepianową, przy której najlepiej się relaksuje. Ilość muzyki i wykonawców, jakich słucha, utrudnia jej stwierdzenie, kto tak naprawdę jest jej największą inspiracją. Jednak mimo wszystko, zawsze bardziej trafia do niej muzyka spokojna, o głębokim i wzruszającym przekazie. I taka też jest Julii najbliższa, jeśli chodzi o śpiew.

Julia jest osobą bardzo wrażliwą, ambitną, ale też dość niecierpliwą. „Jestem pracowita, uwielbiam być zajęta (co wielu osobom może wydawać się dziwne), ale ja po prostu nie lubię się nudzić i nie potrafię siedzieć w miejscu. Gdy tylko mam wolną chwilę, wymyślam sobie milion zadań, aby ten czas wypełnić. Kiedy jednak zdarzy się jakaś wolna chwila, spędzam ją z ludźmi, których kocham. To właśnie oni napędzają mnie do dalszych działań. Niestety czasem gubi mnie ten pęd-zbyt szybko gnam do przodu, nie zauważając tych małych rzeczy. Zresztą już w przedszkolu wychowawczyni pytała mojej mamy, czy ja w ogóle umiem chodzić, bo stale wszędzie biegałam. Uwielbiam ludzi, jestem gadułą i kocham rozmawiać. Nic jednak nie może równać się z tą wielką pasją, jaką jest u mnie muzyka!” Artystka dodaje, że nieskończonym pokładem inspiracji są dla niej przede wszystkim własne doświadczenia, a także ludzie i przyroda/natura, z której można czerpać bardzo wiele.

Zapraszamy Was na oficjalne social media Julii!

Nie po raz pierwszy piszemy na łamach naszego portalu o wspaniałych i utalentowanych wokalistach. Julia jest dodatkowo przykładem pracowitości i otwartości. To artystka świadoma konieczności poświęcenia i nauki, by móc osiągać sukcesy. Droga muzyczna pozwala mieć w życiu wyjątkowy obszar tylko dla siebie, który umożliwia spełnienie i realizację. To właśnie dzięki tej „strefie” zarezerwowanej wyłącznie dla wokalistów czy muzyków, możemy rozumieć się i wzajemnie „czuć”. Tym bardziej nie możemy doczekać się autorskiej muzyki od Julii, która bez wątpienia jest wokalistką ciekawą, która ma wiele od „powiedzenia”. Cieszymy się, że nasza nagroda trafiła właśnie do Ciebie Julio! 🙂 Życzymy wszystkiego, co najlepsze i trzymamy kciuki za realizacje marzeń! 🙂 Tymczasem Was zapraszamy na oficjalny Instagram wokalistki oraz jej kanał na YouTube

Wasza Scena Muzyczna