WASZA SCENA MUZYCZNA

Oprogramowanie do produkcji muzyki 2022, które możesz wypróbować bezpłatnie.

Jeśli dopiero zaczynasz produkcję muzyki, tutaj znajdziesz darmowe, dostępne oprogramowanie muzyczne do swojego studia. W artykule wymieniono cyfrowe stacje robocze audio, instrumenty wirtualne, efekty dźwiękowe i inne niezbędne narzędzia dla producentów muzycznych. To oprogramowanie do tworzenia muzyki z każdej kategorii, aby pomóc naszym czytelnikom rozpocząć tworzenie muzyki na komputerze.

Całe oprogramowanie muzyczne na liście jest kompatybilne z Windows i macOS. Potraktuj oprogramowanie wymienione w tym artykule, jako propozycje na start.  Są to podstawowe instrumenty i efekty do produkcji muzycznej. Po omówieniu podstaw rozszerz swój zestaw narzędzi do tworzenia muzyki o dodatkowe wtyczki, próbki i biblioteki. 

Więc jakie jest najlepsze oprogramowanie do produkcji muzyki w 2022 roku, które możesz sprawdzić bezpłatnie?

Waveform Free

Waveform Free to cyfrowa stacja robocza audio opracowana przez firmę Tracktion Corporation. DAW jest rdzeniem każdego oprogramowania do produkcji muzyki, a Waveform Free to możesz sprawdzić za darmo.

To potężne narzędzie do tworzenia muzyki działa na wszystkich głównych platformach (Windows, macOS i Linux) i zapewnia wszystkie funkcje niezbędne do nagrywania i miksowania profesjonalnie brzmiących utworów.

Waveform Free może nagrywać dźwięk i MIDI, posiada mikser audio z wbudowanymi efektami i oferuje różne zaawansowane funkcje, takie jak automatyzacja, analiza ścieżek i inne.

Co najważniejsze, Waveform Free może ładować wtyczki VST i AU. Oznacza to, że możesz rozszerzyć swoją przestrzeń roboczą do produkcji muzyki dzięki setkom darmowych wtyczek VST, takich jak syntezatory, samplery, efekty i nie tylko.

WIĘCEJ INFORMACJI TUTAJ!

Studio One

Studio One  to oprogramowanie do produkcji muzyki dla piosenkarzy i autorów piosenek. Jest to usprawniony darmowy program DAW do nagrywania dźwięku i wykonywania prostych zadań miksowania.

Bezpłatna edycja Studio One zawiera wbudowany zestaw wysokiej jakości efektów dźwiękowych. Należą do nich listwa kanałowa z korektorem i kompresją, efektami pogłosu i opóźnienia, flanger, chorus, a nawet podstawowa wersja Ampire i Pedalboard (efekty przetwarzania gitarowego opracowane przez PreSonus).

Darmowy DAW od PreSonus nie może jednak ładować wtyczek VST. Oznacza to, że jesteś ograniczony do używania efektów zawartych w darmowej wersji Studio One.

Użytkownicy, którzy potrzebują dostępu do bardziej zaawansowanych funkcji, mogą dokonać aktualizacji do Studio One Artist lub Studio One Pro.

WIĘCEJ INFORMACJI TUTAJ!

Audacity

Konfiguracja produkcji muzycznej nie jest kompletna bez edytora audio. Audacity to najlepsze darmowe oprogramowanie do edycji dźwięku na rynku, które działa również jako świetne darmowe oprogramowanie do nagrywania.

Otwarte i w pełni wieloplatformowe oprogramowanie Audacity oferuje szeroki wybór narzędzi i efektów do obsługi zadań edycji i nagrywania dźwięku.

Audacity jest rozwijany przez pasjonatów i otrzymuje częste aktualizacje prawie co miesiąc. Jest lekki, stabilny i wystarczająco intuicyjny, aby mógł być używany przez początkujących producentów muzycznych.

Audacity może również ładować wtyczki VST, chociaż obsługiwane są tylko wtyczki 32-bitowe.

WIĘCEJ INFORMACJI TUTAJ! 

Surge XT

Surge XT  to darmowa wtyczka (syntezator). Jest to jeden z najbardziej wszechstronnych darmowych instrumentów na rynku.

Ten syntezator typu open source jest oparty na wycofanym z produkcji wirtualnym instrumencie Surge firmy Vember Audio. Deweloper opublikował kod źródłowy, umożliwiając społeczności open-source ulepszanie oprogramowania.

Syntezator zawiera trzy oscylatory z wieloma typami syntezy, złożoną modulacją, wbudowanymi efektami i licznymi ustawieniami wstępnymi. Interfejs jest teraz bardziej intuicyjny niż poprzednie wersje, dzięki czemu Surge XT jest bardziej odpowiedni dla początkujących.

Surge XT to instrument o otwartym kodzie źródłowym, który rywalizuje z niektórymi najpopularniejszymi wtyczkami syntezatorów na rynku. Jest to niezbędne narzędzie do projektowania dźwięku w każdej kolekcji oprogramowania do produkcji muzyki.

WIĘCEJ INFORMACJI TUTAJ!

TX16Wx Software Sampler

TX16Wx Software Sampler to ciekawa darmowa wtyczka do próbkowania dla Twojego studia produkcji muzycznej.

Wtyczka może ładować pliki WAV, AIFF, Ogg i FLAC. Obsługuje również SoundFonty, poprawki SFZ, a także ustawienia wstępne formatu Akai i EXS.

Istnieją setki darmowych bibliotek dźwięków SFZ, które można znaleźć w Internecie, takich jak fantastyczny Piano w 162 i zestaw perkusji akustycznej SM Drums.

Oczywiście TX16Wx Software Sampler może być również używany do tworzenia własnych patchy opartych na samplach.

TX16Wx Software Sampler zawiera potężny edytor mapowania, niedestrukcyjny edytor sampli, wbudowane efekty, rozciąganie w czasie, nieograniczone źródła modulacji i możliwość nagrywania dźwięku. Możesz przechwycić dowolny dźwięk z cyfrowej stacji roboczej audio i potraktować go jako próbkę audio.

TX16Wx Software Sampler może być używany jako samodzielne oprogramowanie do produkcji muzyki lub jako wtyczka VST, VST, AU i AAX w kompatybilnej cyfrowej stacji roboczej audio. TX16Wx Software Sampler oferuje zaawansowany zestaw funkcji dla przestrzeni roboczej opartej na samplach.

WIĘCEJ INFORMACJI TUTAJ!

LABS

LABS to darmowa wtyczka odtwarzacza próbek firmy Spitfire Audio. Jest łatwy w użyciu i obsługiwany przez niektóre z najlepiej brzmiących darmowych bibliotek próbek dostępnych na rynku.

Interfejs jest uproszczony i zawiera tylko kilka elementów sterujących. LABS nie daje wielu możliwości dostosowywania dźwięku.

Oferuje jednak fantastyczną kolekcję pakietów dźwiękowych. Wszystkie biblioteki dźwięków zostały zaprojektowane przez Spitfire Audio, jedną z wiodących wytwórni dźwiękowych.

Kolekcja instrumentów LABS obejmuje wszystko, od pianin akustycznych po bębny, dźwięki kinowe i instrumenty eksperymentalne.

WIĘCEJ INFORMACJI TUTAJ! 

TDR Nova

Korektor i kompresor. Te dwa efekty dźwiękowe są podstawowymi elementami składowymi każdego studia produkcji muzycznej. Wraz z cyfrową stacją roboczą audio stanowią one najważniejsze oprogramowanie do produkcji muzyki.

TDR Nova to ciekawa darmowa wtyczka korektora, którą możesz dodać do swojego zestawu narzędzi do tworzenia muzyki. Jest to czteropasmowy korektor dynamiczny z dodatkowym filtrem górno- i dolnoprzepustowym.

Będąc dynamicznym korektorem, TDR Nova może obsługiwać wszelkiego rodzaju zadania związane z miksowaniem. Możesz go używać jako podstawowego korektora parametrycznego, dynamicznego korektora, kompresora wielopasmowego, de-essera, kompresora szerokopasmowego oraz prostego filtra audio.

Dwie najlepsze rzeczy w TDR Nova to jego elastyczność i przyjazność dla użytkownika. Pomimo zaawansowanych funkcji „dynamicznego korektora” wtyczki, nawet zupełnie początkujący mogą korzystać z jej podstawowych funkcji korekcji. Zaawansowane sterowanie dynamiką jest domyślnie wyłączone i gotowe do użycia w razie potrzeby.

WIĘCEJ INFORMACJI TUTAJ!

DC1A

DC1A to darmowa wtyczka kompresora. Nie jest to najbardziej bogata w funkcje, ale jest bardzo intuicyjna.

Dla wielu początkujących w produkcji muzycznej koncepcja kompresji zakresu dynamiki jest trudna do zrozumienia. W przypadku DC1A to kwestia znalezienia odpowiedniego stopnia kompresji.

Jeśli dopiero zaczynasz pracę z oprogramowaniem do produkcji muzyki, DC1A to pierwszy efekt kompresora, który możesz dodać do swojego arsenału. 

WIĘCEJ INFORMACJI TUTAJ!

Limiter NO6

Posiadanie dobrej jakości wtyczki limitera jest niezbędne podczas masteringu utworów.

Mając to na uwadze, Limiter NO6 jest interesującym rozwiązaniem na start i darmową wtyczką limitera.

WIĘCEJ INFORMACJI TUTAJ! 

OrilRiver

Soczyście brzmiący efekt pogłosu to sekretny składnik każdej świetnej mieszanki. Dlatego wysokiej jakości wtyczka pogłosowa jest niezbędnym elementem składowym w arsenale oprogramowania każdego producenta muzycznego. Obecnie ciekawą, darmową wtyczką VST pogłosu jest OrilRiver.

OrilRiver to darmowa, algorytmiczna wtyczka stereo pogłosu, która może konkurować z jakością dźwięku nawet najdroższych pogłosów. Jest to bardzo elastyczny efekt, zdolny do symulowania małych pomieszczeń, wielkich sal, katedr i wszelkiego rodzaju przestrzeni pomiędzy nimi.

Warto zauważyć, że OrilRiver jest dość złożoną wtyczką pogłosową, ale dobrze zaprojektowany interfejs użytkownika i intuicyjne sterowanie sprawiają, że jest łatwy w użyciu nawet dla początkujących.

Dołączone ustawienia wstępne obejmują najczęściej używane rodzaje dźwięków pogłosu.

WIĘCEJ INFORMACJI TUTAJ! 

Komplete Start

Komplete Start to przyjazna dla początkujących kolekcja wirtualnych instrumentów i efektów firmy Native Instruments. Jest to idealny pakiet, aby rozpocząć tworzenie zestawu oprogramowania do produkcji muzyki.

Kolekcja zawiera Kontakt Player, Reaktor Player oraz starannie dobrany wybór syntezatorów i narzędzi do projektowania dźwięku.

WIĘCEJ INFORMACJI TUTAJ!