WASZA SCENA MUZYCZNA

Orliński/Biel - "Farewells Pożegnania - Polish Songs" - PREMIERA

Jakub Józef Orliński w duecie z pianistą Michałem Bielem, przedstawiają muzyczną panoramę polskiej liryki wokalnej, która obejmuje sto pięćdziesiąt – często burzliwych lat. „Farewells”, czyli „Pożegnania” to przegląd pieśni od Stanisława Moniuszki, poprzez lirykę Mieczysława Karłowicza i Karola Szymanowskiego, po współczesną twórczość Tadeusza Bairda, Henryka Czyża i Pawła Łukaszewskiego. 
Tytuł, zaczerpnięty z tryptyku pieśni napisanych w 1948 roku przez Henryka Czyża, oddaje nostalgiczną atmosferę albumu. To sentymentalna, muzyczna podróż do tekstów najwybitniejszych twórców polskiej poezji, m.in. Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego, Jana Czeczota, Adama Asnyka, Kazimierza Tetmajera, Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Opiewają ludzkie emocje, życie wpisane w cykl natury, pejzaże i tradycje. W warstwie lirycznej mamy tu tęsknotę za miłością, przemijanie, pożegnania z czasami, których już nie ma. 

Jak napisał w tekście wprowadzającym do albumu – Jacek Hawryluk (Polskie Radio 2):
„Muzyka i słowo z pieśniach Karłowicza przenoszą nas w świat dekadencji polskiego fin de siècle’u. Teksty portretują wewnętrze zmagania: rozterki, ból, samotność, balansowanie na granicy życia i śmierci. W „Pieśniach kurpiowskich” Szymanowski sięgnął po melodie i teksty pieśni ludowych z Kurpiów. Zachowując ich archaiczność, przeniósł we własną wrażliwość. Sonety Szekspira Tadeusza Bairda (1928-81) kłaniają się muzyce dawnej, ale interpretowanej z pozycji twórcy XX wieku. Miłość do przeszłości, gustownej stylizacji. I jak mawiał Baird „chęć skrycia się za kostium teatralny”. Pożegnania Henryka Czyża (1923-2003) dają podobną perspektywę ucieczki od nowoczesności, oddechu, zwrotu ku klasyczności. Ową subtelną grę nowego z dawnym, teraźniejszości z przeszłością dają nam współczesne pieśni Pawła Łukaszewskiego (1968).”

Cytując słowa tytułowego cyklu pieśni :
Mijają lata i niestety
Zmieniają świat, zmieniają nas!
Więc mego serca pożegnanie
Przyjmij, daleka!  

„Zatem pożegnania? – Tak, ale może bardziej tęsknota za światem, którego już nie ma”…
Nagrania duetu dokonał Mateusz Banasiuk we wrześniu 2021 we wspaniałej wizualnie i akustycznie sali Nowa Miodowa w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie.