WASZA SCENA MUZYCZNA

Najlepsze odsłuchy douszne dla muzyków 2022

Za każdym razem, gdy grasz na żywo na scenie, potrzebujesz sposobu, aby usłyszeć, co grasz. Wiele miejsc używa tradycyjnych monitorów na scenie, ale jest inna opcja.

Mowa o monitorach dousznych. Są to dedykowane urządzenia dla muzyków/wokalistów, które trafiają bezpośrednio do Twoich uszu.

Wielu artystów koncertujących używa odsłuchów dousznych i wielu uważa je za najlepszą opcję do słuchania siebie na scenie. W dzisiejszych czasach słuchawki douszne stają się coraz bardziej popularne nawet w mniejszych salach.

Ale czym właściwie są monitory douszne? Czy to tylko słuchawki? Jakie są konkretne korzyści z ich używania i które modele są najlepsze?

W tym artykule opiszemy wszystko, co musisz wiedzieć, aby zacząć korzystać z odsłuchu dousznego. 

Czym są monitory douszne?

Monitory douszne to osobiste urządzenia monitorujące w formacie słuchawkowym. Zostały zaprojektowane tak, aby trafiały bezpośrednio do uszu muzyka, aby zapewnić możliwie najczystszy i najbardziej bezpośredni miks odsłuchu.

Zestaw monitorów dousznych składa się z pary słuchawek podłączonych do przenośnego urządzenia, które zawiera obwody wzmacniacza, bezprzewodowy odbiornik i akumulator.

Monitory douszne są zazwyczaj urządzeniami bezprzewodowymi, które zapewniają większą mobilność i mniej nieporęczne okablowanie, ale istnieją również wersje przewodowe.

Bezprzewodowe systemy douszne wykorzystują nadajnik do wysyłania sygnału do wykonawców na scenie. Czasami są one formowane na zamówienie, aby uzyskać spersonalizowane dopasowanie, ale modele uniwersalne sprawdzają się w przypadku wielu artystów.

Dopasowane dopasowanie zapewnia dodatkową izolację dźwięku, która znacznie zmniejsza hałas zewnętrzny, który słyszy muzyk podczas noszenia.

Monitory douszne to zasadniczo słuchawki, ale zostały zbudowane specjalnie do pracy w środowisku występów na żywo.

Dlaczego warto korzystać z monitorów dousznych?

We współczesnej produkcji koncertowej istnieje kilka wyzwań, które słuchawki douszne pomagają rozwiązać.

Po pierwsze, odsłuch douszny jest często używany na dużych scenach, na których muzycy poruszają się na znaczną odległość podczas występu.

W takich sytuacjach nie jest praktyczne używanie standardowych monitorów, ponieważ musiałoby istnieć wiele ustawień dla każdego miejsca, w którym znajdują się muzycy.

Mało tego, monitorowanie douszne zapewnia znacznie większą dokładność niż tradycyjne odsłuchy na scenie. Podwyższona jakość dźwięku i doskonała izolacja mogą ułatwić muzykom zapewnienie najlepszej wydajności.

Ważne jest, aby pamiętać, że każda konfiguracja monitorowania głośników może powodować niekontrolowane sprzężenie zwrotne. Dzieje się tak, gdy mikrofon wykonawcy przypadkowo wskazuje w kierunku głośnika monitora. Sygnał z mikrofonu tworzy pętlę sprzężenia zwrotnego.

Te głośne, ostre piski rozpraszają zarówno wykonawców, jak i publiczność. Słuchawki douszne całkowicie je eliminują.

Nadajniki i odbiorniki

Jak wspominaliśmy, każdy bezprzewodowy system douszny składa się z kilku elementów:

  • Jednostka nadajnika, która łączy się ze źródłem dźwięku i nadaje sygnał
  • Odbiornik, który przypina się do ubrania wykonawcy, który łączy się z jego zestawem słuchawkowym
  • Głośniki słuchawkowe, które wzmacniają dźwięk, który słyszą muzycy

Jeden nadajnik może być zdolny do nadawania sygnału do kilku odbiorników, pozwalając całemu pasmu na odbiór miksu monitorowego z pojedynczej jednostki.

Ogólnie rzecz biorąc, systemy douszne sprzedawane są w zestawach, więc najlepiej jest wybrać taki z odpowiednią liczbą słuchawek do swoich potrzeb. To powiedziawszy, możliwe jest dodawanie odbiorników indywidualnie do niektórych jednostek, więc poszukaj tej możliwości, jeśli myślisz, że w końcu rozbudujesz swój system.

Należy również zauważyć, że wysyłanie wielu sygnałów odsłuchowych, aby każdy muzyk mógł usłyszeć niestandardowy miks, może nie być możliwe za pomocą jednego nadajnika. Istnieje wiele różnic, jeśli chodzi o słuchawki douszne, więc upewnij się, że dokładnie je zbadałeś!

Shure SE846

Rozpoczniemy tę listę od najlepszego wyboru słuchawek dousznych.
Pomimo tego, że wyglądają podobnie do innych par w tym przewodniku, Shure SE846 to klasa sama w sobie.

Choć za ten model trzeba dużo zapłacić,  to niesamowita jakość dźwięku sprawia, że są one najlepszym wyborem dla dużych produkcji tras koncertowych.

Jeśli potrzebujesz bezkompromisowego dźwięku, te słuchawki mogą być dla Ciebie.

NAJTANIEJ ZAMÓWISZ TE SŁUCHAWKI TUTAJ! 

Sennheiser IE 40 Pro

Na drugim końcu spektrum budżetowego znajdziesz Sennheiser IE 40 Pro.

Te niedrogie słuchawki IEM zapewniają solidny dźwięk i komfort, który nie zrujnuje Cię finansowo 😉 

Jeśli chcesz wypróbować monitory douszne, nie wydając zbyt wiele, IE 40 Pros to świetny wybór.

NAJTANIEJ ZAMÓWISZ TE SŁUCHAWKI TUTAJ! 

Audio Technica ATH-E70

Audio Technica ATH-E70 to świetna opcja dla tych, którzy potrzebują najwyższej jakości w średniej cenie.

Konstrukcja obejmuje konfigurację z wieloma przetwornikami, która zapewnia czysty dźwięk z dużą ilością basów. To stawia je w sferze innych profesjonalnych słuchawek budżetowych, ale nadal są dostępne z jakością, która rywalizuje z czołowymi konkurentami.

NAJTANIEJ ZAMÓWISZ TE SŁUCHAWKI TUTAJ! 

Sony IER-M7

Sony oferuje własną linię doskonałych słuchawek IEM.

IER-M7 to solidny wybór, który konkuruje z wieloma najlepszymi na tej liście.

Będąc nadal mocno w profesjonalnej klasie budżetowej, uzyskasz całą filozofię projektowania wysokiej wydajności droższego IER-M9 z kilkoma kompromisami.

NAJTANIEJ ZAMÓWISZ TE SŁUCHAWKI TUTAJ! 

Shure SE215 Pro

Shure to ogromna nazwa, jeśli chodzi o systemy IEM.

Ich szanowana seria SE zawiera dostępne modele dla wszystkich budżetów, w tym niedrogi SE215. SE215 to konstrukcja z jednym przetwornikiem, ale jest naprawdę świetna.

NAJTANIEJ ZAMÓWISZ TE SŁUCHAWKI TUTAJ! 

Mackie MP-220

Gigant dźwięku na żywo Mackie, to kilka zestawów cenionych monitorów dousznych. MP-220 to oszczędna para z podwyższoną jakością dźwięku dzięki konstrukcji z dwoma przetwornikami.

NAJTANIEJ ZAMÓWISZ TE SŁUCHAWKI TUTAJ! 

Westone Audio UM Pro 20

Tak wiele w znalezieniu odpowiednich IEMów dotyczy dopasowania i wygody.

Jeśli masz problemy z opcjami IEM od tradycyjnych producentów słuchawek, możesz rozważyć parę Westone Audio.

Podobnie jak wiele słuchawek IEM z tej listy, seria UM oferuje szeroką gamę ofert w różnych przedziałach cenowych.

UM Pro 20 mieści się w wygodnym przedziale cenowym między opcjami profesjonalnymi i budżetowymi.

NAJTANIEJ ZAMÓWISZ TE SŁUCHAWKI TUTAJ!