WASZA SCENA MUZYCZNA

Różanek - oryginalny artysta, który łamie schematy!

Różanek to aktor Teatru Polskiego w Szczecinie, songwriter, laureat nagród muzycznych i aktorskich. Liderował grupom Chorzy i Rykoszept, współtworzył z Piotrem Banachem Ludzi Miłych. Singlem „Pożary” wraca na scenę w nowej odsłonie. 

Różanek dokonał w bieżącym roku tak zwanego pierwszego wyjścia na solo, za sprawą singla Carnegie Hall. Po jego premierze artysta rozpoczął pracę nad pierwszym solowym albumem, w skład którego wejdzie 9 autorskich utworów. Do tej pory Różanek wydał 4 płyty pod szyldem Chorzy i po jednej z grupami Ludzie Mili oraz Rykoszept. Wystąpił też gościnnie na albumach Pięć Dwa Dębiec, Soboty, Banacha, Bubliczków, Iksów. Laureat między innymi Olsztyńskich Spotkań Zamkowych, festiwali Korowód, Emergenza, finalista Jarocina 2017, czterokrotnie występował na scenach Przystanku Woodstock / Pol’And’Rocka.

Różanek stawia na słowo i płynący z niego przekaz.

Artysta traktuje warstwę muzyczną jako odrębną historię – niemniej istotną, choć przewrotnie opowiedzianą, innym językiem i środkami. Stawia na piosenki głębokie i bogate w treść, ale przy tym proste i uczciwe, przez co zdolne podobać się odbiorcom o przeróżnych gustach. Opierając słowa i dźwięki o rozwiązania nieoczywiste, stara się być na tyle otwarty i nienachalny, by nie popadać w pretensjonalny ton lub zbyt rozemocjonowaną formę. Mimo że to właśnie temat emocji, jak i komplikujących się bezustannie relacji na liniach człowiek-człowiek oraz człowiek-świat stanowić będą literacką klamrę całości będącego na etapie tworzenia się albumu.

Premiera "Pożarów".

24 listopada 2022 premierę miał drugi singiel Różanka zatytułowany „Pożary”. Utwór dostępny jest na platformach streamingowych. Tutaj smartlink. Jest też klip na YouTube, który gorąco polecamy. Jest to animowany teledysk autorstwa Magdaleny Toczek i Dimitrisa Papadopoulosa ze studia Ramona Visuals. Obraz ten jest podróżą po bliżej nieokreślonym świecie, w którym za sprawą krótkich impresji autorzy snują własną, oderwaną od treści piosenki historię. „Pożary” mówią o przeszkodach, jakie napotykamy na drodze uczuć. O byciu w biegu i chwytaniu miłości za ogon, gdy na wiele starań jest już za późno. O skakaniu w ogień, który gaśnie. Piosenka łączy brzmienia syntetyczne z żywym graniem. Obok Różanka wykonawcami są tu Borys Sawaszkiewicz, Tomasz Nawrocki, Maciej Cierlecki i Adam Partyka. Za słowa i muzykę odpowiada sam Różanek, za produkcję muzyczną zaś Borys Sawaszkiewicz. Utwór nagrano w Stobno Records, Miks/Mastering: Karol Majtas. 

Planowana płyta Różanka - pod roboczym tytułem MMXXIII - ukaże się na przełomie lutego i marca 2023 roku.

Nad produkcją płyty MMXXIII czuwa Borys Sawaszkiewicz, lider grupy Chango i współtwórca #ukrytedowiadomości. Nagrania powstają w Stobno Records. Czego możemy się spodziewać? Z pewnością niespodziewanego. Różanek to artysta bardzo otwarty, pomysłowy, niekonwencjonalny, odkrywczy. Nie często piszemy na łamach naszego portalu o twórcach tak doświadczonych, zbudowanych i charyzmatycznych. Z niecierpliwością czekamy na kolejne „kroki” Różanka na drodze muzycznej. Jego działalność artystyczna kojarzy mi się z ludźmi, których poznałem, organizując koncerty na świecie. Głównie z muzykami i wokalistami z USA, patrzącymi wielowymiarowo na postać człowieka i artysty. Mam tu na myśli jednostki chcące dokonać rzeczy wielkich w muzyce. Taki jest Różanek, posiada „narzędzia”, dzięki którym tworzy muzykę nietuzinkową, „bogatą” w brzmienia, świetnie wyprodukowaną. 

To dopiero początek.

Czasami mam przeczucie, że jestem świadkiem narodzin czegoś wielkiego. Słuchając najnowszej piosenki Różanka – „Pożary” spotkała mnie taka sytuacja. Wszystko jest dopracowane. Ten gość wie, co chce zaprezentować i jakich środków przekazu do tego użyć. Wokal w piosence może skojarzyć się Wam z Igorem Herbutem (zwłaszcza z jego wczesnej fazy działalności). Słyszę tam jednak więcej miodu a innym razem pikanterii. To bardzo ciekawy wokal. Produkcja singla jest nowoczesna, smaczna, radiowa. Najbardziej jednak imponuje mi warstwa tekstowa. Jak śpiewa Różanek w piosence, tak również jako artysta: lubi biec pod prąd! Odnajdziecie w kawałku wiele odniesień do samych siebie, relacji międzyludzkich, przemijającego życia. To dzieło bliskie mi-poecie, angażujące, złożone, na wysokim poziomie emocjonalności. Brawo! 

Koniecznie zajrzyjcie na oficjalny Fanpage artysty oraz zostawcie suba na jego kanale na YouTube. Warto! 

Kamil KoksaWasza Scena Muzyczna