WASZA SCENA MUZYCZNA

CAŁYMI - rybonka, Marcin Turbiarz - RECENZJA.

„Całymi” to piosenka traktująca o wojnie. Od niej zaczęła się współpraca duetu i przeniosła się na całą płytę Rybonki. O projekcie tym pisaliśmy już szerzej na łamach naszego portalu tutaj-link

Rosyjska wojna przeciwko Ukrainie sprawiła, że miliony Ukraińców opuściło swoje domy, ponieważ nie są tam już bezpieczni. Wielu cywilów zostało zamordowanych, wiele osób jest w wielkim niebezpieczeństwie dosłownie w tej chwili. Taka jest prawda. Ta piosenka jest efektem współpracy ukraińskich i polskich artystów. Została napisana i nagrana w pierwszych tygodniach wojny na Ukrainie w Gdańsku, w Polsce. Marcin Turbiarz wykonał tłumaczenie tekstu piosenki na język polski.

Tymczasem my przyjrzymy się bliżej dziełu, jakie proponuje nam, trzeba przyznać nietuzinkowy i nieszablonowy projekt, którego wielkim atutem jest szczerość i autentyczność, zarówno w warstwie muzycznej, jak i tekstowej. Zapraszamy do dalszej lektury. 

Niezwykle ważny utwór prezentujący PRAWDĘ.

Piosenka, o której Wam dziś powiemy, opowiada o odważnej walce ukraińskiego narodu oraz wyraża nadzieję, że owi ludzie zdołają pozostać cali, mimo okropnych zniszczeń i strat. Artyści uruchomili zbiórkę pieniędzy na rzecz pomocy Ukraińcom, a otrzymane środki zostały przekazane Fundacji Savchenko. Później piosenka została wykorzystana dla remiksu poprzez ukraińskiego DJa Charliego Browna UA z Odessy, dla wielu osób ta piosenka jest bliska i zrozumiała. „Dotykanie” w formie muzycznej tak ważnych tematów jak wojna i odnoszenie się do przykrych i smutnych sytuacji nie jest prostym wyzwaniem dla artysty. Przeżycia w związku z tą właśnie kompozycją mogą więc być bardzo silne i emocjonalne. To nie jest kolejny utwór, który tak po prostu wysłuchamy. Odciska na nas piętno tragedii milionów ludzi i zmusza do przemyśleń. Jeśli rozpatrywać „Całymi” pod tym względem, to wypada pogratulować odwagi muzykom, którzy nagrywali i napisali ten utwór. Rybonka oddała w szlachetny i mocny sposób zdarzenia wojenne, które dotknęły osobiście wokalistkę projektu. To niezwykle utalentowana i wrażliwa kobieta –Kseniya Kysylychyn, która urodziła się w małym miasteczku Turka w Ukrainie.

Tradycja z nutą nowoczesności.

Rybonka to duet, który stawia na przekaz, emocje, treść i tradycje muzyczne. Jednocześnie są to artyści bardzo odważni, „wtrącający” do swojej muzyki szczyptę indie rocka czy jazzu. „Całymi” to utwór napisany w pierwsze tygodnie rosyjskiej wojny w Ukrainie. Nadrzędną wartością kompozycji jest tekst, który jest bardzo poetycki, a jednocześnie silny i mocno przedstawiający sytuację wojny z punktu widzenia niezwykle charyzmatycznej wokalistki duetu. 

Tekst utworu bardzo dokładnie oddaje to, co dzieje się na Ukrainie. Przedstawia tragiczne w skutkach oblicze wojny. To hołd dla ludzi o lwim sercu, prawdziwych patriotów. Walczą oni o swoją ojczyznę, o miejsce na ziemi, które chce im zagarnąć wróg. To ich kawałek tego świata. To także ich spokój, rodzina, miejsca, do których chcą wrócić, przeszłość i przyszłość, której pragną. Jak śpiewa w utworze wokalistka: dniami i nocami będą walczyć o jutro dla swojego kraju: „choćby świat się palił, proszę ja was tylko…pozostańcie cali!”.

To coś więcej niż utwór słowno-muzyczny.

Trzeba przyznać, że muzyka duetu przekonuje. Jest to piękna opowieść o rzeczach ważnych dla świata i ludzkości. Utwór „Całymi” kojarzy mi się z wieloma artystami. Jednak jest wyjątkowy i nie da się go porównać czy ocenić pod względem innych podobnych gatunkowo kompozycji. To piosenka impuls, znak, reakcja. To coś więcej niż muzyka. To oddanie. Pulsujące pianino, dwa interesująco brzmiące głosy i oszczędna nieprzesadzona produkcja to główne atuty tej kompozycji.  

Możemy słuchać takich utworów jak „Dumka na dwa serca” czy tradycyjnych ukraińskich piosenek, które często są urocze i wyjątkowe, jednak w tym przypadku mamy do czynienia z czymś, co jest bardzo indywidualną opowieścią, muzycznie osadzoną w folklorze i muzyce tradycyjnej opartej na śpiewie i wielogłosach. To twórczość melancholijna i głęboka. Kiedy słucham tej kompozycji, myślę sobie, że jest to głos pokolenia walczącego, wierzącego w zwycięstwo, mającego nadzieję. Z tego typu muzyką zostaje się na długo, prezentują ją bardowie, których bardzo cenię jak np. Jurij Tokar. Tak jak Rybonka, śpiewa on między innymi o miłości do ojczyzny. W przypadku „Całymi” uciekam także w stronę ukraińskiego jazzu, który poznałem parę lat temu i który tak mocno nacechowany jest emocjami i sentymentalną muzyką tradycyjną artystów z tych stron.

Serdecznie polecamy Wam duet Rybonka i piękną muzykę, którą możecie posłuchać na ich kanale YouTube, na który serdecznie zapraszamy! 

Wasza Scena Muzyczna.