WASZA SCENA MUZYCZNA

Car Bonara - nieszablonowy projekt łączący w sobie elektronikę, post-punk i rocka!

Car Bonara to jednoosobowy (na razie) projekt muzyczny założony przez Mateusza Lewandowskiego pod koniec 2019 roku. W początkowym okresie swojej działalności, który przypadł na pierwszy lockdown covidowy, Car Bonara umieszczał swoje utwory jedynie na Soundcloudzie. Jeśli chodzi o styl i gatunki, to nie zrobił chyba tej samej rzeczy 2 razy. Był ambient, był epizod muzyki filmowej i było trochę elektroniki. Co więcej, jak twierdzi sam artysta, świat wtedy zwolnił i gdy patrzy on na stworzone wtedy utwory z perspektywy czasu, wyraźnie w nich to słyszy. Do najważniejszych inspiracji z tamtego okresu należały takie płyty jak „Another Green World” Briana Eno, „Ralf und Florian” zespołu Kraftwerk oraz debiutancki album krautrockowego zespołu NEU!

Fuzja różnych gatunków i oryginalne brzmienie.

W 2021 świat zaczął powoli przyśpieszać. Przyśpieszyła więc i muzyka Car Bonary. Kilka lockdownów później do utworów doszedł wokal, a jego muzyka zaczęła pojawiać się na takich serwisach streamingowych, jak Spotify, YouTube i Apple Music. Twórca zainspirował się brytyjskim postpunkiem. I tutaj na szczególną uwagę zasługują The Cure, Wire, Joy Division, XTC, oraz Public Image Limited. Niemniej jednak ambient, muzyka elektroniczna z lat 70. i 80. oraz krautrock nadal mocno rezonują w nowych kompozycjach. Szczególnie słychać to w najnowszym utworze Car Bonary pt. „Blackout”, który jest dzieckiem The Cure i zimnej elektroniki rodem z berlińskiej ery Bowiego. Jest to styl, w którym artysta zamierza kontynuować swoją twórczość. Co jeszcze może urodzić się z tej fuzji brytyjskiego postpunka, ambientu i krautrocka? Śledź twórczość Car Bonary, aby dowiedzieć się więcej. Twórca przyznaje, że ma głowę pełną pomysłów i tak naprawdę to dopiero się rozkręca!

Multiinstrumentalista, który tworzy z pasją!

Jak wspomnieliśmy wcześniej Car Bonara to projekt jednoosobowy. Mateusz Lewandowski jest jego wokalistą, gitarzystą, basistą i klawiszowcem, a także producentem i aranżerem. Jak przyznaje twórca, jest to zadanie przytłaczające, ale warte wysiłku. A to dlatego, że satysfakcja z faktu, że Twój utwór może się okazać dla kogoś ważny, tak samo, jak ważna jest muzyka, której sam słuchasz, jest tego wszystkiego warta. Jak powiedział Nietzsche: „życie bez muzyki byłoby pomyłką”. Albo jak mówił Frank Zappa „Bez muzyki, która go ozdabia, czas jest tylko nudną produkcją terminów i dat, za które trzeba płacić rachunki”. Oba te cytaty są bardzo prawdziwe. Twórca chciałby więc dołożyć malutką cegiełkę do tego, żeby życie jego słuchaczy nie było pomyłką i nudną produkcją terminów i dat.    

Zespołowe doświadczenie przełożone na solowy projekt.

Zanim założył Car Bonarę, Mateusz Lewandowski grał w zespołach bluesowych i jazz-rockowych. Ma duże doświadczenie sceniczne i studyjne. Jest też laureatem konkursu „My Name Is New” jako członek innego zespołu. Jego muzyki można posłuchać na Spotify, na YouTube oraz na Soundcloud (który z punktu widzenia ostatnich wydawnictw jest równoległym wszechświatem). Znajdziecie tam muzykę, której nie ma na Spotify i YouTube.

Na Waszą Scenę Muzyczną trafił artysta wszechstronny, nowoczesny i pomysłowy!

Kiedy po raz pierwszy „zderzyłem” się z twórczością projektu Car Bonara z jednej strony „dotknąłem” przeszłości i cudownej muzyki lat 80 i 90, zaś z drugiej spontaniczności, zabawy brzmieniem i nowoczesnego, świeżego sposobu na wyrażenie siebie przez muzykę i treść. „Podano mi na talerzu” mix różnych smaków muzycznych tak odległych i bliskich jednocześnie. Zdecydowanie w moim typie i guście! Mateusz Lewandowski to bez wątpienia ciekawy i osłuchany muzyk, który w inteligentny sposób łączy różne formy i gatunki muzyczne. W jego piosenkach słyszę brzmienia zespołów takich jak Muchy czy moje ulubione (niespełnione i zapomniane dziś) The Car Is on Fire. Czuć w tym artyście podobny wigor i mieszankę artystycznej nonszalancji i spontaniczności, która pozwala na tworzenie wielkich rzeczy! Słyszę tu także dużo wpływów i brzmień przeróżnych artystów z lat 2000′, kiedy to na polskiej scenie pojawiało się wiele zespołów rockowych sprytnie dodających do swojej muzyki inne wpływy jak: pop czy różne odcienie elektroniki, które nieśmiało łączono z żywym i ostrym brzmieniem gitar. Muzyka projektu Car Bonara jest złożona i inspirująca, znajdziecie w niej wiele elementów. Mamy tu dużo „kolorów” i to ciekawa podróż nawet dla wymagającego słuchacza. Jednocześnie całość muzycznie reprezentuje spójny obraz i czuć klimat, który na pierwszym planie chce nam przekazać twórca. 

Niebawem na łamach naszego portalu będziecie mieli okazje przeczytać naszą recenzje jednej z piosenek Mateusza. Bądźcie czujni! 🙂

Kamil KoksaWasza Scena Muzyczna