WASZA SCENA MUZYCZNA

Mariusz Duda - AFR AI D - PREMIERA

Mariusz Duda nagrał nowy album solowy. Tym razem nie pod szyldem Lunatic Soul, ale jako Mariusz Duda, kontynuując w ten sposób trzeci – niezależny od Riverside i Lunatic Soul nowy muzyczny projekt.
„Kocham wymyślać różne muzyczne historie – mówi Duda – i kocham tworzyć różne muzyczne światy. Najlepiej takie, które mają swój styl i osobowość. Te różne muzyczne światy są jak planety – na każdej z nich jest inny ekosystem, na każdej panują inne zasady.Jedna z tych planet nazywa się Riverside. Inna – Lunatic Soul. Jest jeszcze trzecia planeta, którą w tej dekadzie odwiedzam najczęściej. Nazwałem ją Mariusz Duda, bo chciałem być tutaj sobą sprzed wielu lat. Dzieckiem, które z zamkniętymi oczami i uśmiechem na twarzy zasłuchiwało się instrumentalnymi opowieściami takich twórców jak Vangelis, Tangerine Dream czy Mike Oldfield.”

Na najnowszym albumie „AFR AI D”, który zainspirowany został tematem lęku przed sztuczną inteligencją, muzyczny minimalizm – znany chociażby z pandemicznej trylogii – zastąpiony został gęstszymi warstwami, głównie za sprawą różnego rodzaju przetworzonych głosów i zniekształconych wokalnych sampli – symbolizujących naturalnie sztuczną inteligencję – jak i gitary elektrycznej, symbolizującej w tym przypadku czynnik ludzki.
Materiał zrealizowany został w warszawskim Studiu Serakos, przez Magdę i Roberta Srzednickich, a zmasterowany został przez Roberta Szydło. Mariusz Duda sam zagrał na wszystkich instrumentach, z wyjątkiem gitary elektrycznej, na której gościnnie udzielił się Mateusz Owczarek. Za szatę graficzną odpowiada stale współpracując y przy tym projekcie, niemiecki ilustrator Hajo Müller „AFR AI D” wydane zostanie 17 listopada 2023 w formie elektronicznej oraz na nośnikach fizycznych LP i CD, dzięki wytwórniom Kscope/Snapper na świecie oraz Mystic Production w Polsce.