WASZA SCENA MUZYCZNA

KLICH/PŁOCICA - "Szymborska - Prospekt" - PREMIERA

Płyta Klich/Płocica, „Szymborska – Prospekt” jest wyjątkową propozycją artystyczną muzycznego małżeństwa Katarzyny Klich-Płocicy  i Jarosława  Płocicy, którą postanowili uświetnić obchody 100-lecia urodzin Wisławy Szymborskiej.

Fundacja Wisławy Szymborskiej objęła płytę patronatem. To jedyny album z patronatem Fundacji w roku obchodów 100-lecia urodzin noblistki. 

Na albumie znajduje się jedenaście kompozycji, będących wypadkową muzycznych fascynacji twórców m.in. „Nic dwa razy”, „Kot w pustym mieszkaniu”, „Allegro ma non troppo”, „Przy winie”. Projekt przybliża poezję w sposób niesztampowy, odpowiadający potrzebom współczesnego słuchacza. Kompozycje pokazują, że poezja Wisławy Szymborskiej może być ubrana w dźwięki przystępne a zarazem osadzone w zaskakującej muzycznej przestrzeni, dalekiej od patetycznych rozwiązań.

– „Przemysław Gintrowski opowiadał mi przed laty, że Zbigniew Herbert nie przepadał za „udźwiękawianiem” Jego wierszy. Poezja tego kalibru w istocie nie potrzebuje dodatkowego wsparcia. Lecz nie o wsparcie tu chodzi, tylko o prawdziwą symbiozę” – mówi Adam Sztaba. – „Ten mocno odważny i karkołomny plan twórców płyty, Kasi Klich i Jarka Płocicy, by odnaleźć język muzyczny komunikujący się z poezją Wisławy Szymborskiej, w pełni się powiódł. Wyrafinowana elektronika, interpretacja, smak, i wielobarwność tych utworów, to najwyższy światowy poziom.”