WASZA SCENA MUZYCZNA

Miejsce docelowe: muzyka! Najlepsze pomysły na podróże muzyczne.

Każde miasto ma swoją historię muzyczną, a jedną z najbardziej inspirujących perspektyw eksploracji nowego miejsca jest odkrywanie jego historii związanej z muzyką, która jest częścią kultury. Właśnie dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się miastom znanym z bogatego tła muzycznego, których rytm można wyczuć, gdy tylko stąpasz po ich ziemi.

Chociaż jest wiele muzycznych miejsc, o których warto wspomnieć, wyróżniamy te, które naprawdę warto odwiedzić. 

Londyn

Sesja zdjęciowa przed Abbey Road Studios w 1969 r stanowi jeden z najbardziej znanych obrazów w historii rock & rolla. Ty też możesz zabrać ze sobą trzech towarzyszy, aby przejść się po przejściu dla pieszych na  Abbey Road . 

Beatlesi nie byli jedynymi rockmanami, którzy wykorzystali modne londyńskie ulice w okładce. Jeden z albumów Davida Bowie został nakręcony na Heddon Street w 1972 roku. Zespół Oasis wybrał Berwick Street jako scenerię swojej okładki z 1995 roku (What’s the Story) Morning Glory. Wideo dla Boba Dylana „Subterranean Homesick Blues” zostało nakręcone na ulicy za londyńskim hotelem Savoy. 

Warte uwagi miejsca w Londynie to rezydencje  Jimi Hendrixa i George’a Frederica Handla  na Brook Street, a także Waterloo Bridge, który był  inspiracją Raya Daviesa do stworzenia Waterloo Sunset. 

Chcesz spędzić miło czas z muzyką i szutką? Obejrzyj inspirujący musical w londyńskim West End Theatreland, znanym na całym świecie miejscu, w którym występują najlepsi aktorzy na świecie, odwiedzanym co roku przez miliony fanów.

New York

Miejsce narodzin i centrum teatru muzycznego – Broadway,  stało się jednym z największych miejsc rozrywki na świecie. Udaj się także do Central Parku, aby zobaczyć pomnik Johna Lennona. Odwiedź stałą wystawę instrumentów muzycznych w Metropolitan Museum of Art i podziwiaj dzieła z 300 roku przed naszą erą. Ciekawym miejscem jest „Cafe Wha?” w Greenwich Village, gdzie w od lat 60 spotykali się muzycy, którzy dyskutowali o muzyce, a także ją tworzyli.  To legendarne miejsce, które powinieneś odwiedzić. Udaj się także na północ miasta do teatru Apollo w Harlemie i zobacz, gdzie  Ella Fitzgerald po raz pierwszy weszła na scenę w wieku 17 lat, gdzie Jimi Hendrix zdobył pierwsze miejsce w konkursie amatorskim w 1964 roku i gdzie zaistniały takie sławy jak Duke Ellington, Ray Charles, Otis Redding czy Aretha Franklin.

Wiedeń

Musi być coś w tym, że świeże powietrze spływa z Alp lub płynie w Dunaju, co sprzyja muzycznej wirtuozerii. Jak inaczej tłumaczyć talenty wyłaniające się z Wiednia pod koniec XVIII i na początku XIX wieku? Haydn, Mozart, Beethoven, Schubert i Strauss spędzili szczyty kariery w malowniczym mieście, a pozostałości wielkiego okresu klasycyzmu wiedeńskiego są widoczne na każdym kroku nawet dzisiaj. Koniecznie odwiedź wystawę w Wiedeńskim Domu Mozarta, w którym kompozytor napisał między innymi „Wesele Figara”. Zwiedź „Döbling” – dziewiętnastą dzielnicę, w której spędził lato Beethoven i zobacz strumień, który miał zainspirować go do napisania pierwszej części Symfonii nr. 6. Odwiedź także cmentarze ogrodowe stolicy Austrii i zobacz groby Beethovena, Schuberta, Straussa i Brahmsa obok siebie. Ciekawostka, znajdziesz w Wiedniu także nienazwany grób Mozarta, naznaczony posągiem płaczącego anioła.

Memphis

Rock 'n’ roll to znak rozpoznawczy Memphis, Tennessee, a Beale Street to serce tego wszystkiego. To na tym 1,8-kilometrowym odcinku WC Handy wprowadził bluesa na Beale Street na przełomie wieków, a za nim podążyły legendy takie jak Louis Armstrong, Muddy Waters, BB King i wielu innych. Odwiedź Rock 'n Soul Museum przy 191 Beale Street, aby odbyć wspaniałą podroż w czasie. 

W 1954 roku nieznany artysta Elvis Presley wszedł do małej wytwórni bluesowej Sun Studio i zapłacił 3,80 dolara za nagranie dema. Elvis i właściciel firmy Sun, Sam Smith, połączyli w mieście bluesa z country, jazzem i rodzącym się gatunkiem zwanym rockiem, aby na zawsze zmienić bieg muzyki popularnej. Odwiedź Sun Studio i zobacz, gdzie Presley, a także Johnny Cash, Jerry Lee Lewis, Roy Orbison i inni przeszli do historii. Wkrótce po zostaniu królem rock&rolla, Elvis Presley zdał sobie sprawę, że potrzebuje bardziej prywatnej rezydencji dla siebie i swojej rodziny. Wybierz się więc także do Graceland, jednego z najbardziej znanych domów w całej Ameryce. Możesz zwiedzić rezydencję Graceland, na południe od miasta i zobaczyć osobiste artefakty czy samochody artysty.

Nashville

Jeśli pojedziesz kilkaset mil na wschód od Memphis dotrzesz do Nashville w Tennessee, gdzie króluje muzyka country. W „Music City”, jak się powszechnie mówi na to miasto, znajduje się jeden z najdłużej działających programów radiowych w historii: „Grand Ole Opry”. Radio zaczęło nadawać z Nashville w 1925 roku (godzinna audycja), a następnie rozwinęło się do ogólnokrajowego programu prezentującego godziny występów country, bluegrass, gospel i komediowych. Koniecznie odwiedź także „Mother Church of Country Music”, w którym regularnie grali bohaterowie honky-tonk, tacy jak Hank Williams, Patsy Cline, Roy Acuff  i  The Carter Family. Spaceruj po Row Music Row i zobacz słynne miejsca, takie jak Studio B RCA, w których nagrano niezliczone legendy, w tym Elvisa Presleya i Dolly Parton. Zajrzyj też do światowej sławy miejsca: „Country Music Hall of Fame and Museum”, mekce historii muzyki country.

Paryż

Nie ma chyba nic bardziej romantycznego niż odwiedziny kawiarni w Paryżu, w tle słychać muzykę akordeonu, która unosi się w powietrzu. Paryż ma za sobą historię muzyczną o korzeniach klasycznych, jazzowych i rockowych. Wielbiciele opery gromadzą się w Palais Garnier, Operze Paryskiej, zbudowanej w drugiej połowie XIX wieku, w której mieszczą się operowe i baletowe zespoły miasta. Bogaty wystrój i ozdobna fasada budynków, stanowiły idealne miejsce do stworzenia powieści Gastona Leroux z 1910 roku oraz musicalu Andrew Lloyda Webbera z 1986 roku „Upiór w operze”. Bardziej klasyczne czy impresjonistyczne zabytki w okolicach Paryża to miejsce urodzenia Claude’a Debussy’ego, a teraz muzeum w Saint-Germain-en-Laye i muzeum Cité de la Musique (miasto muzyki), w którym znajduje się ponad 1000 instrumentów historycznych i utworów muzycznych, w tym prawie 200 gitar klasycznych. Jeśli kochasz jazz, sprawdź La Chope des Puces (Espace Django Reinhardt), jazzowy hołd miasta dla Django Reinhardta  z restauracją, szkołą jazzu, studiem nagrań i salą koncertową. Tysiące fanów muzyki co roku odwiedza ozdobne grobowce w Pére Lachaise, najczęściej odwiedzanym cmentarzu na świecie, aby zobaczyć grób Jima Morrisona z The Doors. Pochowani są tam również Oscar Wilde, Frederic Chopin czy Marcel Proust.

Seattle

Seattle wciąż jest wszechobecne na scenie „grunge” z początku lat 90., kiedy zespoły takie jak Nirvana, Pearl Jam, Soundgarden i inne stawiają miasto na mapie jako muzyczny cel podróży. Będąc w tym mieście koniecznie odwiedź  Muzeum Muzyki EMP, aby dowiedzieć się o ewolucji rocka i muzyki popularnej. Zewnętrzna część budynku, zaprojektowana została przez Franka O. Gehry, budynek jest wyjątkowy! (patrz zdjęcie obok). Wystawa „Northwest Passage” koncentruje się na muzycznej tradycji Seattle, w tym na początkach Jimiego Hendrixa (pochowanym w pobliskim Renton), zespole Heart i pojawieniu się gatunku grunge. Nie można też pominąć muzealnej galerii gitar. Wybierz się na wycieczkę do parku Viretta, miejsca nieoficjalnego pomnika Kurta Cobaina. Park, który znajduje się na lewo od dawnej rezydencji Cobaina pod numerem 171, jest nieoznaczony, ale służy jako miejsce pamięci dla fanów, z których wielu pozostawia teksty piosenek, zdjęcia, listy i więcej na ławkach w parku. Uzupełnij swoje wakacje z muzyką rockową podczas wycieczki po London Bridge Studios. Zespoły, w tym wspomniany Soundgarden, Pearl Jam, Blind Melon i Alice In Chains, nagrywały albumy na London Bridge w latach 90.

Czy zainspirowaliśmy Cię do podróży, drogi miłośniku muzyki?

Mamy nadzieję, że tak! Niech gorączka podróży poprowadzi Cię do tych miast i przeżyj niesamowitą muzyczną nostalgię w każdym miejscu, które odwiedzisz. Szczęśliwych podróży!