WASZA SCENA MUZYCZNA

10 porad dotyczących udanej sesji nagrywania głosu w studiu.

Nagrywanie dowolnego instrumentu w studio może być stresujące z wielu powodów: często jest kosztowne i istnieje presja, aby uzyskać najlepszy wynik w ograniczonym czasie. Ale nagrywanie wokalu jest szczególnie stresujące, ponieważ jakość nagrania zależy od wielu innych czynników, takich jak zdrowie głosu, środowisko, nastawienie, znajomość brzmienia swojego głosu, atmosfera. Oto kilka wskazówek, które zebraliśmy dla Was. Oczywiście każda sytuacja nagrywania jest inna i niektóre z poniższych rzeczy mogą być poza twoją kontrolą, ale zawsze możesz zrobić kilka rzeczy, aby zwiększyć szanse na udaną sesję wokalną w studio.

1. Sam nagrywaj siebie w domowych warunkach.

Dzięki postępowi technologicznemu posiadanie podstawowego studia domowego stało się bardzo łatwe i opłacalne. Uważamy, że bardzo ważne jest, aby piosenkarz ćwiczył nagrywanie. Mikrofony rejestrujące wychwytują subtelne cechy głosu, których być może nigdy wcześniej nie słyszałeś. I oczywiście, jak wszyscy wiemy, nasz głos brzmi zupełnie inaczej z zewnątrz niż z tego, co słyszymy w środku. Dlatego bardzo ważne jest zapoznanie się z dźwiękiem nagranego głosu i ćwiczenie technik nagrywania przed rozpoczęciem nagrywania w profesjonalnym studiu. Wszystko czego potrzebujesz to laptop, interfejs audio, mikrofon, słuchawki i podstawowe oprogramowanie do nagrywania. Istnieje wiele niedrogich opcji. Istnieje również wiele samouczków online i kursów. Jednym z topowych produktów, które polecamy Ci na start jest FOCUSRITE SCARLETT 2I2 STUDIO 3ND GEN KOMPLETNY ZESTAW NAGRANIOWY. Kupisz tutaj: LINK. 

2. Polub swój głos!

Wielokrotnie słyszeliśmy, jak wielu profesjonalnych piosenkarzy mówi: „Nienawidzę dźwięku mojego nagranego głosu i to jest powód, dla którego nie lubię nagrywania”. Jeśli chcesz by śpiewanie stało się Twoim zawodem, dobrym pomysłem byłoby zacząć lubić swój głos! A przynajmniej jeśli nie podoba ci się dźwięk, zastanów się, co możesz zrobić, aby go poprawić. Czy to twoja technika? Czy to twój ton, czy możesz z nim eksperymentować? A może po prostu nie jesteś przyzwyczajony do słuchania swojego głosu? W takim przypadku wskazówka nr 1 jest odpowiedzią! Prawdopodobnie tak zawsze brzmiał twój głos i być może nadszedł czas, abyś się do niego przyzwyczaił, abyś mógł skupić się na emocjach i przekazie, a nie ocenie barwy. 

3. Dbaj o odpoczynek i swój głos każdego dnia.

Pamiętaj, by być wypoczętym przed sesją studyjną. Upewnij się, że dobrze spałeś przez co najmniej dwie noce przed sesją. Niezbędne jest także utrzymanie dobrego zdrowia głosu. Radzimy powstrzymać się od mówienia za dużo lub intensywnego ćwiczenia na dwa dni przed sesją. Unikanie alkoholu, kawy i produktów mlecznych może być korzystne dla twojego głosu, ponieważ może powodować odwodnienie lub nadmiar śluzu. Oczywiście nie zapomnij pić dużo wody!

4. Pamiętaj o rozgrzewce.

Rozgrzanie głosu przed rozpoczęciem sesji z pewnością pomoże uzyskać lepszy wynik. Nawet jeśli czujesz, że możesz od razu uderzyć w wysokie nuty, wykonanie ćwiczeń rozgrzewających może pomóc Twojemu głosowi na dłuższą i owocną pracę w dniu nagrań. 

5. Zarezerwuj studio we właściwej porze dnia.

Jeśli rzeczywiście masz wybór, lepiej zarezerwować studio o tej porze dnia, kiedy zwykle śpiewasz i masz dużo energii. Sesje wczesnym rankiem są zwykle trudniejsze, ponieważ pełne rozgrzanie i „przebudzenie” głosu zajmuje kilka godzin.

6. Limit czasu.

Nie polecamy rezerwacji więcej niż trzech do czterech godzin nagrań wokalnych w ciągu jednego dnia. Po trzech godzinach śpiewania Twój głos z pewnością będzie zmęczony i możesz po prostu marnować czas i pieniądze, starając się uzyskać dobry dźwięk zmęczonym głosem.

7. Emocje.

Wielu piosenkarzy jest perfekcjonistami i zbytnio skupia się na niedoskonałości swoich głosów podczas nagrywania, kiedy powinni skupiać się na dostarczaniu emocji i przesłaniu piosenki. Ważne jest, aby skupić się na przekazie. 

8. Przygotowanie.

Poznaj piosenkę którą chcesz nagrać bardzo dobrze i jeśli to możliwe, zaśpiewaj ją i ćwicz wiele razy. Byłoby pomocne, gdybyś mógł wykonać ten utwór na żywo przed publicznością. Znajomość tekstów na pamięć może ogromnie pomóc w dostarczeniu emocji i skupieniu się na szczegółach i dynamice, która sprawi, że piosenka będzie wyjątkowa.

9. Zabierz ze sobą do studia wszystko co niezbędne.

Nigdy nie wiadomo, co będzie dostępne w studiu, dlatego polecam zabrać własne torebki herbaty ziołowej (bezkofeinowej), miodu i zdrowe przekąski. Nie zapomnij też zabrać dużej ilości wody. 

10. Twoja słyszalność.

Właściwe dobranie słuchawek jest bardzo ważne! Musisz być w stanie bardzo dobrze słyszeć zarówno głos, jak i utwór i oczywiście, aby ogólny miks był na dobrym poziomie głośności. Niektórzy piosenkarze chcą pogłosu w swoim miksie, ponieważ ukrywa pewne niedoskonałości i pomaga im się zrelaksować. Moim osobistym upodobaniem jest brak pogłosu w miksie. W ten sposób mam większą kontrolę nad swoim występem, ponieważ słyszę wszystkie szczegóły, a następnie wiem, co muszę poprawić lub zrobić lepiej przy następnym nagraniu.

Uważam, że nagrywanie jest sztuką samą w sobie, a im więcej ją ćwiczysz, tym lepiej się w czujesz. To naprawdę może stać się bardzo przyjemnym doświadczeniem! Kamil Koksa, Wasza Scena Muzyczna