WASZA SCENA MUZYCZNA

Jak pogodzić karierę muzyczną z nauką?

Samo osiągnięcie sukcesu w szkole muzycznej jest wystarczająco trudne, a dodatkowy stres i zaangażowanie związane z próbą zarządzania własnym zespołem lub solową karierą muzyczną może być nieco przytłaczające. Oto kilka wskazówek, których nauczyłem się z własnego doświadczenia, aby pomóc Ci zarządzać karierą i obowiązkami w szkole, czy na uczelni! 

Zarządzanie czasem.

Nie mogę wystarczająco podkreślić, jak ważne jest zarządzanie czasem. Podczas mojego pierwszego semestru na uczelni nie miałem harmonogramu ani planu i prawie doprowadzało mnie to do szału. Pobierz dobrą aplikację kalendarza (jestem fanem Kalendarza Google, ponieważ łatwo synchronizuje się na wszystkich moich urządzeniach) na swój telefon lub laptop i dodaj plan zajęć, harmonogram pracy i inne obowiązki. Skorzystaj z kalendarza, aby zaplanować czas na prace domowe i ćwiczenia. Polecam nawet codziennie zaplanować czas na obiad i kolację. Wiem, że to dużo, ale zaplanowanie dnia na papierze (lub smartfonie czy tablecie) zdecydowanie pomaga ci lepiej zrozumieć, co musisz zrobić i kiedy trzeba to zrobić.

Staraj się nie zapominać o najważniejszych sprawach.

W szkole, pracy, pracach domowych i ćwiczeniach bardzo łatwo jest zapomnieć o odpowiadaniu na e-maile i wiadomości w mediach społecznościowych. Warto zaplanować codziennie trochę czasu na te zadania. Jeśli pamiętanie o publikowaniu czegoś na kontach społecznościowych Twojego lub Twojego zespołu (np. Facebook, Instagram, Twitter) co kilka dni jest dla Ciebie (tak jak dla mnie) trudne, zachęcam do pobrania aplikacji do zarządzania mediami społecznościowymi. Pomoże Ci to śledzić wszystkie Twoje konta społecznościowe, a także pozwoli Ci zaplanować posty z wyprzedzeniem. Jako muzyk ważne jest, aby mieć interakcje społeczne i być z fanami, aby nie stać się „duchem społecznym”.

Nie przemęczaj się.

Kiedy studiujesz kierunek w szkole, który jednocześnie jest Twoją wielką pasją, naprawdę łatwo jest powiedzieć „tak” przy każdej nadarzającej się okazji. Jednak zwykle nie jest to najlepszy pomysł. Jeśli spróbujesz zrobić wszystko, co w Twojej mocy, zostaniesz przepracowany i wypalony. Dobrze jest powiedzieć nie! Jeśli uzasadnienie dodania kolejnego zadania brzmi: „W porządku, po prostu będę spał mniej”, zdecydowanie nie powinieneś tego robić.

Kiedy jesteś w szkole, nie pozwól, aby „przeciętna okazja” przeszkodziła Ci w pracy czy w szkole. Musisz zrównoważyć korzyści i koszty. Jeśli twój znajomy poprosi cię o zagranie koncertu w małym lokalu, a Ty masz już na ten czas dużo nauki i prac domowych, a do tego dwa inne koncerty w tym tygodniu, prawdopodobnie nie byłoby w twoim najlepszym interesie, aby powiedzieć tak.

Nie zapomnij się zrelaksować.

Pod koniec dnia, gdy poszedłeś na trzy zajęcia, odrabiałeś dwie godziny pracy domowej, ćwiczyłeś przez cztery godziny, a może nawet grałeś na koncercie, konieczny jest dobry sen. Oprócz nie przepracowywania się, poświęć trochę czasu na relaks i ciesz się swoim hobby. Znajdź czas także dla swoich przyjaciół. Wyjdź na weekend na kolację lub napij się kawy między zajęciami, ale nie pozwól, aby Twoje przyjaźnie zniknęły z drogi. Twoi przyjaciele i koledzy z klasy to jedne z Twoich najlepszych kontaktów, szczególnie w szkole muzycznej. Nigdy nie wiadomo, kto z Twoich znajomych w przyszłości będzie „kimś ważnym w branży” i zadzwoni do Ciebie z prośbą o występ itp.