WASZA SCENA MUZYCZNA

Jak pracować mądrzej jako muzyk i autor tekstów, a nie tylko ciężej?

Narzekasz, że w ciągu dnia nie masz wystarczająco dużo godzin. Poranne spotkanie przeciągnęło się do późnego popołudniowego lunchu, po którym następowało spotkanie z  wydawcą, rozmowy telefoniczne, e-maile, szkolenie w zakresie piosenek, wieczorny koncert, a następnie spotkanie networkingowe z przyjacielem?! Siedzisz do późna w blasku swojego laptopa, udoskonalając po raz enty swój projekt, lub poprawiając swoje kompozycje? Następny dzień będzie taki sam! 

Ułóż plan.

Ale jak ułożyć plan, skoro nie jesteśmy do końca pewni, jakie działania skierują nas w stronę ludzi, których chcemy spotkać i piosenek, które chcemy napisać? Podejmujemy uzasadnione przypuszczenia. Trasy koncertowe kosztem promocji naszych koncertów powodują stratę czasu. Pisanie w kółko tej samej piosenki bez możliwości jej prezentacji przed słuchaczem nie rozwija naszego stylu pisania, ani liczby fanów. Muzycy muszą zacząć myśleć bardziej jak właściciele firm. Musimy zrozumieć cel muzyki, którą tworzymy, której dotykamy, a także zaplanować jak tę twórczość przekazać. 

Skąd będziemy wiedzieć, że jesteśmy na dobrej drodze? Otóż będzie to jakość piosenek, które piszemy, liczba fanów, których gromadzimy i zatrzymujemy przy sobie, muzyków, z którymi lubimy grać lub po prostu będziemy wiedzieć o tym, czerpiąc przyjemność z procesu pisania i nagrywania. Jak każdy dobry biznesplan, nasz plan powinien rodzić się z wyróżniających cech naszej pasji. Obejmuje to życie, które prowadzimy z naszymi partnerami i dziećmi, przyjaciółmi i wszystkie inne nasze relacje, środowisko w którym się znajdujemy oraz nasze obowiązki.

Pisałem teksty czy muzykę dla kaprysu przez cztery godziny. Teraz w niektóre dni mam pół godziny cztery razy dziennie. Ale wydarzyła się zabawna rzecz. Nie piszę i nie przepisuję już tej samej linii 18 razy. Nie pracuję, kiedy nie mogę lub gdy nie ma czasu. Nie robię nic na silę. Mam pięć pomysłów na piosenki w danym momencie i kiedy czuję, że moje zainteresowanie jednym z nich słabnie, nie przejmuję się tym. Po prostu przełączam się na inną piosenkę i skupiam na danym, konkretnym pomyśle. Moja obiektywność jest teraz bardziej świeża, ponieważ nie spędziłem godzin nad piosenką, próbując, aby była po prostu idealna. Mogę powiedzieć, że nie każda linijka mojej piosenki musi być wyjątkowym momentem. Także polecam być sobą w procesie twórczym, uczciwie oceniać swoją formę i predyspozycję każdego dnia. 

Współpraca z innymi!

Teraz, kiedy planuję współpracę, robię to świadomie. Współpracuje z wokalistami, którzy mogą wnieść do współpracy coś, czego nie mogę znaleźć nigdzie indziej. Ryzykuję spędzenie trzech godzin w pokoju z kimś, kogo nie znam i kto nie zna mnie tylko po to, by rozwijać moje umiejętności i moją sieć kontaktów. Odmawiam koncertów, które ostatecznie nie wydają się wspierać moich celów. Czasami znajduję sposoby, aby włożyć swoje życie osobiste w życie pisarskie i koncertowe, na przykład występując w środowisku przyjaznym rodzinie (wspólne występy z moją małżonką). Unikam spędzania nadmiernego czasu w mediach społecznościowych, zamiast tego poświęcam go tylko kilku osobistym kontaktom, które działają zgodnie z moimi celami.

Najważniejsze jest to, że nigdy nie potrzebowałem więcej czasu! Potrzebowałem zarządzania czasem! Poznaj siebie. Traktuj swoją małą firmę jak każdą firmę, która ma ograniczony czas i zasoby. Nie przepraszaj za odmowę możliwości, które nie są dobre dla Twojej firmy. Złap kontakt z innymi, którzy wspierają to, do czego dąży Twoja firma. Świętuj osiągnięte cele i regularnie oceniaj te, których jeszcze nie osiągnąłeś. Zmień punkt skupienia i bądź gotowy, aby szybko porzucić ścieżkę, która nie jest już zgodna z Twoimi celami. 

Następnym razem, gdy będziesz żałować, że nie masz więcej czasu na pracę nad projektem, zastanów się, kogo możesz zaangażować w sprawniejsze lub szybsze zakończenie go. Może to być osoba, którą los nakłaniał cię do spotkania.  Wszystkiego dobrego! Kamil Koksa, Wasza Scena Muzyczna. 

"Droga do marzeń" to piosenka, którą napisałem dla niezwykle utalentowanego wokalisty - Kamila Kiliana!

Celda 4 to utwór, który skomponowałem podczas niezwykłego czasu spędzonego na Mallorce!