WASZA SCENA MUZYCZNA

Jak sobie radzić z tremą na scenie?

Jak oswoić „bestie: zwaną tremą? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci złagodzić nerwy.

To twój pierwszy występ – dłonie są tak spocone, że masz pewność, że struny umrą w ciągu kilku sekund, serce wali jak młotek, a gardło wyschło. 

To twój pięćdziesiąty występ – twoje dłonie są tak spocone, że masz pewność, że struny umrą w ciągu kilku sekund, twoje serce bije jak … hej, czekaj, czy to nie powinno się poprawiać z czasem? Cóż, tak i nie. Praktycznie każdy, od początkującego po doświadczonego weterana, doświadczył jakiejś formy lęku przed występem. I chociaż prawdą jest, że nerwy słabną, im więcej występów masz za sobą, mogą nadal pojawiać się niespodziewanie po latach występów i powodować wszystkie te okropne objawy: bicie serca, pocenie się, suchość w ustach, niezdolność do poruszania się i zawroty głowy. Trema na scenie może zamknąć gardło i zacisnąć przeponę, utrudniając oddychanie. To nieprzyjemne uczucie dla każdego i prawdziwy opór, jeśli śpiewasz lub grasz na scenie. 

Na szczęście można wiele zrobić, aby złagodzić nerwy sceniczne. Oto kilka niszczących nerwy sztuczek, które zebraliśmy specjalnie dla Was. Każdy jest inny, więc eksperymentuj i dowiedz się, co jest dla Ciebie najlepsze. 

Przygotowanie do występu.

1. Ćwicz, ćwicz, ćwicz!
Nie ma to, jak być dobrze wyćwiczonym. Wielu muzyków, czy gitarzystów, czasami czują, że na scenie mają tylko 50% zręczności gry na gitarze. Kiedy atmosfera na scenie i świadomość dużej publiczności wpływa na Twoją dyspozycję, wyćwiczone palce czy głos włączają się na autopilocie, jeśli dużo i sumiennie ćwiczysz! 

2. Opanuj nerwy, przez bycie sobą! 
Większość wykonawców przez nerwy traci swoją dynamikę na scenie. Jeśli wiesz, że masz tendencję do zamarzania na scenie, zaśpiewaj bardziej dynamicznie niż zamierzałeś. Jeśli „ćwiczysz mocniej”, możesz sobie pozwolić na odrobinę straty. Śpiewaj nieco głośniej niż zwykle. Kołysz swoje ciało, aby było luźne (tak, nawet jeśli ćwiczysz na siedząco). Wyolbrzymiaj wszelkie ruchy, w które zwykle wpadasz: kołysanie bioder, stukanie stopą, cokolwiek. Pamiętaj, że Twoją przewagą będzie bycie sobą i nie udawanie nikogo innego na scenie, niż jesteś.

3. Mentalne podejście do występu. 
Wyobraź sobie cały swój występ, od wejścia na scenę, aż do zakończenia i usłyszenia oklasków. Wyobraź sobie ludzi na widowni, którzy cię obserwują, co mówisz przed rozpoczęciem, jak się poruszasz podczas piosenki i jak reagujesz na oklaski. Wyobraź sobie, że wszystko idzie dokładnie tak, jak chcesz. Badania wykazały, że ta technika poprawia umiejętności pokonywania tremy. 

Niektórym osobom pomaga najpierw spędzić kilka minut na wejściu w stan medytacji. Aby to zrobić, usiądź z zamkniętymi oczami, oddychając głęboko i powoli przez kilka minut. Po cichu powtórz uspokajające słowo lub frazę („Amazing Grace, jaki słodki dźwięk” działa dobrze) lub przenieś świadomość po całym ciele, zaczynając od stóp, a następnie pracując w górę, rozluźniając każdy mięsień. Następnie wizualizuj swój występ. To pomaga! 

4. Ćwicz aerobik.

Aerobik uspokaja nas i sprawia, że oddychamy głęboko. Postaraj się śpiewać nucić melodię podczas biegu, bądź wizualizuj sytuację na scenie słuchając piosenki, którą będziesz wykonywać potem przed publicznością. 

5. Poruszaj się przed występem.  
Zrób coś energicznego, jak bieganie w miejscu – pomoże ci to pozbyć się nerwowej energii i pogłębić oddech. Machanie rękami lub robienie „pajacyka” rozluźni przeponę i pomoże Ci uzyskać pełniejszy, uspokajający oddech. 

6. Jeśli poprzednia technika na Ciebie nie działa, nie ruszaj się! 
Zdajemy sobie sprawę że poprzednia technika, a ta, są biegunowymi przeciwieństwami, więc eksperymentuj i dowiedz się, która działa lepiej dla Ciebie. Siedząc lub stojąc, wykonaj głęboki oddech, aby się skoncentrować. Skoncentruj się mentalnie na oddychaniu. 

7. Komunikat „Ha!”
To metoda zmuszenia brzucha, aby wypuścić powietrze tak, jak dyszący pies. Spróbuj czterech „ha”, a następnie zrób łatwy wdech, następnie powtórz tą czynność. Energiczny ruch może rozluźnić brzuch, dzięki czemu możesz głębiej oddychać, co Cię odpręża. 

Bez względu na to, jaką metodę / metody relaksacji wypróbujesz, zarezerwuj na to czas. Daj sobie czas i spróbuj zaproponowanych rozwiązań. Nie martw się, jeśli dzielisz przestrzeń za kulisami z innymi. Wykonawcy są przyzwyczajeni do dziwnych rytuałów przed występem! 🙂