WASZA SCENA MUZYCZNA

7 ogłoszeń muzycznych, które zmieniły historię muzyki!

Jest wiele ogłoszeń, które przeczytałeś, nie sądząc nawet, że dotyczyć będą wkrótce „spraw wielkich”! 🙂 Na co dzień nie zwracamy uwagi na ogłoszenia, są nudne i powtarzalne. Inaczej jest jednak z ogłoszeniami dotyczącymi poszukiwania muzyka itp. Wtedy za ogłoszeniem stoi konkretna osoba (muzyk), która ma do spełnienia swoje plany, cele. W tym artykule przedstawimy 7 takich opowieści, które dotyczą historii ogłoszeń, dzięki którym konkretne osoby mogły zacząć razem tworzyć, a wkrótce stać się sławnymi na całym świecie. Czasami przypadek powoduje rozwój nowych wydarzeń. Tak stało się właśnie w tych konkretnych sytuacjach. Zapraszamy do lektury ! 🙂 

Guns N’ Roses

„Basista potrzebny w zespole inspirowanym Aerosmith, Alice Cooper. Zadzwoń do Slasha!”

W swojej autobiografii z 2007 roku Slash wspomina, że odebrał kilka telefonów od osób odpowiadających na ogłoszenie, które on i perkusista Steve Adler umieścili w The Recycler około 1983 roku. Ale jedyną perspektywiczną osobą na tamten czas okazał się Duff McKagan, który niedawno przeprowadził się do Los Angeles z Seattle. Duff „brzmiał fajnie przez telefon”, więc Slash polecił basiście spotkać się z nim i Adlerem w Canter’s.

Kiedy pojawił się Duff, „wygląd” się nie zgadzał, obie „strony” miały inny styl bycia i image. Duff: przekrzywiony punk, slash blues-metal. Ale Slash i Duff dogadali się, pijąc razem kilka godzin razem wódkę – napisał Slash w swojej książce. Trio muzyków od razu utworzyło zespół. Nazwali go Road Crew, na cześć doskonałego „(We Are) The Road Crew” – Motorhead. Slash, Duff i Adler spędzili następny miesiąc, szukając frontmana – ale nie mogli znaleźć odpowiedniego gościa i wkrótce poszli swoją drogą. 

Mimo to ogłoszenie Slasha połączyła trzy piąte tego, co ostatecznie utworzyło kwintesencję składu Guns N 'Roses!

Motley Crue

„Dostępny głośny, niegrzeczny i agresywny gitarzysta!”

Ogłoszenie brzmiało mniej więcej tak: „Pozaziemski gitarzysta dostępny dla wszystkich innych kosmitów, którzy chcą podbić ziemię”. To właśnie ogłoszenie zwróciło uwagę chudego, młodego, grającego na perkusji Tommiego Lee, który jammował z Nikki Sixx, basistą i kompozytorem, który aspirował do świetności New York Dolls i Aerosmith.

Lee zadzwonił i zostawił numer dla Marsa. Tydzień później rozległo się pukanie do frontowych drzwi Sixx’a. Widząc gitarzystę w butach na platformie i włosach sięgających do pośladków, zgodnie z autobiografią Motleya The Dirt z 2001 roku , Sixx odciągnął Lee na bok i powiedział: „Nie mogę w to uwierzyć! Oto kolejny taki jak my!”

Po tym, jak Sixx pokazał Marsowi zmiany jakie wprowadził w „Stick to Your Guns” (wczesnym singlu Motley) pozostali wiedzieli, że to właśnie to! Muzycy wspominali tę sytuację w następujący sposób: „Nie musieliśmy nawet dyskutować, czy był odpowiedni dla zespołu, czy nie, koleś już był w częścią nas”.

Metallica

„Perkusista poszukujący innych muzyków metalowych do wspólnego jamowania kawałków Tygers of Pan Tang, Diamond Head i Iron Maiden”.

jakiegoś powodu reklama odwołująca się do Tygers of Pan Tang nastoletniego duńskiego perkusisty Larsa Ulricha wygenerowała tylko dwie odpowiedzi. Na szczęście dla Ulricha, mieszkającego wówczas w Los Angeles, jedną z takich osób był gitarzysta James Hetfield. Ulrich i Hetfield po raz pierwszy zagrali wiosną 1981 roku. Około miesiąc później perkusista poleciał do Londynu na koncert Diamond Head, gdzie spotkał się i spędził dużo czasu z metalowym combo. 

Kiss

„POTRZEBNY GITARYSTA z Błyskiem i Umiejętnościami. Wkrótce wydajemy album. Nie marnuj czasu, proszę. Paul”

Perkusista Peter Criss szacuje, że nowojorski zespół przesłuchał około 60 facetów. Przesłuchania odbywały się w przestrzeni East 23rd Street, w której grupa, która tak naprawdę nie miała zamiaru wypuścić albumu, a jedynie ćwiczyła. Na ogłoszenie odpowiedziało mnóstwo różnej maści gitarzystów. W tym gitarzysta flamenco odziany w poncho i facet z miłosnymi koralikami, który twierdził, że był „wielką gwiazdą we Włoszech”. 😉

Page / Gitarzysta Ace Frehley, inspirowany Hendrixem, spieszył się, aby wyjść na przesłuchania, i przez przypadek założył jedną pomarańczową tenisówkę i jedną czerwoną. Podczas przesłuchań Criss, Stanley i basista Gene Simmons grali pierwszą zwrotkę i refren oryginału kawałka zatytułowanego „Deuce”, a następnie potencjalny nowy gitarzysta zagrał solówkę. „Gdy tylko zaczął grać, spojrzeliśmy na siebie z Paulem, kiedy Ace zaczął grać solo” – powiedział: „W końcu usłyszeliśmy dźwięk. Była w nim niebezpieczna zmienność, ale także wspaniała gra.”

Bruce Springsteen & The E Street Band

Perkusista Max Weinberg odpowiedział na ogłoszenie piosenkarzowi / autorowi tekstów z New Jersey Bruce’owi Springsteenowi w 1974 roku. Podczas przesłuchania Weinberg poradził sobie wystarczająco dobrze w znanym mu pojedynczym kawałku Springsteena „4th of July, Asbury Park (Sandy)” z albumu The Wild, The Innocent and The E Street Shuffle LP. Wkrótce Weinberg rzucił szkołę, aby przyjąć 110 $ tygodniowo za występowanie u boku Springsteena.

Duran Duran

„Szukamy gitarzysty, który dołączy do zespołu, dobrze zarządzanego finansowo”.

Duran Duran byli już wtedy zespołem znanym w rodzinnym Birmingham w Anglii, często występowali w klubie Rum Runner. Ogłoszenie zamieścili w 1980 roku.  Co zaskakujące, biorąc pod uwagę taneczno-rockowe brzmienie Duran Duran, zacytowano również Davida Gilmoura z Pink Floyd (jako przykład). Reklama dotarła do gitarzysty z Newcastle, Andy’ego Taylora, co dało DD prawdopodobnie jednego z najbardziej utalentowanych gitarzystów w tamtych czasach.

The Pixies

„Zespół poszukuje basisty. Proszę – bez kotletów.”

Kim Deal była jedyną osobą, która odpowiedziała na ogłoszenie zamieszczone przez bostońskiego piosenkarza Black Francis’a. Przyszła na przesłuchanie bez basu. I nigdy wcześniej nie grała na tym instrumencie. Na przesłuchaniach zrobiła takie wrażenie, że za chwilę wszystko było jasne.