WASZA SCENA MUZYCZNA

Rybonka - ukraińsko-polski duet muzyczny łączący brzmienie indie z motywami ludowymi, jazzem oraz rockiem!

Na nasz portal często trafiają artyści o bardzo wysokim poziomie artystycznym. To pojęcie złożone, na które składa się wiele czynników jak: doświadczenie, wiedza, smak muzyczny i produkcyjny, przesłanie. I to właśnie na tym ostatnim skupilibyśmy się w szczególności w przypadku właśnie tego projektu. Rybonka to ukraińsko-polski duet muzyczny wykonujący autorskie kompozycje. Prezentują muzykę szczerą i emocjonalną, łącząc melancholijne brzmienie indie z motywami ludowymi, jazzem oraz rockiem. To niecodzienne połączenie różnych nurtów muzycznych jest wyjątkowe. 

Rybonka to także twórczy pseudonim Kseniyi Kysylychyn  wokalistki, pianistki oraz autorki piosenek. Od marca 2022 do projektu dołączył polski muzyk-multiinstrumentalista i poeta Marcin Turbiarz, wzbogacając muzykę o dźwięki basu, saksofonu oraz wokalu męskiego. 

Ważny utwór, który zapoczątkował współpracę duetu.

Na początku kwietnia 2022 na platformie YouTube ukazała się piosenka Całymi, napisana we współpracy z Marcinem Turbiarzem w Gdańsku w pierwsze tygodnie rosyjskiej wojny w Ukrainie. Piosenka opowiada o odważnej walce ukraińskiego narodu oraz wyraża nadzieję, że owi ludzie zdołają pozostać cali, mimo okropnych zniszczeń i strat. Marcin Turbiarz wykonał tłumaczenie tekstu piosenki na język polski. Artyści uruchomili również zbiórkę pieniędzy na rzecz pomocy Ukraińcom, a otrzymane środki zostały przekazane Fundacji Savchenko. Później piosenka została wykorzystana dla remiksu poprzez ukraińskiego DJa Charliego Browna UA z Odessy, dla wielu osób ta piosenka jest bliska i zrozumiała.

Debiut, czyli "muzyczna yoga" dla ciała i duszy.

14 października 2022 ukazał się debiut duetu. To muzyczno-poetycki album DOM, który już jest dostępny w formie fizycznej oraz na streamingach. Dom – to muzyczno-poetycka podróż sentymentalna. Eksperyment pisany słowem i muzyką, w którym artyści próbują znaleźć i pokazać słuchaczom swoje, ale też ich własne ścieżki w realnej przestrzeni, pamięci i wyobraźni. Aby wziąć w nim udział, wybierz się na godzinny spacer albo przejażdżkę, lub wybierz zacisze domowe. Myśl lub zupełnie odrzuć myśli. Mimo to, że wiersze i piosenki są ułożone w stałej kolejności, jak kostki brukowe, możesz spróbować złożyć z nich własny rysunek i przetrzeć szlaki, których wcześniej nie było.

Album został przygotowany w dwóch wersjach językowych, ukraińskiej i polskiej. Utwory muzyczne w obydwu wersjach wykonane są w języku ukraińskim. Druga wersja zawiera poezję czytaną i okładkę płyty w języku polskim.

Za koncept albumu, muzykę, teksty odpowiada Kseniya Kysylychyn. Ona także śpiewa na płycie, gra na klawiszach i harmonijce. Natomiast za wokal męski i bas odpowiada Marcin Turbiarz. Nagrania, miks, mastering, produkcja albumu wydarzyła się w VSG Studio Gdańsk. Za aranżację, programowanie instrumentów wirtualnych i gitary odpowiadał – Jarosław Turbiarz. Tutaj możecie posłuchać albumu. Polecamy! 

 

Dwa światy o wielkim sercu!

Kseniya Kysylychyn urodziła się w małym miasteczku Turka w Ukrainie. Mieszkała we Lwowie, od 2015 roku mieszka w Gdańsku. Absolwentka germanistyki Uniwersytetu Gdańskiego. Łączy pisanie tekstów z pisaniem muzyki, rękodziełem oraz innymi środkami ekspresji sztuki. Również próbuje swoich sił jako tłumaczka oraz performerka. Jako autorka, mieszkając we Lwowie, uczestniczyła w licznych wieczorkach literackich oraz festiwalach (np. wydarzenia w ramach Lviv Book Forum czy festiwalu Tustań). Jej teksty kilka razy były publikowane w lokalnych gazetach. W czasach studenckich organizowała kilka wieczorków muzyczno-poetyckich w siedzibie Związku Ukraińców w Gdańsku, współorganizowała wieczór kultury ukraińskiej Eines Abends im Maї (Marburg, 2018). W ramach stypendium DAAD oraz Lions Club Siegen uczestniczyła m.in. w kilku kursach pisma kreatywnego i w performansie na uniwersytecie w Siegen (Niemcy). W ostatnich latach uczestniczyła w takich festiwalach kultury ukraińskiej w Polsce jak: Art Picnic Sławy Frolowej (Kraków, 2020) oraz JarmaRock FEST (Gdańsk, 2020, 2021) – zarówno z muzyką, jak i poezją autorską. Również wzięła udział w edycjach online Seminaru Młodzieży Twórczej od wydawnictwa Smoloskyp (Ukraina) przedstawiając tam wiersze, performans oraz małą prozę (2020, 2021). Pod imieniem Rybonka upubliczniła na platformach streamingowych pierwszy singiel muzyczny oraz teledysk w lutym 2022. 14. października 2022 roku została wydana debiutancka eksperymentalna płyta Rybonki, która nazywa się DOM i składa się z piosenek oraz wierszy, formujących spójną i wzruszającą historię poszukiwania domu. Zapraszamy Was na oficjalny profil na Instagramie tej utalentowanej artystki. 

Duet uzupełnia Marcin Turbiarz – kompozytor, multiinstrumentalista, wokalista, poeta, tłumacz plastyk, po prostu fajny gość. Zajrzyjcie na jego oficjalny Instagram. 

Tak jak w nagłówku, artyści łączą wspólne siły i emocje, a ich „muzyczny oddech” czuć w ich twórczości. Jeśli chcecie poznać muzykę niepowtarzalną, rdzenną, zaskakującą to jest to bardzo dobry adres. Już niebawem na naszym portalu napiszemy jak zawsze szczerą recenzję na temat jednego z utworów duetu. Tymczasem gorąco zachęcamy Was do odwiedzenia oficjalnego kanału Rybonki na YouTube-link tutaj. 

Wasza Scena Muzyczna.