WASZA SCENA MUZYCZNA

Izabella "Izia" Wawer - WOKALISTKA ROKU 2022

Poznajcie Głos Roku 2022 portalu Wasza Scena Muzyczna. Ten tytuł przyznaliśmy my, jako portal. Wybór nie był łatwy. Wszyscy finaliści konkursu reprezentują wysoki poziom i są na swój sposób wyjątkowi. Tym razem postanowiliśmy nagrodzić osobę, która zdecydowanie kocha śpiewać, wokalistkę młodą i wrażliwą. Mamy nadzieję, że nasze wyróżnienie doda jej skrzydeł do dalszej pracy i tworzenia własnych piosenek. Poznajcie Wokalistkę Roku 2022 naszego portalu, przed Państwem: Iza Wawer

Zapraszamy! 🙂

Izia to młoda artystka kochająca śpiewać.

Ma na imię Izabella, ale większość znajomych mówi na nią Izia i już przyzwyczaiła się do tego, że wszędzie jest tak nazywana. Osobiście młoda wokalistka uważa, że to urocze… Zapytaliśmy ją, jak to było z jej pasją do śpiewania od początku… „Pochodzę z małej gminy pod Warszawą o nazwie Jaktorów. Spędziłam tam większość życia, tam jest moja rodzina i mimo że jestem już po kilku wyprowadzkach, jest to jedyne miejsce, które mogę szczerze nazwać moim domem. Wzruszam się za każdym razem, gdy tam wracam. Mam 18 lat i studiuję Zarządzanie Publiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Muzyka w mojej rodzinie istniała od wielu pokoleń, wszystkie kobiety od strony mamy śpiewały. Gdy zaczęłam chodzić do przedszkola, spotkałam na swojej drodze niesamowitego człowieka, który odkrył we mnie tą iskierkę, chęć do śpiewania, miałam wtedy około 3 lat. Pan Krzysztof Gwiazda uczył mnie śpiewu przez około 10 lat, czyli większość mojego życia. Przez ten czas kształciłam się w kierunku musicalu/opery, ale śpiewałam także dużo poezji śpiewanej i pieśni żołnierskich. Śpiewałam głównie w chórze, w kościele i na występach szkolnych ciesząc się z każdej solówki. Nasz chór przez pewien czas nazywał się „Gwiazdeczki Gwiazdy” z wiadomych przyczyn, a koszulkę z tego okresu z nazwą zespołu mam w szafie do dzisiaj. Na początkach mojej drogi ze śpiewaniem wzięłam też udział w kilku konkursach. Pierwszy konkurs muzyczny wygrałam śpiewając świąteczną piosenkę, która została napisana przez Pana Gwiazdę i jedną z uczennic. Miałam wtedy 7 lat. Do dzisiaj pamiętam ten moment”. 

Trudne początki i wspomnienia.

Iza poszła do szkoły, mając 5 lat, ponieważ urodziła się pod koniec roku, więc przez całe życie miała kontakt z osobami praktycznie 2 lata starszymi. Było to nie lada wyzwanie, bo pomimo że na początku nie miała problemu z kontaktami z rówieśnikami, to często spotykała się z niemiłymi przytykami, bo zawsze była tą najmłodszą i najmniejszą. W rozmowie z nami tak wspomina ten czas…

„Powoli burzyło to moją pewność siebie i otwartość. Nie miałam łatwego dzieciństwa i okresu dojrzewania. Wychowywała mnie mama, która ciężko pracowała, żeby niczego mi nigdy nie brakowało, moja prababcia i przez pierwsze miesiące życia niania, którą nazywam do dziś moją ciocią. Tata był krótko obecny w moim życiu, nie wspierał mnie i nie interesował się mną, ale uważam że ciężkie przeżycia umacniają i kształtują, więc mimo wszystko jestem dumna z tego, że udało mi się to przeboleć w tak młodym wieku. Trudno o miłe wspomnienia z tego okresu. Skupiam się raczej na tych muzycznych.  Lubiłam się uczyć i miałam dobre oceny. Mimo że z matematyki nie byłam orłem, to bardzo lubiłam rozwiązywać zadania i robiłam to z przyjemnością i tak zostało do dziś. Śpiew szybko stał się dla mnie odskocznią. W trudnych momentach uciekałam do muzyki. Słuchałam, śpiewałam, w późniejszym wieku analizowałam teksty przeróżnych wykonawców. Myślę, że to otworzyło mnie na umiejętność interpretacji w śpiewie. Moim pierwszym idolem był Mrozu. Udało mi się nawet zobaczyć i posłuchać go na żywo podczas koncertu. Miałam wtedy około 10 lat. Późniejszymi moimi idolami, którzy zdecydowanie bardzo dużo wprowadzili do mojego życia był Marcus i Martinus. Miałam okazję spotkać się z nimi wiele razy, porozmawiać. Byłam również na kilku zamkniętych koncertach, na które bilety dało się jedynie zdobyć w konkursach”.

Pierwsze koncerty i inspiracje muzyczne.

Obecnie Iza wzoruje się na takich artystach jak Ariana Grande ze względu na jej niesamowity talent i to ile pracy włożyła w swój rozwój. Jednak zaszczytne miejsce w jej sercu jeśli chodzi o muzyków, ma Ed Sheeran. Iza uwielbia go przede wszystkim za to, że jego piosenki żyją. W każdej słychać część jego duszy. Jest jej główną inspiracją jeśli chodzi o tworzenie muzyki. Pokazał jej, że to uczucia są najważniejsze. Młoda wokalistka wyznaje, że często śpiewa, chodząc po mieszkaniu, nie zdając sobie z tego sprawy. To taki jej znak rozpoznawczy. Jeśli zaczyna śpiewać nieświadomie, przy swoim znajomym w losowym momencie oznacza to, że czuje się przy nim swobodnie. Izia bardzo wcześnie zaczęła też przygodę z konkursami recytatorskimi, które z kolei zwróciły jej uwagę na dykcję, co również przydaje się oczywiście w śpiewie. A jak wspomina swój pierwszy występ? 

„Pamiętam jeden z pierwszych, większych występów, na których śpiewałam. Miało to miejsce na WOŚPie w 2010 roku. Zaśpiewałam piosenkę „Koronkowa lambada”, a moje koleżanki zatańczyły ze mną na scenie. W czasie gimnazjum zgłosiłam się także do The Voice Kids. Niestety udało mi się dostać jedynie do najlepszej 300, ale mimo to jestem z siebie dumna. Moją największą fanką jest zdecydowanie moja babcia, Ewa. Ogląda każdy mój występ i wypytuje o każdy konkurs. Zawsze we mnie wierzy i choć potrafi być szczera do bólu, to jestem jej za to wdzięczna, bo wiem, że zawsze powie mi prawdę i mogę na nią liczyć. Z mamą i babcią często wyjeżdżałyśmy za granicę. Szukały każdej możliwej okazji, żebym mogła zaśpiewać. Robiłam więc występy w różnych zakątkach świata. Po skończeniu gimnazjum wyprowadziłam się do innego województwa. Zaczęłam liceum, w którym poznałam wielu ciekawych ludzi. Mimo że byłam w klasie humanistycznej, to tutaj na dobre zaczęła się moją przygoda z zarządzaniem i znacznym rozkwitem moich umiejętności wokalnych”.

Droga do nauczania śpiewu, nagrania w studio i plany na przyszłość.

Iza ciągle pracuje nad swoim warsztatem wokalnym i się rozwija.  

„Na początku moja wiedza na temat śpiewu była bardzo ograniczona, ale zauważając małe błędy u kogoś, zaczęłam się zastanawiać-czy aby na pewno ona też tego nie robi? W ten sposób rady dla innych stawały się też radami dla mnie. Zaczęłam dużo czytać, oglądać, zagłębiać się, analizować. Zaczęłam śpiewać piosenki z różnych gatunków muzycznych, co za tym idzie bardzo się rozwijać. Dawałam sobie różne wyzwania, którym udawało mi się podołać. Jak wiadomo, życie rzuca kłody pod nogi. Oprócz szczęścia, jakie dawał mi Elimination (mój autorski konkurs wokalny), zyskałam też dużo hejtu. Na szczęście znałam już wtedy bardziej moją wartość, więc nie dałam się mu. Robiłam swoje i to jest najważniejsze, ponieważ zawsze znajdzie się ktoś, komu się nie spodoba to co tworzysz. Wystarczy znać prawdę i dążyć dalej do spełniania swoich celów”.

Od 2022 roku Iza jest także nauczycielką śpiewu. Marzenie to spełniło się w 2022 roku i przynosi jej wiele radości. Cieszy się każdymi nawet najmniejszymi kroczkami w stronę rozwoju, które robią jej uczniowie. Teraz marzenie ewoluuje, ponieważ za kilka lat Iza planuje założyć własną szkołę wokalu. Jeszcze wiele pracy przed nią, ale wierzymy w nią. Dlatego dajemy szansę i nagradzamy w konkursach właśnie takie osoby, z pasją do działania. Jest wśród nas wielu rzemieślników, jednak do śpiewu trzeba mieć serce, które bez wątpienia posiada ta młoda, szlachetna osoba. 

Iza miała również swoje 5 minut jako grajek uliczny. Będąc na wakacjach w Łebie, jej głos spodobał się mężczyźnie, który miał swoje stoisko w środku miasta i zaprosił ją do skorzystania ze swojego sprzętu. Przez kilka dni przychodziła i tworzyła koncert złożony z kilkunastu piosenek. To było, jak wyznaje w rozmowie z nami, niesamowite przeżycie. W sierpniu 2021 wyjechała na warsztaty wokalne VoiceART, a tam udało jej się wygrać główną nagrodę warsztatów, którą był singiel. To pokazuje, że nasze wyróżnienie nie jest przypadkowe i nie tylko my widzimy w tej młodej wokalistce potencjał i talent. Owocem warsztatów była piosenka. 

„Końcową wersję ,,Najpiękniejszej z chwil” wydałam w grudniu 2022. Przy nagraniach bardzo pomógł mi mój chłopak Tomek, który  wywrócił moje życie do góry nogami w pozytywny sposób. To dzięki niemu zrozumiałam jak wyglądają najpiękniejsze chwile, wsparcie i szczęście. Możecie zobaczyć nas w teledysku do którego obejrzenia bardzo serdecznie zapraszam”. Tu można posłuchać mojego singla. Polecamy! 🙂

Rok 2022 i nagroda od Waszej Sceny Muzycznej na początku 2023!

„Rok 2022 był obfity również w inne ważne dla mnie wydarzenia. Myślę, że w ciągu tego roku znacznie podniosłam swoją samoocenę, co jest bardzo ważne w dzisiejszych czasach. Spełniłam wszystkie moje cele na ten rok. Wiele osób przyczyniło się do tego, jakim człowiekiem teraz jestem. Jestem szczęśliwa, dzięki temu co robię na co dzień i dzięki wspaniałym ludziom, którzy są obok mnie. Trzeba marzyć, bo marzenia się spełniają”. 

Teraz więcej słów od nas… Iza to młoda osoba, którą wybraliśmy spośród TOP 10 uczestników finału plebiscytu. Byli to artyści różni, ale ciekawi. Tym razem nagrodziliśmy osobę młodą, której chcemy dodać wiary w siebie i pewności, że to, co robi, ma sens. Jej barwa głosu jest piękna, lekka i przyjemna. Śpiewa sercem i „przenosi” emocje do słuchacza. To zdecydowanie ją wyróżniło. Nie potrzebuje wielu efektów w studio. Jej głos sam płynie i zawiera w sobie wiele barw i odcieni. Wierzymy, że nagroda od naszego portalu wpłynie na nią i doda jeszcze więcej motywacji do pracy i rozwoju wokalnego. Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!

Wasza Scena Muzyczna